Aktualizacja: 17.03.2025 09:52 Publikacja: 09.03.2022 11:56
Ukraińcy opublikowali kolejny raport na temat rosyjskich strat. Na zdjęciu kolejny dowód na to, że rosyjskie czołgi wywodzące się z czasów ZSRS cierpią na „syndrom latającej wieży".
Foto: SG SZU
Według Kijowa, między 24 lutego a nocą z 7 na 8 marca, rosyjskie siły inwazyjne miały stracić: 48 samolotów, 80 śmigłowców, siedem bezzałogowych statków powietrznych, 303 czołgi podstawowe, 1036 innych wozów bojowych i pojazdów opancerzonych, 120 dział artylerii lufowej (w tym co najmniej kilka moździerzy), 56 polowych wyrzutni rakietowych, 27 samobieżnych zestawów przeciwlotniczych różnych typów, trzy jednostki pływające i 474 różnego rodzaju pojazdy nieopancerzone, głównie logistyczne. Zginąć miało niemal 12 tysięcy rosyjskich żołnierzy.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow zapewnia, że ukraińscy żołnierze nie dostali się w okrążenie w obwodzie kurskim.
Sąd w Gruzji uznał byłego prezydenta kraju, Micheila Saakaszwilego, za winnego nielegalnego przekroczenia granicy i skazał go na 4,5 roku więzienia.
Choć susza, z którą od 2021 roku mierzy się Hiszpania, wkrótce może dobiec końca, prognozy wskazują, że to nie koniec problemów kraju związanych z brakiem opadów. Długoterminowe prognozy sugerują, że warunki klimatyczne w tym kraju będą coraz trudniejsze.
Liderzy 25 państw europejskich debatowali nad zawieszeniem broni na Ukrainie. Wielka Brytania zapowiada możliwość wysłania wojsk do tego kraju. Tymczasem Donald Trump planuje rozmowę z Władimirem Putinem, licząc na zakończenie wojny w ciągu kilku tygodni. Unia Europejska pracuje nad przekazaniem 40 miliardów euro na pomoc militarną dla Kijowa.
Grecja była w ostatnim tygodniu jedynym kierunkiem z „wielkiej piątki”, który utrzymał trend i kolejny tydzień drożał. Ceny pozostałych czterech - Turcji, Egiptu, Wysp Kanaryjskich i Bułgarii - spadły.
Japoński gigant samochodowy ogłosił zakończenie produkcji modeli Toyota Corolla Axio i Corolla Fielder. Obydwa pochodzą z Japonii, są tanie i pewnie jeszcze nigdy o nich nie słyszeliście.
Zapowiadana przez specjalnego wysłannika prezydenta USA na Bliski Wschód Steve'a Witkoffa rozmowa Donalda Trumpa z Władimirem Putinem odbędzie się we wtorek.
Wielkie historyczne rzeki, Ameryka i Europa, wracają dzisiaj do swego dawnego, odmiennego biegu. Ameryka wybiera demokrację. Europa wybiera liberalizm. Czy rozbrat będzie ostateczny?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas