Aktualizacja: 16.01.2025 10:25 Publikacja: 09.06.2022 13:15
Grecja może przekazać Ukrainie około setki eks-wschodnioniemieckich BMP-1A1 Ost, lecz nie wcześniej, niż przed otrzymaniem od Niemiec Marderów.
Foto: Ministerstwo Obrony Republiki Greckiej
Grecja zadeklarowała przekazanie Ukrainie około setki bojowych wozów piechoty BMP-1A1 Ost, pochodzących z nadwyżek wojsk lądowych, a pozyskanych w latach 90. od Bundeswehry (która odziedziczyła je z kolei po Narodowej Armii Ludowej Niemieckiej Republiki Demokratycznej po zjednoczeniu NRD i RFN). Ateny stawiają jednak warunek ‒ obiecane przez niemieckiego kanclerza Olafa Scholza bojowe wozy piechoty SPz Marder z nadwyżek Bundeswehry bądź zapasów niemieckiego przemysłu obronnego, muszą zostać przekazane wcześniej, niż Grecja dostarczy swoje wozy bojowe Ukrainie. Oficjalnie Ateny motywują swoje stanowisko konfliktem ze wschodnim sąsiadem, Turcją. Mimo, że obydwa państwa od dekad są członkami NATO, stosunki między nimi są dalekie od przyjaznych, m.in. Ateny oskarżają Ankarę o bezprawne zajmowanie wysepek położonych na Morzu Egejskim i inne formy naruszania integralności terytorialnej Republiki Greckiej.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosjanie twierdzą, że uszkodzili infrastrukturę naziemną największego podziemnego magazynu gazu na Ukrainie.
Dzień przed inauguracją Donalda Trumpa pierwsi od miesięcy izraelscy zakładnicy mają być uwolnieni. Rozejm może się zacząć nawet wcześniej. Przyszłość Strefy Gazy nie jest jednak jasna, podobnie jak premiera Netanjahu.
Majorka chce rozwijać turystykę aktywną - w tym celu poszerza sieć ścieżek rowerowych i szlaków wędrownych, które gości poprowadzą w głąb wyspy.
Dzięki dotacjom dla firm przedsiębiorcy będą mogli w tym roku liczyć na spory zastrzyk gotówki z funduszy UE, który pomoże im zrealizować projekty rozwojowe. Wsparcie będzie dostępne nie tylko w programach krajowych, ale też w regionalnych.
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer podpisze dziś w Kijowie 100-letni układ o partnerstwie z Ukrainą.
- Ja bym chciał, aby nikt w Polsce nie angażował się w kampanię po stronie Władimira Putina - mówił na porannej konferencji prasowej w Warszawie kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.
Władze turystyczne Paryża zauważyły, że odwiedzający ich miasto turyści wskazówek na temat zwiedzania stolicy Francji szukają głównie w internecie. Postanowiły zamknąć ostatnie biuro informacji turystycznej.
Donald Tusk i Wołodymir Zełenski naszkicowali w środę w Warszawie warunki, na jakich mogłaby się zakończyć wojna za naszą wschodnią granicą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas