Kolejne dostawy amunicji dla Ukrainy

Departament Stanu Stanów Zjednoczonych poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż Ukrainie niestandardowej amunicji przeznaczonej do czołgów i systemów artyleryjskich pochodzenia sowieckiego.

Publikacja: 26.04.2022 16:59

Siły Zbrojne Ukrainy, m.in. za pośrednictwem amerykańskiej administracji federalnej, chcą pozyskać a

Siły Zbrojne Ukrainy, m.in. za pośrednictwem amerykańskiej administracji federalnej, chcą pozyskać amunicję do systemów uzbrojenia sowieckiego pochodzenia. Na zdjęciu 152 mm haubicoarmaty 2A36 Giatsint-B.

Foto: Siły Zbrojne Ukrainy

Zgodnie z procedurą programu Foreign Military Sales, zgoda Departamentu Stanu otwiera drogę do przesłania wniosku eksportowego do Kongresu. Jednocześnie stanowi moment ujawnienia wniosku opinii publicznej. Zgodnie z opublikowanymi informacjami, rząd Ukrainy jest zainteresowany pozyskaniem za pośrednictwem administracji federalnej Stanów Zjednoczonych amunicji o potencjalnej wartości sięgającej do 165 mln dolarów. Środki na ten cel z dużym prawdopodobieństwem będą pochodzić z programu pomocy wojskowej dla Ukrainy.

W ramach ukraińskich Departament Stanu wymienia m.in.: amunicję artyleryjską kalibru 152 mm przeznaczoną do haubicoarmat i armatohaubic ciągnionych 2A36 Giatsint-B, D-20 i 2A65 Msta-B, amunicję granatnikową WOG-30 do 30 mm granatników automatycznych AGS-17, 120 mm naboje moździerzowe, 122 mm amunicję do systemów 2S1 Gwozdika i D-30, 300 mm pociski rakietowe do systemu BM-30 Smiercz, 122 mm pociski rakietowe do systemu BM-21 Grad, naboje granatnikowe WOG-25 do 25 mm granatników podwieszanych GP-25, 82 mm naboje moździerzowe i amunicję odłamkowo-burzącej kalibru 125 mm do armat czołgówych rodziny D-81/2A46.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Cykl Partnerski
Przejście do nowej energetyki musi być bezpieczne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego