Słowacko-niemiecki czołgowy impas z Ukrainą w tle

Niemieckie wydanie portalu „Business Insider", a także słowackie media podały 21 czerwca, że rządy w Bratysławie i Berlinie nie mogą porozumieć się w sprawie czołgów, które miałyby zastąpić w Siłach Zbrojnych Republiki Słowackiej stare wozy T-72M1, które Słowacja gotowa jest przekazać walczącej Ukrainie. Bratysława domaga się innego przelicznika wymiany, a Niemcy innego.

Publikacja: 23.06.2022 12:49

Wszystkie słowackie czołgi T-72M1 skoncentrowane są w batalionie czołgów z Trebišova 2. Brygady Zmec

Wszystkie słowackie czołgi T-72M1 skoncentrowane są w batalionie czołgów z Trebišova 2. Brygady Zmechanizowanej z Prešova.

Foto: Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej

Jako pierwsze o sprawie napisało niemieckie wydanie portalu Business Insider, a następnie media słowackie, powołując się na niemieckie źródło via Agencja Prasowa Republiki Słowackiej (TASR). Słowacki rząd był (jest) gotów przekazać Ukrainie 30 czołgów T-72M1, wyprodukowanych na sowieckiej licencji jeszcze w Czechosłowackiej Republice Socjalistycznej, w lokalnych zakładach ZTS Martin, ale w zamian oczekuje 30 czołgów serii Leopard 2, przekazanych przez RFN jako rekompensatę. Berlin jednak oferuje tylko 15 używanych Leopardów 2A4. „Business Insider" przytacza odpowiedź rzeczniki słowackiego resortu obrony – Martina Kovaľ Kakaščíková wyjaśniła, że Słowacja nie może przystać na wymianę czołgów w stosunku 1:2, jak zrobiły to wcześniej Czechy, gdyż potrzebuje pełnego batalionu pancernego (czyli 30 czołgów), skoro tyle wozów ma wysłać na Ukrainę.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Cykl Partnerski
Przejście do nowej energetyki musi być bezpieczne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego