Rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o skali rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę. Uwzględniono wyłącznie ataki przeprowadzone z wykorzystaniem pocisków o zasięgu powyżej 300 km, a więc z wykorzystaniem rakiet balistycznych i pocisków manewrujących, odpalanych z samolotów, okrętów oraz wyrzutni naziemnych.

Publikacja: 03.03.2022 00:54

Według doniesień ukraińskich, Rosjanie mają intensywnie wykorzystywać systemy rakietowe Iskander i K

Według doniesień ukraińskich, Rosjanie mają intensywnie wykorzystywać systemy rakietowe Iskander i Kalibr (na zdjęciu) do ataków na cele cywilne, co jest niezgodne z prawem międzynarodowym.

Foto: MO Federacji Rosyjskiej

Łącznie w dniach 24-28 lutego Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej miały przeprowadzić 56 ataków z wykorzystaniem 113 pocisków Iskander i Kalibr (nie wiadomo, czy na pewno chodzi o pociski odpowiednio np. 9M723/9M728 i 3M14, czy ogólnie o „pociski balistyczne" i „pociski manewrujące"), z czego aż 80 stanowić miały Iskandery. Najcięższy ostrzał miał mieć miejsce na początku rosyjskiej inwazji, 24 lutego. Przeprowadzono wówczas 33 ataki z wykorzystaniem 75 pocisków obydwu typów (lub kategorii). 25 lutego na Ukrainę miało spaść 16 pocisków (w tym siedem Iskanderów i dziewięć 3M14/9M728), 26 lutego osiem pocisków (pięć Iskanderów i trzy 3M14/9M728), 27 lutego 10 pocisków (Iskander, siedem 3M14/9M728 i dwa pociski nieustalonego typu), zaś 28 lutego na Ukrainę wystrzelono cztery 3M14/9M728. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy twierdzi, że zestawienie to dotyczy wyłącznie pocisków wystrzelonych przeciwko celom cywilnym, nazywając rosyjskie ataki zbrodniami wojennymi.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Cykl Partnerski
Przejście do nowej energetyki musi być bezpieczne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego