Próby pocisku w locie zakończono pomyślnie po wykonaniu „ponad 10” odpaleń ze stanowiska lądowego i fregaty Admirał Fłota Sowietskogo Sojuza Gorszkow projektu 22350. Ostatni test odbył się w lipcu tego roku na Morzu Białym. To jednak nie koniec tej fazy rozwoju nowego uzbrojenia hipersonicznego Kremla.

Jesienią ruszy kolejny etap prób morskich, tym razem obejmie on odpalenia z okrętu podwodnego z napędem jądrowym K-560 Siewierodwinsk projektu 885 Jasien’. Pierwsze zaplanowano na początek października i odbędzie się w położeniu nawodnym z okrętu znajdującego się na poligonie na Morzu Białym. Jeśli będzie udane, w listopadzie wykonane zostanie drugie strzelanie, tym razem z zanurzonej jednostki do celu morskiego. Do pierwszego odpalenia Cyrkona z okrętu podwodnego miało dojść już we wrześniu, ale termin przełożono na październik ze względu na konieczność przeprowadzenia wcześniej wszelkich niezbędnych przygotowań technicznych.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Próby państwowe systemu 3K22 z pociskiem 3M22 Cyrkon z nosiciela nawodnego (fregaty projektu 22350) mają rozpocząć się w listopadzie tego roku.

Tymczasem 24 sierpnia, w trakcie Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego Armija 2021, pomiędzy Ministerstwem Obrony FR a producentem systemu ‒ spółką NPO Maszynostrojenija (wchodzi w skład AO Korporacyja Takticzeskoje Rakietnoje Woorużenije) ‒ została podpisana pierwsza umowa na dostawę Cyrkonów dla Sił Zbrojnych FR. Jak poinformował dyrektor generalny i główny konstruktor NPO Maszynostrojenija Aleksandr Leonow, kontrakt ten będzie realizowany do 2025 r.