Wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas nie nadzoruje już Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także większości pozostałych państwowych firm i instytucji przemysłowego potencjału obronnego.
O zmianie zakresu kompetencji sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych zdecydował nagle szef resortu Jacek Sasin. Teraz to on będzie nadzorował PGZ. Największą grupą kapitałową w państwowym sektorze obronnym skupiającą kluczowe spółki zbrojeniowe.
Konsekwencje sporu w Porozumieniu
Analitycy łączą decyzje w sprawie odsunięcie wiceministra Gryglasa z ostatnimi politycznymi uzgodnieniami Zjednoczonej Prawicy co do obsady stanowisk rządowych przez członków Porozumienia Jarosława Gowina.
Czytaj także: Tajne przez poufne sprawozdanie finansowe PGZ
Lider Porozumienia, po niedawnym rozłamie w swej partii, żądał zwolnienia z wysokich stanowisk w administracji nielojalnych wobec niego stronników Adama Bielana. Zbigniew Gryglas, ówczesny wiceprezes zarządu krajowego partii, poparł w sporze Bielana i został usunięty z Porozumienia. Zachował jednak posadę w resorcie aktywów państwowych. Niewykluczone, że wkrótce wiceminister Gryglas, będzie musiał w ramach tego samego ministerstwa współpracować z nowym przedstawicielem Porozumienia wyznaczonym w ramach uzgodnień z PiS przez… Jarosława Gowina.
Ambitny plan refom w PGZ
Wiceminister Zbigniew Gryglas w grudniu 2020 r. zaznaczył swoją obecność w resorcie aktywów państwowych proponując radykalne reformy w państwowej zbrojeniówce. Zapowiadanych zmian nie udało się do tej pory przeprowadzić, ale wiceminister Gryglas prezentował je publicznie z wielką determinacją.
Miały polegać m in. na radykalnym odchudzeniu i uproszczeniu struktur centrali Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Planowano przeniesienie większych kompetencji do siedmiu najważniejszych domen produktowych skupionych wokół najsilniejszych spółek. Wiceminister zapowiadał również wzmocnienie i wsparcie dla oferty eksportowej polskiej broni. Plan reformy PGZ, uzasadniał Gryglas, wynikał z wyjątkowo krytycznej oceny dotychczasowych dokonań obronnej grupy przez MAP.
Czytaj także: W nowym roku zbrojeniówkę czeka trzęsienie ziemi
Według zapowiedzi wiceministra Gryglasa właśnie dlatego najpoważniejsze zmiany organizacyjne i kadrowe planowano w samej centrali PGZ. Miała być ona sprowadzona do roli centrum usługowego. W założeniu miała odpowiadać za wsparcie kredytowe oraz koordynację realizowanych projektów. Przede wszystkim badawczo rozwojowych oraz eksportowych.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.