Najnowsze eurofightery wzmocnią Luftwaffe

Airbus zawarł kontrakt na dostawę 38 nowych samolotów Eurofighter dla niemieckich sił powietrznych. Zamówienie, znane jako projekt Quadriga, przewiduje dostawę 30 jednomiejscowych i 8 dwumiejscowych uderzeniowych maszyn.

Publikacja: 12.11.2020 18:59

Eurofighter Quadriga. Fot./materiały prasowe

Eurofighter Quadriga. Fot./materiały prasowe

Foto: Eurofighter Quadriga. Fot./materiały prasowe

Trzy z nich otrzymają w dodatkowe instalacje i oprzyrządowanie, aby pełnić rolę samolotów testowych na potrzeby rozwoju programu Eurofighter.

Czytaj także: Włoskie siły powietrzne odebrały ostatni samolot Eurofighter Typhoon

Zdaniem Dirka Hoke, prezesa Airbus Defence and Space, Nowy Eurofighter Tranche 4 pozostaje obecnie najnowocześniejszym samolotem bojowym budowanym w Europie. Oczekiwany okres jego eksploatacji znacznie wykracza poza rok 2060. Możliwości techniczne supermyśliwca z pewnością pozwolą także na pełną integrację z przyszłymi europejskimi statkami powietrznymi, które powstaną w ramach startującego właśnie programu Future Combat Air System (FCAS).

Niemcy wybierają europejskie skrzydła

Najnowsze niemieckie zamówienie pozwoli kontynuować produkcję Eurofighterów co najmniej do 2030 roku. To z punktu widzenia lotniczego biznesu na Kontynencie strategicznie ważne. Skrzydlaty przemysł z powodu pandemii koronawirusa przeżywa obecnie poważny kryzys. Przy produkcji eurofighterów pracuje ok. 100 tys. pracowników sektora wysokich technologii w największych krajach UE.

Czytaj także: Postępy prób Eurofightera w konfiguracji dla Kuwejtu

Niewykluczone, że wkrótce przemysłowemu konsorcjum Eurofighter naprzeciw wyjdą zamówienia wojskowe kolejnych rządów krajów Europy. Oprócz oczekiwanego zamówienia z Hiszpanii na samoloty mające zastąpić starsze wersje uderzeniowych F-18, w 2021 roku spodziewane są także decyzje o zakupie nowych myśliwców przez Szwajcarię i Finlandię. Wariant samolotu oferowany Szwajcarii odpowiada konfiguracji niemieckiego projektu Quadriga.

Wzmacnianie lotniczej suwerenności

Wyposażenie eurofighterów czwartej serii produkcyjnej (Tranche 4) obejmuje najnowszy radar, przyszłościowy osprzęt i oprogramowanie. Wdrażane rozwiązania zwiększają zdolności bojowe maszyn, przekształcając je w samoloty w pełni wielozadaniowe.

Eurofighter to największy program zbrojeniowy w Europie, w który obok Niemiec zaangażowane są Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy. W tej chwili 623 eurofightery są w arsenałach 9 krajów  i – co ważne –  nie tylko członków północnoatlantyckiej koalicji.

Czytaj także: Czy Eurofightery trafią do Ameryki Południowej?

– Twórcom międzynarodowego produkcyjnego konsorcjum zależało na ugruntowaniu europejskiej suwerenności technologicznej w  wojskowym lotnictwie – przypominał  ostatnio podczas uroczystości przekazania nowego eurofightera włoskim  lotnikom Allessandro Profumo szef technologicznego koncernu Leonardo.

Trzy z nich otrzymają w dodatkowe instalacje i oprzyrządowanie, aby pełnić rolę samolotów testowych na potrzeby rozwoju programu Eurofighter.

Czytaj także: Włoskie siły powietrzne odebrały ostatni samolot Eurofighter Typhoon

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego