Aktualizacja: 24.03.2025 01:24 Publikacja: 26.04.2022 16:59
Siły Zbrojne Ukrainy, m.in. za pośrednictwem amerykańskiej administracji federalnej, chcą pozyskać amunicję do systemów uzbrojenia sowieckiego pochodzenia. Na zdjęciu 152 mm haubicoarmaty 2A36 Giatsint-B.
Foto: Siły Zbrojne Ukrainy
Zgodnie z procedurą programu Foreign Military Sales, zgoda Departamentu Stanu otwiera drogę do przesłania wniosku eksportowego do Kongresu. Jednocześnie stanowi moment ujawnienia wniosku opinii publicznej. Zgodnie z opublikowanymi informacjami, rząd Ukrainy jest zainteresowany pozyskaniem za pośrednictwem administracji federalnej Stanów Zjednoczonych amunicji o potencjalnej wartości sięgającej do 165 mln dolarów. Środki na ten cel z dużym prawdopodobieństwem będą pochodzić z programu pomocy wojskowej dla Ukrainy.
W ramach ukraińskich Departament Stanu wymienia m.in.: amunicję artyleryjską kalibru 152 mm przeznaczoną do haubicoarmat i armatohaubic ciągnionych 2A36 Giatsint-B, D-20 i 2A65 Msta-B, amunicję granatnikową WOG-30 do 30 mm granatników automatycznych AGS-17, 120 mm naboje moździerzowe, 122 mm amunicję do systemów 2S1 Gwozdika i D-30, 300 mm pociski rakietowe do systemu BM-30 Smiercz, 122 mm pociski rakietowe do systemu BM-21 Grad, naboje granatnikowe WOG-25 do 25 mm granatników podwieszanych GP-25, 82 mm naboje moździerzowe i amunicję odłamkowo-burzącej kalibru 125 mm do armat czołgówych rodziny D-81/2A46.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Po tym, jak sąd w Stambule wydał oficjalny nakaz aresztowania burmistrza tego miasta Ekrema Imamoglu w sprawie dotyczącej korupcji, na ulice wyszły dziesiątki tysięcy demonstrantów. To już piąty dzień protestów.
Mike Waltz – doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego – poinformował, że Stany Zjednoczone zaatakowały kwaterę główną rebeliantów Huti.
Chińskie firmy samochodowe opanowały rosyjski rynek, zajęły miejsce zwolnione przez firmy z Europy, Japonii, Korei i USA. Teraz na 10 sprzedawanych aut sześć pochodzi z Chin.
W rozmowie z Fox News Steve Witkoff – amerykański wysłannik ds. Bliskiego Wschodu – powiedział, że USA chcą negocjować z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego.
28 kwietnia w Kanadzie odbędą się przedterminowe wybory. - Stajemy w obliczu największego kryzysu w naszym życiu z powodu nieuzasadnionych działań handlowych prezydenta Trumpa i jego gróźb wobec naszej suwerenności - powiedział premier tego kraju, Mark Carney.
Porzucone zwierzęta domowe, ale też latający czy pełzający nieproszeni goście. Ekopatrole straży miejskiej interweniują tam, gdzie potrzebna jest im pomoc. Taki wydział powstaje właśnie w kolejnym mieście – Olsztynie.
Białystok jest rekordzistą, jeśli chodzi o tempo dostaw posiłków z restauracji. Średnio to nieco ponad 35 minut.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas