ONZ zamawia systemy samoobrony dla śmigłowców

Śmigłowiec Mi-17 z zamontowanym systemem AMPS Fot./BIRD Aerosystems.

BIRD Aerosystems podpisał umowę z Organizacją Narodów Zjednoczonych dotyczącą dostarczenia systemów samoobrony AMPS na śmigłowcach Mi-17 eksploatowanych w Afryce.

Jest to kontynuacja współpracy z ONZ w tej sferze, zapoczątkowanej kilka lat temu. W komunikacie nie poinformowano o wartości zamówienia, liczbie zakupionych systemów i czasie realizacji. Wiadomo tylko, że śmigłowce mają operować w rejonach konfliktów, których uczestnicy dysponują przenośnymi przeciwlotniczymi zestawami rakietowymi.

Czytaj także: Rosyjska ekspansja w Afryce

AMPS firmy BIRD Aerosystems stosuje się zarówno na wojskowych jak i cywilnych statkach powietrznych. System przeznaczony jest do ochrony statków powietrznych przed pociskami przeciwlotniczymi samonaprowadzającymi się na podczerwień. Rozwiązanie jest w pełni autonomiczne i może samodzielnie wykrywać zagrożenia i zakłócać głowicę zbliżającego się pocisk poprzez wykorzystanie pułapek termicznych bądź podsystem zakłócania DIRCM.

Organizacja Narodów Zjednoczonych nie dysponuje własnymi środkami transportu lotniczego, zwykle są one czarterowane. Ich doposażenie, np. w sprzęt samoobrony, odbywa się na koszt ONZ.

Czytaj także: Izraelskie rakiety dla polskich zestawów Patriot

Śmigłowce i samoloty eksploatowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych realizują w Afryce i Azji Południowo-Zachodniej zadania w takich rejonach jak: Jemen, Sudan, Somalia, Nigeria, Niger, Etiopia, Czad – dostarczają pomoc humanitarną, a także personel.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Nowe problemy z KC-46A Pegasus

US Air Force wydało zarządzenie zakazujące użycia wielozadaniowych samolotów tankowania powietrznego Boeing KC-46A Pegasus ...

Kolejne umowy na F-35 podpisane

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i koncern Lockheed Martin podpisali dwie umowy dotyczące kontynuacji programu ...