Aktualizacja: 09.11.2024 17:11 Publikacja: 25.02.2022 13:45
Ukraińcy zaatakowali pociskami balistycznymi Toczka-U lotnisko Millerowo w obwodzie rostowskim. Jak skuteczny był atak ‒ nie wiadomo.
Foto: Internet
Jest to pierwszy potwierdzony przez obydwie strony ukraiński atak na terytorium Federacji Rosyjskiej. Według źródeł ukraińskich, na lotnisku zniszczone zostały „istotne cele" ‒ być może samoloty lub infrastruktura. Z kolei wg źródeł rosyjskich, atak trafił „w pustkę", a na lotnisku nie było żadnych samolotów. Nie wiadomo, która wersja jest prawdziwa. Z jednej bowiem strony lotnisko to jest wykorzystywane przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej, a podczas wspólnych białorusko-rosyjskich ćwiczeń poprzedzających wojnę (faza aktywna 10-20 lutego) było wykorzystywane nie tylko przez Wojska Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej. Z drugiej strony, ukraińskie pociski mogły trafić w specjalnie rozstawione na stojankach samoloty i śmigłowce w bardzo złym stanie technicznym (faktycznie wraki). Zresztą sami Rosjanie zniszczyli wiele takich niesprawnych od lat maszyn podczas ataków na lotniska ukraińskie 24 lutego, co przyczyniło się do nieprawdziwych pogłosek o zniszczeniu ukraińskiego lotnictwa w miejscach stacjonowania. Na ocenę skutków ataku przyjdzie jeszcze zatem poczekać. Oceny nie ułatwia chaos informacyjny, bowiem niektóre filmy mające rzekomo przedstawiać skutki tego ataku, faktycznie pokazują wczorajsze walki o lotnisko Gostomel (Hostomel) na zachód od Kijowa, wygrane przez stronę ukraińską.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w rozmowie telefonicznej z Donaldem Trumpem zaproponowała zastąpienie rosyjskiego gazu skroplonego (LNG) tańszym surowcem amerykańskim. Unia Europejska wciąż, za sprawą takich krajów jak Węgry czy Austria, kupuje w Rosji 15-20 proc. potrzebnego gazu.
Dopuszczam, że w kwestii rezygnacji z dążeń do NATO możemy szukać kompromisu, bo nie będziemy mieli wyboru - mówi „Rzeczpospolitej” Wołodymyr Fesenko, czołowy kijowski politolog.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dmitrij Pieskow nie wyklucza, że Władimir Putin zadzwoni do Donalda Trumpa.
Bank Światowy przekaże Ukrainie pakiet pomocowy o wartości 750 mln dolarów. To pieniądze na reformy potrzebne w procesie akcesyjnym Ukrainy do Unii Europejskiej. Nowe pakiety pomocy przygotowały też USA, Japonia i Norwegia.
Rosyjskie media i kanały na Telegramie informują o śmierci Pawła Klimenki, dowodzącego 5. Samodzielną Brygadą Strzelców Zmotoryzowanych. To co najmniej ósmy rosyjski generał, który zginął na froncie od momentu rozpoczęcia pełnoskalowej wojny na Ukrainie - twierdzi "The Moscow Times".
Włoska mafia zadomowiła się na stadionach. Zarabia na biletach, gastronomii i – przede wszystkim – dystrybucji narkotyków na trybunach. Robi to rękami ultrasów deklarujących miłość wobec swoich klubów.
Gdyby Donald Trump wygrał w USA w 2020 roku, nie byłoby tych koszmarnych dwóch lat, nie byłoby wojny - mówił na antenie węgierskiego radia premier Viktor Orbán.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas