Stępka pod HMCS Protecteur

Uroczystość położenia stępki zaopatrzeniowca HMCS Protecteur. Fot./Seaspan Shipyards.

W stoczni Seaspan Shipyards w Vancouver odbyła się uroczystość położenia stępki pod okręt zaopatrzeniowy HMCS Protecteur.

Jest to pierwszy z pary jednostek tej klasy budowanych dla Królewskiej Marynarki Wojennej Kanady. Drugi okręt będzie nosił nazwę Preserver.

Czytaj także: Kanada zakupi kolejne AW101

Jednostki bazują na niemieckich zaopatrzeniowcach typu 702 Berlin. Projekt dostosowano do lokalnych wymagań. Zmiany obejmują m.in. dostosowanie do bazowania śmigłowców eksploatowanych w Kanadzie i wzmocnienia lodowe kadłuba.

Dzięki budowie nowych zaopatrzeniowców kanadyjska flota odzyska zdolności oceanicznego wsparcia logistycznego swych okrętów bojowych, utracone po wycofaniu pary jednostek typu Protecteur w 2014 r. Na okres przejściowy, z opcją późniejszego odkupienia, zdecydowano się na leasing cywilnego statku M/V Asterix.

Czytaj także: Kanada modernizuje torpedy

Budowa HMCS Protecteur rozpoczęła się jeszcze w czerwcu 2018 r., kiedy uruchomiono proces palenia blach pod pierwsze bloki konstrukcyjne. Według obecnego harmonogramu ma zostać wcielony do służby w 2023 r. Obecnie ukończono 16 bloków, a kolejnych 37 znajduje się w różnych etapach budowy. Okręty będą największymi jednostkami wojennymi zbudowanymi w Kanadzie, ich długość wynosi 173,3 m, a wyporność przekroczy 20 000 ton.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

RAF odebrał ostatniego Typhoona

Royal Air Force odebrał ostatni egzemplarz wielozadaniowego samolotu bojowego Eurofighter Typhoon. Jest to egzemplarz ...

USS Indianapolis w linii

LCS USS Indianapolis (LCS 17), dziewiąty przedstawiciel typu Freedom, rozpoczyna służbę w US Navy. ...

AMRAAM-y dla australijskich NASAMS-ów

Departament Stanu USA poinformował o wydaniu zgody na sprzedaż do Australii partii kierowanych pocisków ...