Minister Sasin przejął nadzór nad zbrojeniówką

Wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas nie nadzoruje już Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także większości pozostałych państwowych firm i instytucji przemysłowego potencjału obronnego.

Publikacja: 13.03.2021 12:47

Minister Sasin przejął nadzór nad zbrojeniówką

Foto: Jacek Sasin. Fot./Jerzy Dudek

O zmianie zakresu kompetencji sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych zdecydował nagle szef resortu Jacek Sasin. Teraz to on będzie nadzorował PGZ. Największą grupą kapitałową w państwowym sektorze obronnym skupiającą kluczowe spółki zbrojeniowe.

Konsekwencje sporu w Porozumieniu

Analitycy łączą decyzje w sprawie odsunięcie wiceministra Gryglasa z ostatnimi politycznymi uzgodnieniami Zjednoczonej Prawicy co do obsady stanowisk rządowych przez członków Porozumienia Jarosława Gowina.

Czytaj także: Tajne przez poufne sprawozdanie finansowe PGZ

Lider Porozumienia, po niedawnym rozłamie w swej partii, żądał zwolnienia z wysokich stanowisk w administracji nielojalnych wobec niego stronników Adama Bielana. Zbigniew Gryglas, ówczesny wiceprezes zarządu krajowego partii, poparł w sporze Bielana i został usunięty z Porozumienia. Zachował jednak posadę w resorcie aktywów państwowych. Niewykluczone, że wkrótce wiceminister Gryglas, będzie musiał w ramach tego samego ministerstwa współpracować z nowym przedstawicielem Porozumienia wyznaczonym w ramach uzgodnień z PiS przez… Jarosława Gowina.

Ambitny plan refom w PGZ

Wiceminister Zbigniew Gryglas w grudniu 2020 r. zaznaczył swoją obecność w resorcie aktywów państwowych proponując radykalne reformy w państwowej zbrojeniówce. Zapowiadanych zmian nie udało się do tej pory przeprowadzić, ale wiceminister Gryglas prezentował je publicznie z wielką determinacją.

Miały polegać m in. na radykalnym odchudzeniu i uproszczeniu struktur centrali Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Planowano przeniesienie większych kompetencji do siedmiu najważniejszych domen produktowych skupionych wokół najsilniejszych spółek. Wiceminister zapowiadał również wzmocnienie i wsparcie dla oferty eksportowej polskiej broni. Plan reformy PGZ, uzasadniał Gryglas, wynikał z wyjątkowo krytycznej oceny dotychczasowych dokonań obronnej grupy przez MAP.

Czytaj także: W nowym roku zbrojeniówkę czeka trzęsienie ziemi

Według zapowiedzi wiceministra Gryglasa właśnie dlatego najpoważniejsze zmiany organizacyjne i kadrowe planowano w samej centrali PGZ. Miała być ona sprowadzona do roli centrum usługowego. W założeniu miała odpowiadać za wsparcie kredytowe oraz koordynację realizowanych projektów. Przede wszystkim badawczo rozwojowych oraz eksportowych.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem