Znajdą się w nim m.in. cztery wyrzutnie polowego systemu rakietowego M142 HIMARS wraz z amunicją (zapewne pakiety pocisków GMLRS M30A1 i M31A1), pięć radarów artyleryjskich, dwa radary dozoru powietrznego, 1000 przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin wraz z 50 modułami celowniczo-startowymi CLU, 6000 sztuk innej broni przeciwpancernej, 15 000 kompletów amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, cztery wielozadaniowe śmigłowce transportowe Mi-17, 15 pojazdów taktycznych oraz części zamienne i wyposażenie dodatkowe.
Z całą pewnością najważniejszym elementem pakietu są wyrzutnie M142 HIMARS. Brak konkretnych informacji o zestawie planowanej do przekazania wraz z nimi amunicji, ale z pewnością nie znajdą się wśród niej taktyczne pociski balistyczne M57 ATAMCS o zasięgu 300 km, pozwalające razić cele na terytorium Rosji.
W ostatnich tygodniach Siły Zbrojne Ukrainy wzmocniła znaczna liczba systemów artyleryjskich kalibru 155 mm, zarówno ciągnionych, jak i samobieżnych. Zapewniają one rażenie celów na odległościach 30÷40 km. System M142 HIMARS ma pozwolić na zwiększenie potencjału defensywnego we wschodniej części kraju, gdzie obecnie toczą się najcięższe walki. Nieoficjalnie proces szkolenia ich obsług może potrwać około trzech tygodni.
Ukraina będzie drugim państwem Europy Środkowej, która otrzyma system M142 HIMARS. Dotychczas pierwsze zestawy dywizjonowe, spośród trzech zamówionych, odebrała Rumunia, do połowy przyszłego roku 20 wyrzutni (jeden dywizjon) ma zostać dostarczonych do Polski na mocy umowy z 2019 r.
To nie jedyne elementy systemu MLRS/HIMARS, które mają trafić na Ukrainę. Przekazanie czterech wyrzutni M270 MLRS deklaruje Republika Federalna Niemiec, a taką samą liczbę z zasobów British Army deklaruje Wielka Brytania. To system na podwoziu gąsienicowym, w pełni kompatybilny pod względem amunicji z lżejszym HIMARS-em, dysponujący jednak większą wydajnością ogniową ze względu na możliwość odpalenia w jednej salwie 12 rakiet (HIMARS tylko sześciu).