Kolejny test rosyjskiego pocisku hipersonicznego Cyrkon

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że 11 grudnia przeprowadzono kolejne odpalenie hipersonicznego pocisku manewrującego Cyrkon w ramach programu jego prób.

Publikacja: 16.12.2020 10:21

Odpalenie pocisku Cyrkon z fregaty Admirał fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow 11 grudnia 2020 r. Fot.

Odpalenie pocisku Cyrkon z fregaty Admirał fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow 11 grudnia 2020 r. Fot./Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

Foto: Odpalenie pocisku Cyrkon z fregaty Admirał fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow 11 grudnia 2020 r. Fot./Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

Tak jak w przypadku kilku ostatnich, pocisku wystartował z wyrzutni fregaty proj. 22350 Admirał fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow.

Przebieg najnowszej próby przypominał tę z 26 listopada. Nosicielem był ten sam okręt, zaś akwenem, z którego wystrzelono Cyrkona, ten sam poligon na Morzu Białym. Różnice polegały na odpaleniu pocisku tym razem w dzień, a także na innym celu. Obecnie strzelano do obiektu lądowego na poligonie Cziża w Nienieckim Okręgu Autonomicznym nad Zatoką Mezeńską. Było to ostatnie zaplanowane na ten rok strzelanie Cyrkona. Na poligon Cziża spadają też głowice ćwiczebne części bojowych pocisków balistycznych wystrzeliwanych z rosyjskich strategicznych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym (o ile scenariusz strzelania nie zakłada odpalenia pocisku w kierunku poligonu Kura na Kamczatce). Najnowsze strzelanie Cyrkonem także zostało zarejestrowane, a nagranie startu pocisku opublikowane.

Kolejny test pocisku manewrującego Cyrkon

Tym razem pocisk przeleciał ok. 350 km, a uzyskana prędkość przekroczyła Ma=8. Najnowsza próbę, jak i te z 6 października oraz 26 listopada, uznano za udane. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej dodało, że przeprowadzony test to część badań nowego uzbrojenia. Strzelanie wykonane 6 października było najpewniej pierwszą kompleksową próbą całego systemu 3K22, uwzględniającą przebadanie zarówno nosiciela (fregaty proj. 22350 i jej systemów pokładowych), jak i samego pocisku – od chwili startu do trafienia celu.

Czytaj także: Kolejne odpalenie hipersonicznego pocisku Cyrkon z fregaty Admirał Gorszkow

Informacje odnośnie rozwoju pocisku 3M22 systemu 3K22 Cyrkon są w większości domniemaniami. Za skonstruowanie pocisku odpowiada na pewno spółka WPK „NPO Maszynostrojenija“ z Reutowa pod Moskwą. Wiele wskazuje, że próbne odpalenia prototypowych Cyrkonów rozpoczęły się w połowie 2015 r. i włącznie z obecnym grudniowym strzelaniem odpalono ich prawdopodobnie 12.

"Odpalenie hipersonicznego pocisku rakietowego typu 3M22 Cyrkon. Fot./Ministerstwo Obrony Federacji

Odpalenie hipersonicznego pocisku rakietowego typu 3M22 Cyrkon z wyrzutni fregaty wielozadaniowej Admirał fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow proj. 22350. Fot./Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

radar.rp.pl

Na początku prototypowe Cyrkony wystrzeliwano z wyrzutni (stanowisk) lądowych, a następnie z pływających platform (względnie ze stanowisk-stendów podwodnych). Co do tego drugiego nie ma jednoznacznego potwierdzenia i w dużej mierze jest to spekulacja, gdyż w latach 2017–2018 w zachodnich mediach pojawiały się doniesienia o próbnych odpaleniach prototypów Cyrkonów z okrętu podwodnego o napędzie jądrowym K-560 Siewierodwinsk proj. 885 Jasien’, co można jednak wykluczyć na ówczesnym etapie rozwoju pocisku. Niemniej było to pożywką dla teorii o odpaleniach z podwodnych wyrzutni-stendów. W kwietniu 2017 r. Cyrkon po raz pierwszy osiągnął prędkość ok. Ma=8, która najwyraźniej jest założoną wartością projektową.

Czytaj także: Rosja nie zdąży z nową bronią jądrową

Wraz z nastaniem 2020 r. rozpoczęto testowe strzelania Cyrkonów z fregaty Admirał fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow. O pierwszym takim odpaleniu poinformowano 27 lutego, choć próbę przeprowadzono jeszcze w styczniu. W ten sposób rozpoczął się cykl badań Cyrkona w połączeniu z pionową okrętową wyrzutnią uniwersalną 3S14 UKSK na fregatach proj. 22350. Podobno w ramach tego etapu badań zaplanowano łącznie siedem odpaleń z UKSK, więc najprawdopodobniej zostały jeszcze dwa starty. Dopiero po nich przyjdzie pora na próbne strzelania z okrętów podwodnych proj. 885, co ma nastąpić w 2021 r.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego