Aktualizacja: 24.11.2024 20:14 Publikacja: 29.07.2022 12:25
Szczątki aparatu zidentyfikowanego przez Kijów jako białoruski Czekan. Widać m.in. kawałki przezroczystej nosowej osłony kamery układu naprowadzania.
Foto: BLITZ Aircraft Unmanned – BLIC Bezpiłotni Systemy
Do sprawy odniosło się także Ministerstwo Obrony Ukrainy wskazując, że był to białoruski system UBAK-25 Czekan. W mijającym tygodniu to nie jedyne doniesienie o amunicji krążącej, wcześniej nienotowanej w toku rosyjskiej „Specjalnej Wojennej Operacji".
W swoim doniesieniu kijowski resort obrony posłużył się tymi samymi zdjęciami, na których widać szczątki jakiegoś ‒ dość niewielkiego ‒ bezzałogowego aparatu, którego pozostałości zmieściły się w tekturowym pudle. Według ministerialnych doniesień tajemniczy aparat został zestrzelony zanim trafił w cel. Brak jakichkolwiek osmaleń czy śladów po odłamkach, a jedynie połamany kadłub, oznacza, że albo użyto jakiegoś systemu do pasywnego zwalczania powietrznych bezzałogowców (jak to się potocznie mawia, systemu „antydronowego"), albo aparat po prostu rozbił się na skutek usterki lub błędu operatora. Ukraiński resort obrony podaje, że tajemniczy aparat to egzemplarz białoruskiej amunicji krążącej (w zasadzie systemu rozpoznawczo-uderzeniowego) UBAK-25 Czekan, który przenosił kumulacyjną część bojową KZ-6 o masie 3 kg i napędzany był silnikiem elektrycznym ze śmigłem pchającym. Przy czym nie są to ustalenia samego resortu, ale opinia ukraińskiej spółki z branży „bezzałogowej" BLITZ Aircraft Unmanned – BLIC Bezpiłotni Systemy, na którą resort powołuje się. Czy faktycznie to białoruski Czekan, trudno jednoznacznie stwierdzić, gdyż dotąd w ogóle nie było informacji, że Czekan jest produkowany seryjnie, o jego eksporcie do Rosji nie wspominając.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Chorwacja dzięki pięknej i różnorodnej przyrodzie, wspaniałym zabytkom, kulturze i atrakcjom oferuje niezapomniane doświadczenia przez cały rok. Magiczna przedświąteczna atmosfera zimą, aktywności na świeżym powietrzu wiosną, błogi relaks latem czy delektowanie się bogactwem smaków jesienią, to tylko niektóre z wielu interesujących propozycji na ciekawe spędzenie czasu w Chorwacji.
Od trzech lat, bez trzech miesięcy, Ukraina broni się przed rosyjską agresją. W sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski podczas międzynarodowej konferencji poświęconej żywności "Zboże z Ukrainy" wypowiedział się na temat ewentualnego terminu zakończenia konfliktu. Jego zdaniem "Ukraina ma szansę, aby zakończyć wojnę w przyszłym roku".
Choć to z reguły straż miejska sama z siebie usuwa porzucone, stare i zniszczone samochody z ulic, to w Łodzi mieszkańcy zdecydowali, by miasto uprzątnęło wraki w ramach Budżetu Obywatelskiego 2025. Oznacza to, że straż miejska dostanie na ten cel dodatkowe pieniądze.
Rosja usunęła ze stanowiska wysokiego rangą dowódcę, który składał fałszywe raporty, dotyczące postępów na froncie - twierdzą blogerzy wojskowi. Według nich generał pułkownik Giennadij Anaszkin, dowódca Grupy Wojsk Południe, został zdymisjonowany po tym, jak dostarczył mylących informacji na temat postępów w pobliżu osiedla Siewiersk na wschodzie Doniecka.
Program powrotu, po ponad 50 latach, Amerykanów na Księżyc notuje opóźnienia. Zapowiada się pasjonujące starcie z Chinami.
Elitarne grono dzieł sztuki, które sprzedano na aukcji za kwotę co najmniej 100 milionów dolarów, powiększyło się o kolejną pracę. Wszystko za sprawą licytacji w domu aukcyjnym Christie's.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin przeprowadzili rozmowę telefoniczną, która poświęcona była współpracy ich krajów.
Cybernetyczne ataki na banki skandynawskie dokonywane prawdopodobnie przez hakerów związanych z Rosją są największym zagrożeniem dla stabilizacji finansowej w regionie - stwierdził w wywiadzie dla Bloomberga nowy wiceprezes banku centralnego Danii, Ulrik Nodgaard.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas