Aktualizacja: 28.01.2025 03:19 Publikacja: 28.04.2022 16:44
Czeskie zakłady będą remontować uszkodzone w walce ukraińskie czołgi rodziny T-64. Na zdjęciu remont i modernizacja czołgów w Lwowskich Zakładach Sprzętu Pancernego (LBTZ).
Foto: Ukroboronprom
Usługi miałyby być realizowane w zakładach ulokowanych w Czechach i na Słowacji. Poinformowano przy okazji, że pierwszymi remontowanymi wozami będą czołgi rodziny T-64. Mają one przejść remont w jednym z zakładów należących do prywatnego holdingu Czechoslovak Group. Remonty mają przechodzić również ukraińskie kołowe transportery opancerzone, a zaangażowane w cały proces mogą zostać również inne firmy. Zgodnie z czeskim komunikatem, zakłady należące do Czechoslovak Group (a być może również inne firmy) mają zajmować się poważniejszymi naprawami sprzętu uszkodzonego w boju i przywracaniem do służby pojazdów zmagazynowanych oraz wymagających rozkonserwowania. Z drobniejszymi naprawami radzić mają sobie warsztaty polowe Sił Zbrojnych Ukrainy i ukraiński przemysł zbrojeniowy (a konkretnie te zakłady, które jeszcze zachowały zdolności i nie zostały zniszczone w rosyjskich atakach). Wyeliminowanie większości zakładów ukraińskiego przemysłu obronnego na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy sprawia, że czeska pomoc wydaje się być szczególnie cenna.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Kamizelki nożoodporne, kamerki, i inne środki ochrony osobistej – ratownicy medyczni stawiają 12 postulatów po tragicznej śmierci ich kolegi, który zginął z rąk pacjenta.
O ile dolar amerykański jest najbardziej wpływową walutą świata, to najdroższą walutą narodową jest pieniądz z małego, ale bardzo bogatego, ropą płynącego kraju.
Izrael twierdzi, że ośmiu z 33 zakładników, którzy mają zostać uwolnieni przez Hamas w pierwszej fazie porozumienia o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, nie żyje.
Armia Kremla opanowała kolejną, niedużą miejscowość w stepach. Ale stamtąd może poważnie zagrozić obrońcom.
Prezydent grozi wypowiedzeniem w sobotę Meksykowi wojny handlowej. Może tego żałować.
Unia Europejska przedłużyła warte 400 mld euro sankcje wobec Rosji. Dalsze osłabienie agresora wymaga jednak współpracy ze strony USA.
Paryżanie przygotowują się do wydarzenia o nazwie La Vaisselle des Chefs. To wielka wyprzedaż przedmiotów pochodzących z najbardziej znanych paryskich restauracji.
Dyktator liczy, że wsparcie innych autorytarnych reżimów wydłuży jego panowanie na Białorusi. – Gdy już fizycznie nie będzie mógł rządzić, będzie chciał przekazać władzę synowi – komentuje dla „Rz” Paweł Łatuszka, jeden z liderów opozycji białoruskiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas