Aktualizacja: 28.01.2025 03:27 Publikacja: 03.10.2022 16:39
Prototypowa 155 mm armatohaubica samobieżna CAESAr na podwoziu Tatra 8×8.
Foto: Nexter Systems
„Le Monde" nie jest pewien, ile CAESArów otrzyma Kijów, niemniej sprawa jest przesądzona i ustalona na szczeblu międzyrządowym między Paryżem a Kopenhagą.
„Le Monde" w swoim artykule twierdzi, że zaplanowana dostawa będzie dotyczyć od sześciu do dwunastu CAESArów (fr. CAESAr – CAmion Équipé d'un Système d'Artillerie). Dziennik przypomina, że władze Ukrainy postulowały dostarczenie 15 kolejnych dział tego typu, poza wcześniej przekazanymi. Przekierowanie zamówienia duńskiego na Ukrainę miało być przedmiotem wielotygodniowych negocjacji pomiędzy administracją prezydenta Francji Emmanuela Macrona, premier Danii Mette Frederiksen a rządem w Kijowie. Chodzi o CAESAry w nowej konfiguracji, osadzone na czteroosiowych (8×8) terenowych podwoziach dostarczonych przez czeską Tatrę. Nowa wersja jest cięższa – masa 32 t w porównaniu z 18 t poprzedniej – przewozi większą jednostkę ognia (36 nabojów zamiast 18) i ma lepiej opancerzoną kabinę załogi. Dania miała być pierwszym odbiorcą tej wersji – zamówiła najpierw 15 dział w 2017 r., a następnie kolejne cztery w 2019 r. Mimo tak niewielkiego zamówienia, Nexter Systems jeszcze nie zdążył dostarczyć tych dział Danii, co być może wiąże się z prototypowym nośnikiem. „Le Monde" twierdzi, że nowa wersja działa nadal nie przeszła wszystkich wymaganych przez Siły Zbrojne Królestwa Danii badań odbiorczych. Natomiast po części wynika też z niskiej wydajności zachodniej zbrojeniówki, nawet w czasach. Nexter Systems potrzebuje dziś 12 miesięcy na wyprodukowanie jednego CAESAra, a podobno wcześniej zabierało to aż 30 miesięcy. Prawdopodobnie najbardziej czasochłonną w produkcji częścią jest lufa.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Kamizelki nożoodporne, kamerki, i inne środki ochrony osobistej – ratownicy medyczni stawiają 12 postulatów po tragicznej śmierci ich kolegi, który zginął z rąk pacjenta.
O ile dolar amerykański jest najbardziej wpływową walutą świata, to najdroższą walutą narodową jest pieniądz z małego, ale bardzo bogatego, ropą płynącego kraju.
Izrael twierdzi, że ośmiu z 33 zakładników, którzy mają zostać uwolnieni przez Hamas w pierwszej fazie porozumienia o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, nie żyje.
Armia Kremla opanowała kolejną, niedużą miejscowość w stepach. Ale stamtąd może poważnie zagrozić obrońcom.
Prezydent grozi wypowiedzeniem w sobotę Meksykowi wojny handlowej. Może tego żałować.
Unia Europejska przedłużyła warte 400 mld euro sankcje wobec Rosji. Dalsze osłabienie agresora wymaga jednak współpracy ze strony USA.
Paryżanie przygotowują się do wydarzenia o nazwie La Vaisselle des Chefs. To wielka wyprzedaż przedmiotów pochodzących z najbardziej znanych paryskich restauracji.
Dyktator liczy, że wsparcie innych autorytarnych reżimów wydłuży jego panowanie na Białorusi. – Gdy już fizycznie nie będzie mógł rządzić, będzie chciał przekazać władzę synowi – komentuje dla „Rz” Paweł Łatuszka, jeden z liderów opozycji białoruskiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas