Aktualizacja: 24.11.2024 22:12 Publikacja: 05.05.2022 14:57
Wyremontowane i zmodernizowane do standardu BRDM-2L1 w zakładach w Mikołajowie pojazdy opancerzone BRDM-2.
Foto: Ukroboronprom
Słowacki minister obrony Jaroslav Naď poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że firma KONŠTRUKTA – Defence z Dubnicy nad Váhom zawarła porozumienie dotyczące przeprowadzenia napraw i modernizacji pojazdów opancerzonych Sił Zbrojnych Ukrainy.
W pierwszej kolejności ma to dotyczyć opancerzonych pojazdów rozpoznawczo-patrolowych BRDM-2, które sądząc z wpisu ministra Naďa, już trafiły na Słowację. Zamówienie ma dotyczyć „kilkudziesięciu pojazdów". BRDM-y-2, choć z punktu widzenia współczesnego pola walki zupełnie przestarzałe i mało odporne na ostrzał (do uzbrojenia Armii Sowieckiej przyjęte w 1962 r., produkowane seryjnie od 1964 r.), są wykorzystywane przez obydwie strony konfliktu. Siły Zbrojne Ukrainy przed wybuchem wojny dysponowały ponad 400 pojazdami tego typu, w tym ok. setką zmodernizowanych przez lokalny przemysł obronny (ok. 25 BRDM-2T/TA z NPK Techimpeks z Kijowa i ponad 80 BRDM-2L1 z Mikołajowskich Zakładów Pancernych). Do niedawna wiodącym zakładem ukraińskiego przemysłu obronnego specjalizującym się w remontach i modernizacji pojazdów tej rodziny było Przedsiębiorstwo Państwowe Mikołajowskie Zakłady Pancerne (Mykołajiwśkyj bronetankowyj zawod) z Mikołajowa, należące do koncernu Ukroboronprom.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Chorwacja dzięki pięknej i różnorodnej przyrodzie, wspaniałym zabytkom, kulturze i atrakcjom oferuje niezapomniane doświadczenia przez cały rok. Magiczna przedświąteczna atmosfera zimą, aktywności na świeżym powietrzu wiosną, błogi relaks latem czy delektowanie się bogactwem smaków jesienią, to tylko niektóre z wielu interesujących propozycji na ciekawe spędzenie czasu w Chorwacji.
Od trzech lat, bez trzech miesięcy, Ukraina broni się przed rosyjską agresją. W sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski podczas międzynarodowej konferencji poświęconej żywności "Zboże z Ukrainy" wypowiedział się na temat ewentualnego terminu zakończenia konfliktu. Jego zdaniem "Ukraina ma szansę, aby zakończyć wojnę w przyszłym roku".
Choć to z reguły straż miejska sama z siebie usuwa porzucone, stare i zniszczone samochody z ulic, to w Łodzi mieszkańcy zdecydowali, by miasto uprzątnęło wraki w ramach Budżetu Obywatelskiego 2025. Oznacza to, że straż miejska dostanie na ten cel dodatkowe pieniądze.
Rosja usunęła ze stanowiska wysokiego rangą dowódcę, który składał fałszywe raporty, dotyczące postępów na froncie - twierdzą blogerzy wojskowi. Według nich generał pułkownik Giennadij Anaszkin, dowódca Grupy Wojsk Południe, został zdymisjonowany po tym, jak dostarczył mylących informacji na temat postępów w pobliżu osiedla Siewiersk na wschodzie Doniecka.
Program powrotu, po ponad 50 latach, Amerykanów na Księżyc notuje opóźnienia. Zapowiada się pasjonujące starcie z Chinami.
Elitarne grono dzieł sztuki, które sprzedano na aukcji za kwotę co najmniej 100 milionów dolarów, powiększyło się o kolejną pracę. Wszystko za sprawą licytacji w domu aukcyjnym Christie's.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin przeprowadzili rozmowę telefoniczną, która poświęcona była współpracy ich krajów.
Cybernetyczne ataki na banki skandynawskie dokonywane prawdopodobnie przez hakerów związanych z Rosją są największym zagrożeniem dla stabilizacji finansowej w regionie - stwierdził w wywiadzie dla Bloomberga nowy wiceprezes banku centralnego Danii, Ulrik Nodgaard.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas