Słowackie zakłady wyremontują ukraińskie pojazdy BRDM-2

Republika Słowacka, obok Republiki Czeskiej, od pewnego czasu jest wymieniana jako państwo, które zgłosiło gotowość do przeprowadzenia remontów wozów bojowych i pojazdów wojskowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Publikacja: 05.05.2022 14:57

Wyremontowane i zmodernizowane do standardu BRDM-2L1 w zakładach w Mikołajowie pojazdy opancerzone B

Wyremontowane i zmodernizowane do standardu BRDM-2L1 w zakładach w Mikołajowie pojazdy opancerzone BRDM-2.

Foto: Ukroboronprom

Słowacki minister obrony Jaroslav Naď poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że firma KONŠTRUKTA – Defence z Dubnicy nad Váhom zawarła porozumienie dotyczące przeprowadzenia napraw i modernizacji pojazdów opancerzonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

W pierwszej kolejności ma to dotyczyć opancerzonych pojazdów rozpoznawczo-patrolowych BRDM-2, które sądząc z wpisu ministra Naďa, już trafiły na Słowację. Zamówienie ma dotyczyć „kilkudziesięciu pojazdów". BRDM-y-2, choć z punktu widzenia współczesnego pola walki zupełnie przestarzałe i mało odporne na ostrzał (do uzbrojenia Armii Sowieckiej przyjęte w 1962 r., produkowane seryjnie od 1964 r.), są wykorzystywane przez obydwie strony konfliktu. Siły Zbrojne Ukrainy przed wybuchem wojny dysponowały ponad 400 pojazdami tego typu, w tym ok. setką zmodernizowanych przez lokalny przemysł obronny (ok. 25 BRDM-2T/TA z NPK Techimpeks z Kijowa i ponad 80 BRDM-2L1 z Mikołajowskich Zakładów Pancernych). Do niedawna wiodącym zakładem ukraińskiego przemysłu obronnego specjalizującym się w remontach i modernizacji pojazdów tej rodziny było Przedsiębiorstwo Państwowe Mikołajowskie Zakłady Pancerne (Mykołajiwśkyj bronetankowyj zawod) z Mikołajowa, należące do koncernu Ukroboronprom.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Cykl Partnerski
Przejście do nowej energetyki musi być bezpieczne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego