Aktualizacja: 17.03.2025 00:21 Publikacja: 25.04.2022 16:09
W najbliższym czasie Słowenia ma przekazać Ukrainie 30÷40 czołgów M-84 (na zdjęciu), w zamian za co ma dostać od RFN transportery opancerzone Fuchs, a być może też inne pojazdy opancerzone.
Foto: US Army/Capt. Alun Thomas
Niemieckie władze już od kilku tygodni zapowiadały, że wprawdzie przekazywanie ciężkiego uzbrojenia bezpośrednio Ukrainie będzie trudne lub wręcz ‒ szczególnie zdaniem kanclerza Scholza i jego otoczenia ‒ niekorzystne dla Ukrainy (miałoby to jakoby prowadzić do dalszej eskalacji konfliktu...), ale nie będzie problemem uzupełnianie zapasów broni państw Europy Środkowo-Wschodniej, które przekażą takowe z własnych zasobów. Pierwszym odbiorcą tej swego rodzaju pomocy pośredniej ma być Słowenia. M ona przekazać 30÷40 czołgów T-72 (faktycznie M-84, tj. jugosłowiańską, znacząco zmodyfikowaną licencyjną odmianę T-72M1, poza tym większość słoweńskich czołgów doprowadzono do standardu M84A4) Siłom Zbrojnym Ukrainy. W zamian Niemcy mają przekazać Siłom Zbrojnym Republiki Słowenii kołowe transportery opancerzone TPz 1 Fuchs.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rosyjska inwazja trwa już ponad trzy lata. W sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o wycofaniu wojsk z Sudży w obwodzie kurskim w Rosji.
„Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Adama Orzechowskiego z trójmiejskiego Wybrzeża rozpoczęła XXXI edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi pod hasłem „Wspólnota?”.
W przyszłym tygodniu może dojść do rozmowy prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina. Przedstawiciele strony amerykańskiej liczą, że uda się doprowadzić do trwałego pokoju na Ukrainie.
Wbrew twierdzeniom prezydentów Rosji i USA ukraińskie oddziały nie zostały otoczone. Cofnęły się i walczą dalej.
Podmioty gminne produkują już niemal tyle samo energii elektrycznej, ile jako miasto zużywamy na realizację zadań publicznych, tj. m.in. oświetlenie, tramwaje, budynki edukacyjne i sportowe – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Rząd węgierski wprowadził od połowy marca przepisy ograniczające marżę zysku dla sieci handlowych. Nie może ona przekroczyć 10 proc. Nowe przepisy mają obowiązywać przynajmniej do końca maja 2025 roku.
Lockheed Martin wraz ze spółką Q-CTRL opracował nowatorski system nawigacji, który obywa się bez satelitarnego GPS. Jest odporny choćby na zakłócenia przez Rosję, które mocno utrudniły działanie amerykańskim rakietom w Ukrainie.
Oznacza to opóźnienie prac o wiele lat. Czy wygrają interesy deweloperów z potrzebami mieszkańców?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas