Spory w Niemczech o Leopardy 1A5 dla Ukrainy

Nowe informacje związane z ewentualnym przekazaniem niemieckiej ciężkiej broni Siłom Zbrojnym Ukrainy. Mogłyby to być m.in. czołgi Leopard 1A5 i bojowe wozy piechoty Marder 1A3.

Publikacja: 26.04.2022 10:07

W Niemczech nie ustaje polityczna walka o przekazanie Ukrainie ciężkiego uzbrojenia, w tym czołgów L

W Niemczech nie ustaje polityczna walka o przekazanie Ukrainie ciężkiego uzbrojenia, w tym czołgów Leopard 1A5, choć to sprzęt dziś zupełnie przestarzały.

Foto: Krauss-Maffei Wegmann

Portal niemieckiego dziennika „Die Welt" podał, że grupa Rheinmetall zwróciła się do niemieckiego rządu z prośbą o możliwość przekazania Siłom Zbrojnym Ukrainy 88 czołgów Leopard 1A5 (wcześniej mówiono o 100 wozach). Według niemieckich mediów, pierwsza partia licząca 22 wozy mogłaby zostać dostarczona w ciągu sześciu-ośmiu tygodni (w tym też czasie szkolenie rozpoczęłaby pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy), zaś pozostałych 66 miałoby trafić do nowego użytkownika do końca 2023 r. Ponadto oferta obejmować ma pełen pakiet logistyczny wraz z dostawą kompletnego warsztatu polowego, wyposażonego w stosowne narzędzia do obsługi nietypowych dla Ukrainy czołgów. Co ciekawe, podobno oferta została oceniona pozytywnie przez władze Ukrainy już 14 kwietnia. Kilka tygodni temu Rheinmetall miał oferować Ukrainie m.in. przekazanie 100 bwp Marder 1A3, wszystkie pojazdy miałyby pochodzić ze zgromadzonych przez firmę zapasów (wozy odkupione po zakończeniu ich eksploatacji od Bundeswehry).

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego