Amerykański oszczep, postrach tanków zrobimy w Polsce

Amerykańskie przeciwpancerne przenośne zestawy rakietowe Javelin (ang.oszczep) najprawdopodobniej będą produkowane w Polsce.

Publikacja: 11.09.2023 09:59

Odpalenie pocisku Javelin.

Odpalenie pocisku Javelin.

Foto: US DoD

Dziś pierwsze partie wyrzutni z zapasem naprowadzanych na cel pocisków są w rękach operatorów z zespołów przeciwczołgowych w brygadach WOT na wschodzie kraju.

W końcu zeszłego tygodnia podczas XXI MSPO w Kielcach Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) i Javelin Joint Venture (JJV), spółka amerykańskich obronnych Gigantów Raytheon i Lockheed Martin, zawarły porozumienie dotyczące produkcji systemu przeciwpancernego Javelin w Polsce.

- Polska postrzega Javelin Joint Venture jako kluczowego partnera, który dodatkowo wzmacnia nasze relacje zarówno z Raytheon, jak i Lockheed Martin – potwierdza Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ podkreślając znaczenie przyszłej „długoterminowej współpracy".

Czytaj więcej

Terytorialsi strzelali z ppk Javelin

Szef PGZ ujawnił, że narodowy holding i JJV ze względu na potrzebę zwiększenia wyposażenia Sił Zbrojnych w zestawy Javelin analizują możliwości utworzenia w Polsce zakładu montażu końcowego i produkcji komponentów słynnej broni używanej już w ponad 20 armiach w tym w krajach Północnoatlantyckiej koalicji. Umowa zawarta podczas MSPO miałaby ustabilizowć przyszłą produkcję systemu Javelin także dla sił zbrojnych USA, zapewniając jednocześnie „wyjątkowe możliwości" dla polskiego przemysłu - stwierdził w Kielcach Andy Amaro, prezes Javelin Joint Venture i dyrektor programu Javelin w Raytheon.

- „Zawarte właśnie porozumienie pozwala nam rozwinąć strategiczne, długoterminowe partnerstwo międzynarodowe z PGZ i stworzyć scenariusz korzystny zarówno dla Polski, jak i USA, aby dostarczać naszym klientom nasze sprawdzone przeciwpancerne rozwiązania" – podkreślał Dave Pantano, wiceprezes Javelin Joint Venture i dyrektor programu Javelin w Lockheed Martin.

Sprawdzony w Iraku

Javelin jest rozwijany i produkowany przez JJV, spółkę należącą do Raytheon w Tucson w Arizonie i Lockheed Martin w Orlando na Florydzie. Do tej pory JJV wyprodukowała ponad 50 000 pocisków Javelin i ponad 12 000 modułów celowniczych z układem sterowania wielokrotnego użytku. Javelin jest obecnie używany w 23 krajach, a Polska jest pierwszym klientem zagranicznym, który pozyskał system Javelin w wariancie „F" – zapewniają Amerykanie.

SZ Ukrainy

Wojsko najnowszą wersję skonstruowanej przez konsorcjum Raytheon/Lockheed Martin broni zakontraktowała w ramach amerykańskiej procedury Foreign Military Sales (FMS) prawie 3 lata temu. Broń trafiła do brygad lekkiej piechoty na wschodniej flance RP. Warta 54,5 mln dol. umowa na pierwszą partie 180 kierowanych pocisków i 60 wyrzutni, przewidywała pakiet wsparcia szkoleniowego i logistycznego.

Do WOT trafiła najnowsza wersja broni; zestawy Raytheon/Lockheed Martin Javelin FGM – 148 F – o zwiększonym do ok. 4 km zasięgu i z udoskonalonym systemem naprowadzania. Javeliny użyte bojowo po raz pierwszy w kampanii irackiej zyskały od razu opinię piorunująco skutecznych.

Piekielnie skuteczna broń

Naprowadzana na źródło ciepła rakieta po dopaleniu wykorzystuje dwustopniowy napęd. Praktycznie bezdymny wystrzał najpierw wyrzuca pocisk z tuby startowej na odległość ok. 10 m a potem włącza się silnik marszowy i niesie rakietę do celu. Taki system pozwala chronić operatora broni przed poparzeniem gazami wylotowymi i ukryć jego położenie.

Rakieta może lecieć po linii prostej, ale też zmieniać trajektorię, wznosić się w ostatniej fazie lotu, opadać, trafiając w zwykle słabiej opancerzony strop wieży namierzonego czołgu. Tandemowe głowice rakiet Javelin są wyjątkowo skuteczne także dlatego, że są wstanie najpierw sforsować pancerz reaktywny by potem, z minimalna zwłoką przebić ładunkiem kumulacyjnym warstwowy pancerz nowoczesnych tanków.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego