Wyrzutnie dla patriotów z HSW zadebiutują na MSPO

Jednym z ważniejszych wydarzeń na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego będzie z pewnością prezentacja pierwszej zbudowanej w Hucie Stalowa Wola wyrzutni M903 do Patriotów.

Publikacja: 27.08.2021 16:20

Wyrzutnie dla patriotów z HSW zadebiutują na MSPO

Foto: materiały prasowe

Okazały moduł startowy dla pocisków przechwytujących PAC-3 MSE zadebiutuje na kieleckiej wystawie w bojowej konfiguracji – obiecuje producent.

Czytaj także: Koronawirus nie zaszkodził produkcji wyrzutni patriotów

Premiera polskich elementów systemu Patriot – oprócz wyrzutni zobaczymy przygotowany dla programu “Wisła” ciągnik C882.57 Jelcza, a także dostosowane przez grudziądzkie Wojskowe Zakłady Uzbrojenia do obsługi antyrakietowej broni specjalne przyczepy – otoczona jest na razie dyskrecją. Radar zajrzał za kulisy przedsięwzięcia.

Z opanowaniem technologii M903 podkarpacka HSW nie miała ponoć kłopotów. Nawet ryzyka związane z utrudnieniami spowodowanymi nawrotami pandemii nie zatrzymały terminowej realizacji zadania. To ważne , bo stalowowolski zakład na zlecenie Raytheon Missiles & Defense na biznesowych zasadach wykona wszystkie wyrzutnie dla dwóch baterii Patriot przewidzianych w I fazie realizacji programu “Wisła” . To 16 seryjnych urządzeń plus jedno testowe.

Wirtualne narzędzia pomogły w pandemii

Mimo problemów związanych z pandemią Covid -19 amerykańskim i polskim firmom zaangażowanym w budowę antyrakietowej tarczy “Wisła” udało się wyprzedzić harmonogram. Pierwsza z dwóch zamówionych baterii Patriot będzie gotowa przed czasem – w końcu obecnego lub na początku 2022 r. -zapewniła Shawn Rantas dyrektor program Patriot – Wisła w Raytheon Missiles & Defense.

W ograniczaniu zagrożeń spowodowanych pandemią i utrzymaniu bieżącego kontaktu specjalistów pomogły nowoczesne narzędzia komunikacji elektronicznej i wideo. Aby umożliwić wizyty w fabrykach i współpracę pomiędzy zespołami, a jednocześnie zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii COVID i zagwarantować wszystkim bezpieczeństwo, opracowano specjalne procedury. Błyskawicznie wdrożono np. złożone narzędzia, takie jak VirtualWorx®, które pozwalały ekspertom merytorycznym w USA wirtualnie widzieć to, co widzą pracownicy w hali produkcyjnej HSW i szczegółowo oceniać ich pracę oraz udzielać porad w czasie rzeczywistym.

Montaż pod specjalnym nadzorem

Niezależnie od tego w Polsce cały czas obecny był zespół ekspertów z USA odpowiedzialnych za wsparcie i nadzór realizacji projektu. To dlatego, w specjalnie chronionej hali, z ograniczonym dostępem dla osób postronnych, produkcja wyrzutni M903 toczyła w hucie bez przestojów.

Pracownicy podkarpackiej zbrojowni już się zresztą przyzwyczaili, że przedstawiciele Raytheon i administracji Stanów Zjednoczonych dokładnie patrzą im na ręce. Nic dziwnego: Waszyngton uważnie śledzi jak wykorzystywane są za granicą amerykańskie technologie zbrojeniowe.

Sama wyrzutnia M903, która w całej okazałości będzie można zobaczyć w dn. 7-10 września w kieleckim salonie zbrojeniowym ma 5,2 m długości, 2,78 m szerokości i 1,57 m wysokości w położeniu marszowym. Kompletny moduł jest zintegrowany ze specjalną naczepą wyposażoną w zasilający ją generator o mocy 15 kW. Cały zestaw składa się z kontenerów startowych dla rakietowych pocisków przechwytujących Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3 MSE), zespołu mechanicznego (LMA), modułu elektronicznego (LEM) i zgrupowania połączeń (LIG) wraz z modułami sterowania LMRD (Launcher Missile Round Distributor).

Tylko wtajemniczeni wiedzą, że zdalnie sterowana wyrzutnia w położeniu bojowym dla podniesienia bezpieczeństwa obsługi może znajdować się w odległości nawet kilometra od stanowiska dowodzenia. Łączność zapewniają wówczas światłowody zdublowane przez kodowane łącza radiowe.

W łańcuchu dostaw rakietowego potentata

– Dla moich inżynierów budowa kompleksu startowego M903 to nie jest jakieś wyjątkowo trudne wyzwanie, budujemy w firmie coraz bardziej złożoną broń artyleryjską. Jesteśmy w stanie i tym razem zagwarantować odpowiedni poziom jakości – przekonuje Bartłomiej Zając prezes HSW.

W Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należy HSW, panuje przekonanie , że opanowanie technologii budowy wyrzutni M903 w podkarpackiej firmie otworzy drogę zbrojeniówce do stałej współpracy z rakietowymi koncernami zza Atlantyku w ramach kooperacyjnych łańcuchów dostaw. Na razie jednak Grzegorz Szydło dyrektor Biura Handlowego HSW

dla porządku wyjaśnia, że „kwestia potencjalnego eksportu systemów wyrzutni do krajów trzecich nie jest przedmiotem obecnej umowy z partnerem zagranicznym”.

– Transfer technologii i wiedzy pozwoli z pewnością na obniżenie kosztów ponoszonych podczas całego cyklu życia systemów wyrzutni, ponieważ krajowe spółki PGZ będą odpowiedzialne za ich serwis i modernizację – twierdzą Amerykanie. Raytheon M&D przypomina, że wyrzutnie M903 wchodzą również w skład systemów Patriot produkowanych w Ameryce dla innych krajów, co otwiera przed PGZ i Hutą Stalowa Wola nowe możliwości biznesowe , jako kwalifikowanym dostawcom Raytheon Technologies.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego