„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 22.12.2024 07:21 Publikacja: 29.04.2022 18:47
Transportery opancerzone M113.
Foto: Indiana National Guard
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zwrócił się do Kongresu o sfinansowanie nowej transzy wsparcia dla Ukrainy. Wniosek opiewa na rekordową kwotę 33 mld dolarów amerykańskich, tj. większą niż budżety obronne większości państw świata (w 2021 r. większe wydatki na obronność poniosła dopiero Republika Korei, plasująca się na 10. miejscu wg SIPRI).
Ponad 20 mld dolarów z tej kwoty miałoby zostać przeznaczone na bezpośrednią pomoc wojskową dla Ukrainy. Kwota ta dzielić się ma na m.in.: 5 mld na ewentualne zakupy broni z amerykańskich nadwyżek (priorytetem mają być: artyleria, pojazdy opancerzone oraz broni przeciwpancerna i przeciwlotnicza), 6 mld na Inicjatywę Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy (dla porównania, dotychczas Ukraina otrzymywała w ramach tego programu ok. 300 mln rocznie) oraz 4 mld na program finansowania obecności amerykańskich wojsk poza granicami kraju. Pozostała część pakietu miałaby sfinansować pomoc humanitarną i gospodarczą. Biden powiedział, że „[...] ważne jest, aby finansowanie zostało zatwierdzone tak szybko, jak to możliwe". Zdaniem amerykańskich komentatorów, potężna kwota wsparcia, o które prosi Biden, oznaczać ma, że wg jego administracji walki na Ukrainie przeciągną się jeszcze co najmniej o kilka miesięcy. Nie wydaje się bowiem możliwe szybkie wykorzystanie tak dużych środków. Ponadto we wniosku zasugerowano, że Stany Zjednoczone mogłyby współuczestniczyć w odbudowie ukraińskiego przemysłu obronnego, w znacznej części zniszczonego przez Rosjan.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Już od ponad tysiąca dni Ukraina broni się przed rosyjską agresją.
Prezydent Islandii Halla Tomasdottir przedstawiła w sobotę nowy rząd pod przywództwem socjaldemokratycznej premier Kristrun Frostadottir.
Premier Słowacji Robert Fico oskarżył prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że zaoferował mu pieniądze z rosyjskich aktywów w zamian za zgodę Słowacji na członkostwo Ukrainy w NATO.
Brytyjski dziennik, powołując się na źródła w armii Ukrainy, napisał, że z powodu niedoboru personelu na froncie przesuwani są tam żołnierze obrony powietrznej, często wyszkoleni na Zachodzie. Źródła "Guardiana" w armii Ukrainy: Obrona powietrzna na poziomie krytycznym.
Węgry prowadzą rozmowy z Rosją i Ukrainą w sprawie utrzymania otwartych dostaw gazu przez Ukrainę, mimo że import rosyjskiego gazu odbywa się teraz przez gazociąg Turkstream - powiedział premier Viktor Orbán w sobotę, dodając, że nie chce rezygnować z tej trasy.
Francuzi uruchomili pierwszy nowy reaktor jądrowy od 25 lat. Elektrownia Flamanville 3 miała jednak powstać 12 lat temu i kosztować cztery razy mniej niż finalnie wyniosły koszty tej inwestycji francuskiego EDF. Technologia którą zastosowano we Francji może potencjalnie trafić do Polski pod drugą, rządową elektrownie jądrową.
Władze Arabii Saudyjskiej wielokrotnie ostrzegały Niemcy przed mężczyzną, który przeprowadził piątkowy atak na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu. Zginęło 5 osób, ponad 200 jest rannych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas