19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 14:08 Publikacja: 29.09.2022 11:19
Christoph Heusgen, szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa i dawny doradca byłej kanclerz RFN Angeli Merkel, zaproponował utworzenie międzynarodowego konsorcjum dostarczającego Ukrainie czołgi Leopard 2.
Foto: Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec/Detmar Modes
W wywiadach dla „Rheinische Post" i „General-Anzeiger" Heusgen powiedział, że rozumie obawy obecnego rządu w Berlinie związane z dostawami broni pancernej Siłom Zbrojnym Ukrainy. Zaproponował rozwiązanie, które ‒ jego zdaniem ‒ mogłoby pomóc w rozwikłaniu dylematu. Pomóc miałoby utworzenie specjalnego konsorcjum, którego członkami byliby użytkownicy Leopardów 2 z różnych państw. Mieliby oni wspólnie dostarczyć Leopardy 2 Siłom Zbrojnym Ukrainy i zapewniać ukraińskim żołnierzom szkolenie w zakresie obsługi czołgu czy prac serwisowych. Rozdzielenie odpowiedzialności miałoby pomóc w uniknięciu przez Berlin domniemanych szczególnie poważnych konsekwencji związanych z dostawami wozów bojowych Ukrainie (choć w Polsce, Czechach czy Słowenii takiego problemu się nie dostrzega), a ponadto taki system umożliwiłby dalszy rozwój współpracy między użytkownikami Leoparda 2.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Od pierwszych lat po wojnie, każdego 28 września obchodzimy Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. To upamiętnienie wypędzonej ze stolicy ludności cywilnej Warszawy oraz mieszkańców powiatu pruszkowskiego, którzy nieśli im pomoc.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
Nowy gmach ambasady RP w Berlinie został ukończony. Jego uroczyste otwarcie nastąpi 17 stycznia 2025 roku. Monumentalny obiekt stoi przy reprezentacyjnej berlińskiej alei Unter den Linden.
Niemcy mogą być jedną z największych ofiar ceł USA, które zapowiedział Donald Trump – pisze „Sueddeutsche Zeitung”.
- Ukraina niepodległa, suwerenna i sama decydująca o swoich losach, to nie tylko sprawiedliwość dziejowa, ale warunek bezpieczeństwa Polski i całej Europy - mówił na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim premier Donald Tusk.
Korea Południowa protestuje po tym, jak kandydat Donalda Trumpa na nowego szefa Pentagonu, Pete Hegseth odpowiedział pisemnie na pytania zadane mu przez amerykańskich senatorów. We wtorek Hegseth odpowiadał na pytania senatorów, którzy muszą wyrazić zgodę na objęcie przez niego stanowiska w amerykańskiej administracji.
PKB Niemiec spadł w 2024 roku o 0,2 proc. – wynika ze wstępnego szacunku niemieckiego urzędu statystycznego Destatis.
O „brutalnym i skoordynowanym ataku” grupy mężczyzn na byłego premiera Gruzji Giorgiego Gacharię informuje jego partia Dla Gruzji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas