Aktualizacja: 06.11.2024 01:08 Publikacja: 03.10.2022 16:39
Prototypowa 155 mm armatohaubica samobieżna CAESAr na podwoziu Tatra 8×8.
Foto: Nexter Systems
„Le Monde" nie jest pewien, ile CAESArów otrzyma Kijów, niemniej sprawa jest przesądzona i ustalona na szczeblu międzyrządowym między Paryżem a Kopenhagą.
„Le Monde" w swoim artykule twierdzi, że zaplanowana dostawa będzie dotyczyć od sześciu do dwunastu CAESArów (fr. CAESAr – CAmion Équipé d'un Système d'Artillerie). Dziennik przypomina, że władze Ukrainy postulowały dostarczenie 15 kolejnych dział tego typu, poza wcześniej przekazanymi. Przekierowanie zamówienia duńskiego na Ukrainę miało być przedmiotem wielotygodniowych negocjacji pomiędzy administracją prezydenta Francji Emmanuela Macrona, premier Danii Mette Frederiksen a rządem w Kijowie. Chodzi o CAESAry w nowej konfiguracji, osadzone na czteroosiowych (8×8) terenowych podwoziach dostarczonych przez czeską Tatrę. Nowa wersja jest cięższa – masa 32 t w porównaniu z 18 t poprzedniej – przewozi większą jednostkę ognia (36 nabojów zamiast 18) i ma lepiej opancerzoną kabinę załogi. Dania miała być pierwszym odbiorcą tej wersji – zamówiła najpierw 15 dział w 2017 r., a następnie kolejne cztery w 2019 r. Mimo tak niewielkiego zamówienia, Nexter Systems jeszcze nie zdążył dostarczyć tych dział Danii, co być może wiąże się z prototypowym nośnikiem. „Le Monde" twierdzi, że nowa wersja działa nadal nie przeszła wszystkich wymaganych przez Siły Zbrojne Królestwa Danii badań odbiorczych. Natomiast po części wynika też z niskiej wydajności zachodniej zbrojeniówki, nawet w czasach. Nexter Systems potrzebuje dziś 12 miesięcy na wyprodukowanie jednego CAESAra, a podobno wcześniej zabierało to aż 30 miesięcy. Prawdopodobnie najbardziej czasochłonną w produkcji częścią jest lufa.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Amerykanie 5 listopada wybierają 47 prezydenta Stanów Zjednoczonych. O urząd walczą obecna wiceprezydent USA, kandydatka Partii Demokratycznej Kamala Harris oraz były prezydent, kandydat Partii Republikańskiej Donald Trump. Prawdopodobnie o wyniku wyborów zdecyduje siedem tzw. wahających się stanów (ang. swing states).
Już niemal tysiąc dni Ukraina broni się przed rosyjską agresją. O losie Ukrainy mogą zdecydować dzisiejsze wybory prezydenckie w USA: Kamala Harris może podtrzymać pomoc dla niej, Donald Trump może szukać kompromisu z Rosją.
Donald Trump zasugerował w mediach społecznościowych, że w Filadelfii – mieście znajdującym się w jednym z tzw. swing states – mogło dojść do oszustwa. "Nadchodzi egzekwowanie prawa” – podkreślił republikański kandydat na prezydenta USA.
Google pracuje obecnie nad rozwiązaniem problemu, który – biorąc pod uwagę trwające w Stanach Zjednoczonych wybory prezydenckie – okazał się być znaczący dla niektórych internautów. Użytkownicy mediów społecznościowych sugerują, że słynna wyszukiwarka celowo pokazuje wyniki, które są bardziej korzystne dla jednego z kandydatów.
Dziennik "The New York Times" informuje o fałszywych alarmach bombowych w lokalach wyborczych na terenie trzech stanów. "Wiele z nich wydaje się pochodzić z rosyjskich domen e-mail" – wskazują władze.
Kamala Harris wygrała z Donaldem Trumpem na wyspie Guam - na wiceprezydent USA zagłosowało 49,46 proc. uczestników głosowania, a na Donalda Trumpa - 46,22 proc.
Premier Izraela Beniamin Netanjahu zdecydował o odwołaniu ze stanowiska Joawa Gallanta. Powód? "Utrata zaufania" i "poważne różnice". Kto zastąpi dotychczasowego ministra obrony Izraela?
Niezależnie od tego, czy wybory prezydenckie w USA wygra Donald Trump czy Kamala Harris, przebieg kampanii wyborczej raczej osłabia, niż wzmacnia demokrację.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas