19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 10:31 Publikacja: 06.10.2021 07:30
Foto: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej
Próby pocisku w locie zakończono pomyślnie po wykonaniu „ponad 10” odpaleń ze stanowiska lądowego i fregaty Admirał Fłota Sowietskogo Sojuza Gorszkow projektu 22350. Ostatni test odbył się w lipcu tego roku na Morzu Białym. To jednak nie koniec tej fazy rozwoju nowego uzbrojenia hipersonicznego Kremla.
Jesienią ruszy kolejny etap prób morskich, tym razem obejmie on odpalenia z okrętu podwodnego z napędem jądrowym K-560 Siewierodwinsk projektu 885 Jasien’. Pierwsze zaplanowano na początek października i odbędzie się w położeniu nawodnym z okrętu znajdującego się na poligonie na Morzu Białym. Jeśli będzie udane, w listopadzie wykonane zostanie drugie strzelanie, tym razem z zanurzonej jednostki do celu morskiego. Do pierwszego odpalenia Cyrkona z okrętu podwodnego miało dojść już we wrześniu, ale termin przełożono na październik ze względu na konieczność przeprowadzenia wcześniej wszelkich niezbędnych przygotowań technicznych.
Fregata Admirał Fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow wystrzeliła pocisk hipersoniczny 3M22 Cyrkon do celu lądowego.
Agencja TASS informuje, że rosyjska armia testowała nową rakietę Cyrkon. Pocisk miał osiągnąć prędkość Mach 8, czyli 8-krotną prędkość dźwięku.
Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że 11 grudnia przeprowadzono kolejne odpalenie hipersonicznego pocisku manewrującego Cyrkon w ramach programu jego prób.
Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej ujawniło przeprowadzenie kolejnego udanego testu hipersonicznego pocisku rakietowego typu 3M22 Cyrkon.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najbliższe koncerty już 14 i 21 stycznia w Filharmonii Narodowej.
Coraz więcej dużych, globalnych firm podkreśla, że preferują współpracę z dostawcami, którzy świadomie zarządzają swoją emisyjnością i podejmują działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
Tytułem Kreatora Kultury w tym roku Kapituła Paszportów „Polityki” uhonorowała reżysera Marka Koterskiego. Po raz drugi przyznano Paszport Czytelników „Polityki”. Otrzymała go aktorka Sandra Drzymalska.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
Informując o wizycie w Warszawie Wołodymyra Zełenskiego, agencja Reutera łączy ją z ogłoszonym przez Donalda Tuska przełomem ws. sporu o ekshumację ofiar rzezi wołyńskiej. Jak pisze agencja „historyczna debata ws. ekshumacji (...) dzieli sojuszników”.
Czasem, gdy obserwujesz pracę koleżanki po fachu, myślisz: jak ona to robi? Wygląda pięknie i jest taka zdolna! – tak Julianne Moore przedstawiła Tildę Swinton, z którą zagrała w najnowszym filmie Pedro Almodóvara. Czyżby mówiła też o sobie?
Zmiana stóp procentowych na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej byłaby gigantyczną sensacją. Rynek z zaciekawieniem będzie słuchał piątkowej konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Przez lata rząd USA wzywał Chiny do wykazania się „powściągliwością” w forsowaniu swoich roszczeń ws. Tajwanu i porzucenia gróźb militarnych w celu podporządkowania sobie demokratycznie rządzonej wyspy. Teraz - jak twierdzą niektórzy chińscy komentatorzy - siła tego od dawna utrzymywanego amerykańskiego stanowiska została podważona przez groźby prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa dotyczące przejęcia kontroli nad Grenlandią i Kanałem Panamskim, w razie potrzeby siłą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas