Nowy niemiecki pomysł na dostawę Leopardów 2 Ukrainie

Christoph Heusgen, szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa i dawny doradca byłej kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angeli Merkel, zaproponował rozwiązanie problemu dostaw niemieckich wozów bojowych na Ukrainę.

Publikacja: 29.09.2022 11:19

Christoph Heusgen, szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa i dawny doradca byłej kanclerz RFN

Christoph Heusgen, szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa i dawny doradca byłej kanclerz RFN Angeli Merkel, zaproponował utworzenie międzynarodowego konsorcjum dostarczającego Ukrainie czołgi Leopard 2.

Foto: Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec/Detmar Modes

W wywiadach dla „Rheinische Post" i „General-Anzeiger" Heusgen powiedział, że rozumie obawy obecnego rządu w Berlinie związane z dostawami broni pancernej Siłom Zbrojnym Ukrainy. Zaproponował rozwiązanie, które ‒ jego zdaniem ‒ mogłoby pomóc w rozwikłaniu dylematu. Pomóc miałoby utworzenie specjalnego konsorcjum, którego członkami byliby użytkownicy Leopardów 2 z różnych państw. Mieliby oni wspólnie dostarczyć Leopardy 2 Siłom Zbrojnym Ukrainy i zapewniać ukraińskim żołnierzom szkolenie w zakresie obsługi czołgu czy prac serwisowych. Rozdzielenie odpowiedzialności miałoby pomóc w uniknięciu przez Berlin domniemanych szczególnie poważnych konsekwencji związanych z dostawami wozów bojowych Ukrainie (choć w Polsce, Czechach czy Słowenii takiego problemu się nie dostrzega), a ponadto taki system umożliwiłby dalszy rozwój współpracy między użytkownikami Leoparda 2.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego