Zapewne w ramach federalnej procedury Excess Defense Articles (EDA), pozwalającej na de facto bezpłatny transfer uzbrojenia i sprzętu wojskowego zbędnego w Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, Departament Obrony Stanów Zjednoczonych dostarczy Republice Czeskiej sześć śmigłowców bojowych AH-1Z Viper i dwa wielozadaniowe UH-1Y Venom. Tym samym siły zbrojne naszego południowego sąsiada niedługo, zapewne już w przyszłym roku, będą dysponować 20 wiropłatami Bell H-1. W ramach programu Foreign Military Sales (FMS) Republika Czeska zamówiła w grudniu 2019 r. cztery fabrycznie nowe AH-1Z Viper i osiem UH-1Y Venom. Koszt pakietu, obejmującego także zapas amunicji i środków bojowych, naziemny sprzęt obsługi, części zamienne, symulator, a także szkolenie personelu, ustalono na 640 mln dolarów. Amerykanie zobowiązali się także do realizacji offsetu, którego wartość ma wynosić 30 proc. umowy.

Obecnie na linii montażowej w zakładach Bell Textron w Amarillo w stanie Teksas prowadzone są prace przynajmniej przy czterech maszynach dla Czech. Całość ma zostać dostarczona do listopada 2023 r.

Zgodnie z deklaracją minister Černochovej, rozmowy w sprawie przekazania dodatkowych śmigłowców były prowadzone już od kwietnia, a sekretarz obrony Lloyd Austin podszedł do czeskich starań z pełnym zrozumieniem i udzielił im wsparcia. Ze względu na reformę struktury US Marine Corps, na przestrzeni ostatnich miesięcy, wycofano z eksploatacji znaczną liczbę AH-1Z (30) i UH-1Y (26), które zostały zakonserwowane w składowisku AMARG w Tucson w stanie Arizona. Dodatkowo do dyspozycji pozostaje dziewięć AH-1Z, które zostały wyprodukowane przez Bella dla Pakistanu, jednak ostatecznie ich dostawę wstrzymano, pozostały na terytorium Stanów Zjednoczonych i także są zakonserwowane. Zatem Amerykanie dysponują odpowiednim zapasem maszyn tego typu aby wspomóc sojuszników i zachować rezerwę dla lotnictwa US Marine Corps do uzupełnienia ewentualnych strat operacyjnych.

Przekazanie tych śmigłowców przez Amerykanów jest najprawdopodobniej powiązane z transferem nieujawnionej liczby maszyn Mi-24W/35 z Republiki Czeskiej na Ukrainę (na początku tego roku na stanie było 17 takich maszyn, z czego ok. 10 w pełni sprawnych). W maju bieżącego roku czeski rząd publicznie ogłosił, że planuje zwiększenie liczby wiropłatów Bell H-1 obydwu typów, ale wówczas sądzono, że chodzi o ich zakup w ramach programu FMS.