Ukraińskie czołgi pojadą na remont do Czech

Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej poinformowało, że za pośrednictwem Agencji ds. Międzynarodowej Współpracy Obronnej (Agentura pro mezivládní obrannou spolupráci, AMOS) wesprze Ukrainę w zorganizowaniu remontów ukraińskich pojazdów opancerzonych w czeskich firmach przemysłu obronnego.

Publikacja: 28.04.2022 16:44

Czeskie zakłady będą remontować uszkodzone w walce ukraińskie czołgi rodziny T-64. Na zdjęciu remont

Czeskie zakłady będą remontować uszkodzone w walce ukraińskie czołgi rodziny T-64. Na zdjęciu remont i modernizacja czołgów w Lwowskich Zakładach Sprzętu Pancernego (LBTZ).

Foto: Ukroboronprom

Usługi miałyby być realizowane w zakładach ulokowanych w Czechach i na Słowacji. Poinformowano przy okazji, że pierwszymi remontowanymi wozami będą czołgi rodziny T-64. Mają one przejść remont w jednym z zakładów należących do prywatnego holdingu Czechoslovak Group. Remonty mają przechodzić również ukraińskie kołowe transportery opancerzone, a zaangażowane w cały proces mogą zostać również inne firmy. Zgodnie z czeskim komunikatem, zakłady należące do Czechoslovak Group (a być może również inne firmy) mają zajmować się poważniejszymi naprawami sprzętu uszkodzonego w boju i przywracaniem do służby pojazdów zmagazynowanych oraz wymagających rozkonserwowania. Z drobniejszymi naprawami radzić mają sobie warsztaty polowe Sił Zbrojnych Ukrainy i ukraiński przemysł zbrojeniowy (a konkretnie te zakłady, które jeszcze zachowały zdolności i nie zostały zniszczone w rosyjskich atakach). Wyeliminowanie większości zakładów ukraińskiego przemysłu obronnego na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy sprawia, że czeska pomoc wydaje się być szczególnie cenna.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Cykl Partnerski
Przejście do nowej energetyki musi być bezpieczne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego