Dostawa objęła dwa Mi-17-1W i dwa lekkie Mi-2. Przed dostarczeniem nowemu użytkownikowi przeszły one przeglądy i otrzymały nowe malowanie oraz ukraińskie znaki rozpoznawcze. Dodatkowo jeden Mi-17 Sił Zbrojnych Ukrainy przeszedł przegląd okresowy. Komunikat Ministerstwa Obrony Łotwy nie informuje o szczegółach, ale zapewne cała partia wiropłatów pochodzi z zasobów Łotewskich Sił Powietrznych – w połowie roku w linii znajdowały się cztery Mi-17-1W, które w Łotewskich Narodowych Siłach Zbrojnych wykorzystywano do zadań ratowniczych, a Mi-2 były zakonserwowane po wycofaniu z eksploatacji. W Łotewskich Siłach Powietrznych śmigłowce sowieckiej konstrukcji mają zostać zastąpione przez cztery Lockheed Martin/Sikorsky UH-60M Black Hawk. Międzyrządowa umowa LOA w sprawie ich zakupu poprzez procedurę Foreign Military Sales została zawarta we wrześniu 2018 r., a jej wartość wyniosła w przeliczeniu 175 mln euro brutto. Pierwsze dwa mają zostać dostarczone w ostatnim kwartale tego roku, a druga para w przyszłym.
Łotwa wspiera Ukrainę od początku rosyjskiej agresji. Początkowo wysłano m.in. przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Stinger, a później także ciężarówki i wyposażenie indywidualne. W marcu łotewskie dostawy objęły 90 bezzałogowych aparatów latających różnych typów, część z nich zakupiona i przekazana przez lokalne przedsiębiorstwa. Do kwietnia łączna wartość pomocy objęła ponad 200 mln euro. W przypadku sprzętu lotniczego, dotychczas, dostawy śmigłowców były realizowane przez Stany Zjednoczone (Mi-17), Republikę Czeską (Mi-24W/35), Słowację (Mi-17 i Mi-2). Dodatkowo cały czas trwają dostawy systemów bezzałogowych i amunicji krążącej różnych typów. Nie można wykluczyć, że na Ukrainę trafiły bądź trafią odrzutowe wielozadaniowe samoloty bojowe pochodzące z państw Europy Środkowej – wśród pierwszych darczyńców wymienia się Słowację (MiG-29) i Macedonię (cztery Su-25, wcześniej kupione na Ukrainie). W obydwu przypadkach brak potwierdzenia w postaci oficjalnych komunikatów.
Wyretuszowane zdjęcia dwóch Mi-2 ilustrujące oficjalny komunikat łotewskiego resortu obrony o przekazaniu czterech wiropłatów Siłom Zbrojnym Ukrainy.