Aktualizacja: 22.11.2024 00:26 Publikacja: 28.11.2021 23:07
Arabia Saudyjska zamierza rozwijać przemysł zbrojeniowy. Dotąd lokalny przemysł zajmował się co najwyżej wsparciem eksploatacji posiadanego sprzętu.
Foto: SAMI
Proces ten, realizowany niemal od zera, jest związany m.in. z deklaracjami saudyjskich władz wygłoszonymi na salonie IDEX 2021 w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Rdzeniem ma być założona przed czterema laty przez saudyjski Fundusz Inwestycji Publicznych państwowa firma Saudi Arabian Military Industries (SAMI). Do 2030 r. koncern ma realizować do 50% zamówień składanych przez Ministerstwo Obrony Królestwa Arabii Saudyjskiej ‒ dla porównania, w 2017 r. lokalny przemysł odpowiadał za realizację zaledwie 3% wartości zamówień. Mowa o ogromnych pieniądzach ‒ wg SIPRI w ubiegłym roku Rijad wydał na obronność ok. 57 mld dolarów, zaś podczas jednej z wizyt ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Arabii Saudyjskiej lokalne władze zapowiedziały wydanie tylko w USA 110 mld olarów w perspektywie dekady. Bazując na deklaracji lokalnego resortu obrony, wydatki obronne na razie mają tylko rosnąć, jest więc o co walczyć.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Chińscy naukowcy przeprowadzili załogowe wyprawy w ośmiu największych rowach głębinowych na całym świecie, ustanawiając wiele światowych rekordów w zakresie misji z udziałem ludzi oraz odkryć oceanicznych.
Nowa administracja Donalda Trumpa będzie jeszcze mocniej wspierać Izrael. Co kształtuje politykę USA? W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Michał Płociński rozmawia z Philipem Steele’em, amerykańskim historykiem, o głębokich korzeniach chrześcijańskiego syjonizmu oraz współczesnej ideologii chrystianizmu i ich kolosalnym wpływie na światopogląd białych Amerykanów.
Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego wydała nakaz aresztowania premiera Izraela, Beniamina Netanjahu i byłego już ministra obrony Jo'awa Gallanta.
Bez prądu, pieniędzy i o krok od chaosu. Do czego doprowadziła trwająca od 16 lat „integracja” z Rosją w oderwanym od Gruzji regionie?
Dwa duńskie okręty wojenne zatrzymały na Bałtyku chiński statek handlowy, który przepływał w pobliżu uszkodzonych, podwodnych kabli w czasie, gdy dokonano na nich dywersji
Południowokoreański wywiad szacuje, że w północno-wschodnich obwodach Ukrainy przeszkolono ok. 11 tysięcy żołnierzy z Korei Północnej.
Wciąż trwają rozmowy o zakupie kolejnej partii czołgów K2. Problem w tym, że koszt polonizacji tych pojazdów do wersji K2PL liczony jest w miliardach złotych i na razie nie ma rozwiązania, kto ma za to zapłacić.
Wydawałoby się, że wybuch wojny w Ukrainie przyspieszy procesy związane z poprawą bezpieczeństwa Polaków. To okazało się złudne. Straciliśmy mnóstwo czasu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas