Aktualizacja: 08.11.2024 22:02 Publikacja: 29.04.2022 18:47
Transportery opancerzone M113.
Foto: Indiana National Guard
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zwrócił się do Kongresu o sfinansowanie nowej transzy wsparcia dla Ukrainy. Wniosek opiewa na rekordową kwotę 33 mld dolarów amerykańskich, tj. większą niż budżety obronne większości państw świata (w 2021 r. większe wydatki na obronność poniosła dopiero Republika Korei, plasująca się na 10. miejscu wg SIPRI).
Ponad 20 mld dolarów z tej kwoty miałoby zostać przeznaczone na bezpośrednią pomoc wojskową dla Ukrainy. Kwota ta dzielić się ma na m.in.: 5 mld na ewentualne zakupy broni z amerykańskich nadwyżek (priorytetem mają być: artyleria, pojazdy opancerzone oraz broni przeciwpancerna i przeciwlotnicza), 6 mld na Inicjatywę Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy (dla porównania, dotychczas Ukraina otrzymywała w ramach tego programu ok. 300 mln rocznie) oraz 4 mld na program finansowania obecności amerykańskich wojsk poza granicami kraju. Pozostała część pakietu miałaby sfinansować pomoc humanitarną i gospodarczą. Biden powiedział, że „[...] ważne jest, aby finansowanie zostało zatwierdzone tak szybko, jak to możliwe". Zdaniem amerykańskich komentatorów, potężna kwota wsparcia, o które prosi Biden, oznaczać ma, że wg jego administracji walki na Ukrainie przeciągną się jeszcze co najmniej o kilka miesięcy. Nie wydaje się bowiem możliwe szybkie wykorzystanie tak dużych środków. Ponadto we wniosku zasugerowano, że Stany Zjednoczone mogłyby współuczestniczyć w odbudowie ukraińskiego przemysłu obronnego, w znacznej części zniszczonego przez Rosjan.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dmitrij Pieskow nie wyklucza, że Władimir Putin zadzwoni do Donalda Trumpa.
Bank Światowy przekaże Ukrainie pakiet pomocowy o wartości 750 mln dolarów. To pieniądze na reformy potrzebne w procesie akcesyjnym Ukrainy do Unii Europejskiej. Nowe pakiety pomocy przygotowały też USA, Japonia i Norwegia.
Rosyjskie media i kanały na Telegramie informują o śmierci Pawła Klimenki, dowodzącego 5. Samodzielną Brygadą Strzelców Zmotoryzowanych. To co najmniej ósmy rosyjski generał, który zginął na froncie od momentu rozpoczęcia pełnoskalowej wojny na Ukrainie - twierdzi "The Moscow Times".
Włoska mafia zadomowiła się na stadionach. Zarabia na biletach, gastronomii i – przede wszystkim – dystrybucji narkotyków na trybunach. Robi to rękami ultrasów deklarujących miłość wobec swoich klubów.
Gdyby Donald Trump wygrał w USA w 2020 roku, nie byłoby tych koszmarnych dwóch lat, nie byłoby wojny - mówił na antenie węgierskiego radia premier Viktor Orbán.
W sobotę, 9 listopada, z lotniska Chopina w Warszawie wystartuje pierwszy bezpośredni lot z Polski do Kolumbii. Turystów zabierze tam biuro podróży Rainbow.
W Amsterdamie po meczu Ajaksu z Maccabi Tel Awiw doszło do zamieszek, które według władz miały antysemicki charakter. Izrael wysłał samoloty po swych obywateli. Premier Holandii i szefowa Komisji Europejskiej potępili zajścia.
Wysadzenie tysięcy pagerów Hezbollahu czy zabicie arcywroga w samym sercu Teheranu – w ostatnim czasie izraelskie służby udowodniły swoją skuteczność. Tyle że takie zabójstwa zaspokajają potrzebę zemsty, ale strategicznej sytuacji Izraela nie poprawiają.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas