Aktualizacja: 17.03.2025 00:03 Publikacja: 25.04.2022 16:16
Wielka Brytania przekaże Ukrainie 155 mm haubicoarmaty samobieżne AS-90 wraz z amunicją i usługami związanymi ze szkoleniem.
Foto: MoD UK/Sgt Si Longworth RLC
23 kwietnia we włoskich mediach pojawiła się informacja o tym, że rząd Republiki Włoskiej ma podjąć decyzję odnośnie tego, jaką ciężką broń przekaże Siłom Zbrojnym Ukrainy. Na razie lista pozostaje niejawna, ale media włoskie, powołując się na źródła zbliżone do kręgów rządowych, wskazują, że jednym z najważniejszych darów będą 155 mm działa samobieżne. Czy będą to haubicoarmaty M109L czy PzH 2000, tego nie wiadomo. Raczej jednak Rzym przekaże działa starszego typu. Wśród komentatorów pojawiła się liczba 20 haubicoarmat, lecz to póki co spekulacje. Rozważane ma być też przekazanie: transporterów opancerzonych rodziny M113, samobieżnych dział przeciwlotniczych SIDAM 25 (także na zmodyfikowanym podwoziu M113) i pojazdów patrolowych Iveco LMV.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rosyjska inwazja trwa już ponad trzy lata. W sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o wycofaniu wojsk z Sudży w obwodzie kurskim w Rosji.
„Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Adama Orzechowskiego z trójmiejskiego Wybrzeża rozpoczęła XXXI edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi pod hasłem „Wspólnota?”.
W przyszłym tygodniu może dojść do rozmowy prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina. Przedstawiciele strony amerykańskiej liczą, że uda się doprowadzić do trwałego pokoju na Ukrainie.
Wbrew twierdzeniom prezydentów Rosji i USA ukraińskie oddziały nie zostały otoczone. Cofnęły się i walczą dalej.
Podmioty gminne produkują już niemal tyle samo energii elektrycznej, ile jako miasto zużywamy na realizację zadań publicznych, tj. m.in. oświetlenie, tramwaje, budynki edukacyjne i sportowe – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Rząd węgierski wprowadził od połowy marca przepisy ograniczające marżę zysku dla sieci handlowych. Nie może ona przekroczyć 10 proc. Nowe przepisy mają obowiązywać przynajmniej do końca maja 2025 roku.
Lockheed Martin wraz ze spółką Q-CTRL opracował nowatorski system nawigacji, który obywa się bez satelitarnego GPS. Jest odporny choćby na zakłócenia przez Rosję, które mocno utrudniły działanie amerykańskim rakietom w Ukrainie.
Oznacza to opóźnienie prac o wiele lat. Czy wygrają interesy deweloperów z potrzebami mieszkańców?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas