Polskie Pioruny dowodzą skuteczności na Ukrainie

Od ponad tygodnia w mediach społecznościowych – ukraińskich i polskich – pojawiają się doniesienia dotyczące wysokiej skuteczności w walce z rosyjskimi środkami napadu powietrznego dostarczonych przez Polskę przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun.

Publikacja: 11.03.2022 14:56

PPZR Piorun w rękach ukraińskiego strzelca.

PPZR Piorun w rękach ukraińskiego strzelca.

Foto: Gwardia Narodowa Ukrainy

Po raz pierwszy wzmianki o zastosowaniu w walce Piorunów opublikowano w sobotę 6 marca, kiedy połączono je z efektownym zestrzeleniem rosyjskiego śmigłowca rodziny Mi-24 - 5 marca w rejonie wsi Kozarowicze 40 km na północ od Kijowa.

Także 6 marca opublikowano pierwsze zdjęcie ukraińskiego zestawu Piorun.

11 marca, na oficjalnym twitterowym koncie Gwardii Narodowej Ukrainy opublikowano informację o zestrzeleniu „celu powietrznego" przez dwie obsługi przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych tej formacji. Miało do tego dojść 6 marca, około godziny 18.15 czasu lokalnego. Wystrzelone miały zostać dwa pociski, które trafiły i zniszczyły cel.

Informację zilustrowano m.in. dwoma zdjęciami PPZR Piorun i znanym zdjęciem wraku rosyjskiego Su-25SM3. Te ostatnie ma raczej charakter ilustracyjny, ponieważ przedstawia maszynę RF-93026 wcześniej zidentyfikowaną jako zestrzeloną 4 marca w rejonie Wołnowachy w obwodzie donieckim (wg strony rosyjskiej rozbiła się ona z powodu błędu pilota...).

Jeśli rzeczywiście opublikowane zdjęcia Pioruna należy połączyć z zestrzeleniem rosyjskiego obiektu latającego 6 marca, byłoby to pierwsze oficjalne potwierdzenie w przestrzeni publicznej wysokiej skuteczności najnowocześniejszego polskiego przeciwlotniczego zestawu rakietowego.

Piorun z założonym celownikiem termowizyjnym CTP-1.

Piorun z założonym celownikiem termowizyjnym CTP-1.

Gwardia Narodowa Ukrainy

Montaż finalny zestawu Piorun realizowany jest w, należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zakładach MESKO ze Skarżyska Kamiennej, współpracujących z gronem krajowych poddostawców i podwykonawców. Kluczowym poddostawcą jest Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe Telesystem-Mesko, a elementy pocisku produkują też ZPS „GAMRAT", instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz (Instytut Metalurgii Żelaza, Instytut Metali Nieżelaznych Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw, Instytut Przemysłu Organicznego).

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego