Kolejna awaria F-35A

F-35 przekazany USAF. Maszyna ta, w wersji F-35A, trafiła do jednostki w bazie Hill, w której doszło podczas lądowania do awarii podwozia maszyny tego typu. Fot./Lockheed Martin.

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych poinformowały o kolejnym incydencie związanym z eksploatacją wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II.

W czasie lądowania w bazie lotniczej Hill doszło do uszkodzenia maszyny należącej do stacjonującego tam 388. Skrzydła Myśliwskiego. Po przyziemieniu na pasie startowym w niekontrolowany sposób złożyła się jedna z goleni podwozia. Pilot nie doznał obrażeń. Na czas potrzebny do usunięcia samolotu z pasa startowego inne maszyny znajdujące się w powietrzu skierowano na lotniska zapasowe. Zdarzenie zostanie zbadane przez komisję. Wstępnie uszkodzenia zostały określone jako poważne.

W ciągu ostatnich dni to drugi wypadek związany z samolotami F-35A. 19 maja na Florydzie rozbił się samolot należący do 58. Dywizjonu Myśliwskiego 33. Skrzydła Myśliwskiego. Wówczas pilot musiał się katapultować. Dotychczas nie odnotowano podobnego incydentu związanego z awarią podwozia. Dodatkowo, przynajmniej raz, wypadkowi zapobiegł system Auto GCAS.

Czytaj także: Amerykańskie F-35A ponownie na Bliskim Wschodzie

Lockheed Martin dostarczył dotąd odbiorcom na całym świecie ponad 500 seryjnych samolotów F-35 różnych wersji. Łącznie wylatały ok. 300 tys. godzin, z czego część w czasie działań bojowych na obszarze Bliskiego i Środkowego Wschodu.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Umowa na serwis Bryz

Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej z Krakowa poinformował o podpisaniu z, należącymi ...

Tajny Program Rozwoju Sił Zbrojnych podpisany

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w środę dokument ustanawiający program rozwoju sił zbrojnych, ...

Najnowszy lotniskowiec z gotowym kadłubem

Stocznia Huntington Ingalls Industries w Newport News zamontowała ostatnią sekcję kadłuba atomowego lotniskowca uderzeniowego ...