ONZ zamawia systemy samoobrony dla śmigłowców

Śmigłowiec Mi-17 z zamontowanym systemem AMPS Fot./BIRD Aerosystems.

BIRD Aerosystems podpisał umowę z Organizacją Narodów Zjednoczonych dotyczącą dostarczenia systemów samoobrony AMPS na śmigłowcach Mi-17 eksploatowanych w Afryce.

Jest to kontynuacja współpracy z ONZ w tej sferze, zapoczątkowanej kilka lat temu. W komunikacie nie poinformowano o wartości zamówienia, liczbie zakupionych systemów i czasie realizacji. Wiadomo tylko, że śmigłowce mają operować w rejonach konfliktów, których uczestnicy dysponują przenośnymi przeciwlotniczymi zestawami rakietowymi.

Czytaj także: Rosyjska ekspansja w Afryce

AMPS firmy BIRD Aerosystems stosuje się zarówno na wojskowych jak i cywilnych statkach powietrznych. System przeznaczony jest do ochrony statków powietrznych przed pociskami przeciwlotniczymi samonaprowadzającymi się na podczerwień. Rozwiązanie jest w pełni autonomiczne i może samodzielnie wykrywać zagrożenia i zakłócać głowicę zbliżającego się pocisk poprzez wykorzystanie pułapek termicznych bądź podsystem zakłócania DIRCM.

Organizacja Narodów Zjednoczonych nie dysponuje własnymi środkami transportu lotniczego, zwykle są one czarterowane. Ich doposażenie, np. w sprzęt samoobrony, odbywa się na koszt ONZ.

Czytaj także: Izraelskie rakiety dla polskich zestawów Patriot

Śmigłowce i samoloty eksploatowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych realizują w Afryce i Azji Południowo-Zachodniej zadania w takich rejonach jak: Jemen, Sudan, Somalia, Nigeria, Niger, Etiopia, Czad – dostarczają pomoc humanitarną, a także personel.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Irackie T-50 w komplecie

Irackie Siły Powietrzne przejęły ostatnią parę odrzutowych samolotów szkolenia zaawansowanego KAI T-50IQ Golden Eagle. ...

US Air Force rozwijają koncepcję operacji z lotnisk wysuniętych

Air Force Space Command zakończyło testy nowej koncepcji operowania lotnictwa bojowego. Zmiana ma znacząco ...

Włoskie patrolowce PPA chciałyby przycumować na Oksywiu

Zapowiedź powrotu do koncepcji wzmacniania floty nawodnej Marynarki Wojennej w ramach programu Miecznik przyspieszyło ...