19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 13:19 Publikacja: 12.07.2022 10:41
Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie kolejne cztery artyleryjskie wyrzutnie rakietowe M142 HIMARS. Według nieoficjalnych doniesień wraz z nimi na front wojny z Rosją trafić mogą pociski balistyczne MGM-140 (M57) ATACMS.
Foto: US Army
Nowy pakiet pomocy wart jest 400 mln dol. W jego skład wejdą m.in. cztery wyrzutnie M142 HIMARS. Dotychczas Stany Zjednoczone dostarczyły osiem tego typu wyrzutni, wg informacji medialnych spisują się one nad wyraz dobrze, jak na tak skromną liczebność „komponentu" i niewielki zapas amunicji. Rosyjskie doniesienia o zniszczeniu dwóch HIMARS-ów zostały zdementowane przez Amerykanów i Ukraińców. Wnioskować można, że wraz z HIMARS-ami Ukraina może otrzymać pociski balistyczne krótkiego zasięgu MGM-140 (M57) ATACMS. O ile oficjalnie administracja prezydenta Joego Bidena miała wątpliwości co do przekazywania tej amunicji Ukrainie (ich zasięg, wynoszący nawet do 300 km, miałby umożliwiać ataki na terytorium rosyjskie, czemu Waszyngton ma się jakoby sprzeciwiać), o tyle w amerykańskich mediach pojawiła się wypowiedź anonimowego amerykańskiego urzędnika, który miał sugerować, że w obecnej sytuacji nie jest to już problemem.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
Korea Południowa protestuje po tym, jak kandydat Donalda Trumpa na nowego szefa Pentagonu, Pete Hegseth odpowiedział pisemnie na pytania zadane mu przez amerykańskich senatorów. We wtorek Hegseth odpowiadał na pytania senatorów, którzy muszą wyrazić zgodę na objęcie przez niego stanowiska w amerykańskiej administracji.
PKB Niemiec spadł w 2024 roku o 0,2 proc. – wynika ze wstępnego szacunku niemieckiego urzędu statystycznego Destatis.
O „brutalnym i skoordynowanym ataku” grupy mężczyzn na byłego premiera Gruzji Giorgiego Gacharię informuje jego partia Dla Gruzji.
W kwietniu premierę w amerykańskiej telewizji publicznej i na platformie Amazon Prime będzie miał film o Polsce autorstwa znanego podróżnika Ricka Stevesa.
Informując o wizycie w Warszawie Wołodymyra Zełenskiego, agencja Reutera łączy ją z ogłoszonym przez Donalda Tuska przełomem ws. sporu o ekshumację ofiar rzezi wołyńskiej. Jak pisze agencja „historyczna debata ws. ekshumacji (...) dzieli sojuszników”.
Przez lata rząd USA wzywał Chiny do wykazania się „powściągliwością” w forsowaniu swoich roszczeń ws. Tajwanu i porzucenia gróźb militarnych w celu podporządkowania sobie demokratycznie rządzonej wyspy. Teraz - jak twierdzą niektórzy chińscy komentatorzy - siła tego od dawna utrzymywanego amerykańskiego stanowiska została podważona przez groźby prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa dotyczące przejęcia kontroli nad Grenlandią i Kanałem Panamskim, w razie potrzeby siłą.
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie napisu, który na początku stycznia pojawił się na murze warszawskiego pomnika Umschlagplatz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas