ONZ zamawia systemy samoobrony dla śmigłowców

Śmigłowiec Mi-17 z zamontowanym systemem AMPS Fot./BIRD Aerosystems.

BIRD Aerosystems podpisał umowę z Organizacją Narodów Zjednoczonych dotyczącą dostarczenia systemów samoobrony AMPS na śmigłowcach Mi-17 eksploatowanych w Afryce.

Jest to kontynuacja współpracy z ONZ w tej sferze, zapoczątkowanej kilka lat temu. W komunikacie nie poinformowano o wartości zamówienia, liczbie zakupionych systemów i czasie realizacji. Wiadomo tylko, że śmigłowce mają operować w rejonach konfliktów, których uczestnicy dysponują przenośnymi przeciwlotniczymi zestawami rakietowymi.

Czytaj także: Rosyjska ekspansja w Afryce

AMPS firmy BIRD Aerosystems stosuje się zarówno na wojskowych jak i cywilnych statkach powietrznych. System przeznaczony jest do ochrony statków powietrznych przed pociskami przeciwlotniczymi samonaprowadzającymi się na podczerwień. Rozwiązanie jest w pełni autonomiczne i może samodzielnie wykrywać zagrożenia i zakłócać głowicę zbliżającego się pocisk poprzez wykorzystanie pułapek termicznych bądź podsystem zakłócania DIRCM.

Organizacja Narodów Zjednoczonych nie dysponuje własnymi środkami transportu lotniczego, zwykle są one czarterowane. Ich doposażenie, np. w sprzęt samoobrony, odbywa się na koszt ONZ.

Czytaj także: Izraelskie rakiety dla polskich zestawów Patriot

Śmigłowce i samoloty eksploatowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych realizują w Afryce i Azji Południowo-Zachodniej zadania w takich rejonach jak: Jemen, Sudan, Somalia, Nigeria, Niger, Etiopia, Czad – dostarczają pomoc humanitarną, a także personel.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Analiza Radaru: Po sześciu dekadach do lamusa

Choć gąsienicowy transporter opancerzony wszedł do służby w US Army już niemal 60 lat ...

Umowa na serwis Bryz

Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej z Krakowa poinformował o podpisaniu z, należącymi ...

F-35A zaatakowały cele w Iraku

F-35A Lightning II, należące do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, przeprowadziły pierwszy atak na realny ...