Aktualizacja: 17.11.2024 05:37 Publikacja: 30.06.2022 16:43
Jedna z dwunastu 155 mm armatohaubic samobieżnych PzH 2000, które już wykorzystywane są przez Siły Zbrojne Ukrainy.
Foto: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy
Deutsche Welle (DW) w swojej relacji cytuje minister obrony RFN Christinę Lambrecht, która powiedziała, że razem z minister obrony Niderlandów Kasją Ollongren zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnych sześciu 155 mm armatohaubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) – i RFN, i Niderlandy podarują po trzy działa. Lambrecht zasugerowała jednocześnie, że w przypadku samobieżnej artylerii tego kalibru jest to maksimum, co Niemcy mogą wysłać na Ukrainę bez uszczuplania swoich sił operacyjnych. Lambrecht dodała, że najnowsze dostawy PzH 2000 pozwolą Kijowowi sformować pełny dywizjon artylerii z 18 PzH 2000. Zatem jest to identyczna argumentacja, jaką posłużył się ostatnio francuski minister obrony Sébastien Lecornu, a co może wskazywać na zakulisowe ustalenia w ramach NATO odnośnie dostaw artylerii samobieżnej kalibru 155 mm Siłom Zbrojnym Ukrainy.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
W Planie Zwycięstwa, który prezydent Ukrainy przekazał sojusznikom, zawarta jest tajna klauzula, ukrywana dotąd przed opinią publiczną. Ma "przeciągnąć" Trumpa na stronę Ukrainy - pisze niemiecki "Welt".
"Financial Times", powołując się na analizę ukraińskiego wywiadu pisze, że na terytorium Rosji są już północnokoreańskie wyrzutnie rakietowe i samobieżne haubice.
Urodzony w dawnym Związku Radzieckim doradca Donalda Trumpa Boris Epshteyn, który koordynował działania obrony podczas jego procesów karnych, zasugerował prezydentowi-elektowi, że powinien zostać specjalnym wysłannikiem ds. konfliktu rosyjsko-ukraińskiego - pisze "New York Times".
Gruzińska Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że zatwierdziła wyniki wyborów parlamentarnych. Wskazują one, że będąca u władzy partia Gruzińskie Marzenie zdobyła niemal 54 proc. głosów.
Pasażerowie KLM będą mogli podróżować od przyszłego roku z Amsterdamu do Hajdarabadu, Georgetown i San Diego - zapowiada linia lotnicza.
Rosyjskim kolejom brakuje co najmniej 2500 maszynistów. Porzucone w szczerym polu składy kontenerowe czekają dwa, trzy miesiące na rozładunek. Terminale kolejowe wstrzymały przyjmowanie ładunków, bo nie mają na nie miejsca. Przewozy towarowe zmniejszyły się o połowę. Importerzy alarmują Kreml.
Co zostaje z izolacji Putina, zbrodniarza wojennego, gdy kanclerz Niemiec Olaf Scholz, szef rządu najważniejszego kraju Unii Europejskiej, dzwoni do niego, by wysłuchać kuszących słów o powrocie do współpracy energetycznej?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas