„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 19 zł kwartalnie!
Aktualizacja: 24.12.2024 04:35 Publikacja: 16.12.2020 10:21
Odpalenie pocisku Cyrkon z fregaty Admirał fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow 11 grudnia 2020 r. Fot./Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.
Foto: Odpalenie pocisku Cyrkon z fregaty Admirał fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow 11 grudnia 2020 r. Fot./Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.
Tak jak w przypadku kilku ostatnich, pocisku wystartował z wyrzutni fregaty proj. 22350 Admirał fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow.
Przebieg najnowszej próby przypominał tę z 26 listopada. Nosicielem był ten sam okręt, zaś akwenem, z którego wystrzelono Cyrkona, ten sam poligon na Morzu Białym. Różnice polegały na odpaleniu pocisku tym razem w dzień, a także na innym celu. Obecnie strzelano do obiektu lądowego na poligonie Cziża w Nienieckim Okręgu Autonomicznym nad Zatoką Mezeńską. Było to ostatnie zaplanowane na ten rok strzelanie Cyrkona. Na poligon Cziża spadają też głowice ćwiczebne części bojowych pocisków balistycznych wystrzeliwanych z rosyjskich strategicznych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym (o ile scenariusz strzelania nie zakłada odpalenia pocisku w kierunku poligonu Kura na Kamczatce). Najnowsze strzelanie Cyrkonem także zostało zarejestrowane, a nagranie startu pocisku opublikowane.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Play, czyli najpopularniejszy operator komórkowy, w ostatnich latach dynamicznie rozwija się w obszarze usług internetu światłowodowego i telewizji. Widać to nie tylko przez pryzmat oferty, ale również infrastruktury. Firma buduje sieć stacjonarną w całej Polsce, w każdym kwartale przyłączając do niej kolejne dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych. Od lat rośnie też liczba nadajników operatora. Wszystko dlatego, że zapotrzebowanie na szybki internet i zużycie danych w domu i poza domem rośnie w niespotykanym tempie.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Wojskowe Zakłady Lotnicze WZL1 S.A. są gotowe do utworzenia Autoryzowanego Centrum Serwisowego silników do dostarczanych do Polski czołgów M1A1 i M1A2 Abrams. Odpowiednią umowę wynegocjowali z Amerykanami z Honeywell.
Wojsko nie zareklamowało zimowych butów, ale prokurator wojskowy oskarżył producenta o oszustwo na gigantyczną kwotę. Sąd Okręgowy w Krakowie oczyścił go teraz z zarzutów.
Podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej opracowali aplikację, która wspiera działania żołnierzy wojska polskiego na granicy z Białorusią.
Bezzałogowy samolot X-65 CRANE, ze skrzydłami w kształcie rombu, ma wykonać pierwszy lot latem 2025 roku. Może oznaczać jedną z największych rewolucji w historii lotnictwa.
Chińscy naukowcy osiągnęli przełom w pracach nad nową metodą wykrywania okrętów podwodnych dzięki bardzo czułym nadprzewodzącym urządzeniom kwantowym. Amerykanom ciężko będzie się ukryć.
W USA powstaną anteny mikrofalowe do niszczenia dronów oraz innych zagrożeń powietrznych. Amerykańska armia zleciła firmie Raytheon, a dokładniej jej spółce zależnej RTX, zaprojektowanie i zbudowanie takiego mobilnego systemu obrony.
Roboty firmy Ghost Robotics nie tylko wspinają się, biegają czy pływają, można je także uzbroić i wysłać do walki. Armia izraelska kupiła trzy uzbrojone egzemplarze, które potrafią namierzać wroga nawet w nocy.
„Moc” – tak nazywa się wynalazek Pekinu, który może trafić do arsenału chińskiej armii lub agencji kosmicznej. Mowa o broni, która nie ma na celu niszczenia wrogich celów, lecz zdalne przejmowanie nad nimi kontroli czy przemieszczanie przedmiotów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas