Aktualizacja: 09.11.2024 17:10 Publikacja: 30.04.2022 14:49
Według nieoficjalnych informacji, Polska miała przekazać Ukrainie ok. 200 czołgów rodziny T-72.
Foto: 11. LDKPanc/st. chor. szt. Rafał Mniedło
Poza czołgami na Ukrainę miała także trafić partia bojowych wozów piechoty BWP-1, artyleryjskie wyrzutnie rakietowe BM-21 Grad i 122 mm haubice samobieżne 2S1 Goździk. We wszystkich przypadkach chodzi o sprzęt wyprodukowany na sowieckiej licencji w Polsce (T-72, 2S1) bądź kupiony bezpośrednio w ZSRS (BM-21) albo państwach Układu Warszawskiego (BWP-1)
W sumie daje to szacunkową liczbę ok. 300 wozów bojowych i systemów artyleryjskich: ok. 200 czołgów, ok. 40 bwp BWP-1, ok. 20 BM-21 i ok. 20 2S1. Według słów premiera Mateusza Morawieckiego z 25 kwietnia, polskie dostawy dla Sił Zbrojnych Ukrainy objęły m.in. czołgi, a wartość polskiej pomocy wojskowej wynosiła wg stanu na 23 kwietnia ok. 7 mld złotych.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Partnerstwo polityczne między USA a Polską pozostaje bardzo silne. Polska jest częścią NATO. Nie ukrywam, że wszyscy byliby szczęśliwi, gdyby konflikt w Ukrainie zakończył się, a ryzyko zostało wyeliminowane – zaznaczył wiceprezes Amazona Russell Grandinetti w rozmowie z Business Insiderem.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w rozmowie telefonicznej z Donaldem Trumpem zaproponowała zastąpienie rosyjskiego gazu skroplonego (LNG) tańszym surowcem amerykańskim. Unia Europejska wciąż, za sprawą takich krajów jak Węgry czy Austria, kupuje w Rosji 15-20 proc. potrzebnego gazu.
Maska faraona Tutanchamona odkrywa kolejne tajemnice. Zdaniem grupy brytyjskich naukowców badacze do tej pory ignorowali jeden istotny szczegół słynnej maski znajdującej się w zbiorach Muzeum Egipskiego w Kairze.
Aktywność wulkanu Lewotobi Laki Laki na indonezyjskiej wyspie Flores znów wzrasta – w sobotę wyrzucił on w powietrze kolumnę gorącego popiołu. Zaledwie kilka dni temu jego erupcja zabiła co najmniej dziesięć osób, raniła dziesiątki kolejnych i zniszczyła tysiące budynków.
Amerykański resort sprawiedliwości poinformował, że przed wyborami prezydenckimi w USA udaremniono irański zamach na Donalda Trumpa. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu stanowczo jednak temu zaprzecza.
Dopuszczam, że w kwestii rezygnacji z dążeń do NATO możemy szukać kompromisu, bo nie będziemy mieli wyboru - mówi „Rzeczpospolitej” Wołodymyr Fesenko, czołowy kijowski politolog.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dmitrij Pieskow nie wyklucza, że Władimir Putin zadzwoni do Donalda Trumpa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas