Francuskie myśliwce coraz bliżej Indii

Dassault Rafale
Dassault Rafale
Dassault Rafale. Fot. Bloomberg

Dassault Aviation dokonał oblotu pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu bojowego Rafale przeznaczonego dla trzeciego klienta eksportowego – Indii.

Maszyna w wersji dwumiejscowej, o numerze seryjnym RB001, wykonała lot z Bordeaux-Merignac, gdzie mieści się centrum montażu finalnego Rafale.

Czytaj także: Francuskie myśliwce dotarły do Kataru

Dostawy maszyn dla Indii mają rozpocząć się we wrześniu tego roku i zakończyć do kwietnia 2022 r. Łącznie zawarty w 2016 r. kontrakt opiewa na 36 egzemplarzy za niemal 7,9 mld euro. Maszyny przezbroją 1. i 17. dywizjon Sił Powietrznych Indii.

Pierwszy Rafale dla Indii podczas oblotu. Fot./Jean-Pierre Dewam.

Samoloty zostaną dostarczone bez części wyposażenia wybranego przez kontrahenta, które zostanie zamontowane w Indiach. Egzemplarz o numerze RB008 ma posłużyć do ostatecznych badań i certyfikacji, co ma zakończyć się w kwietniu 2022 r. Wówczas Dassault Aviation, siłami partnerów hinduskich, doprowadzi do standardu kontraktowego pozostałych 35 Rafale znajdujących się już na terytorium Indii. Ma to potrwać do września 2022 r.

Czytaj także: Francuski lotniskowiec na wspólnych ćwiczeniach

Hindusi wprowadzili 13 zmian w stosunku do standardowej konfiguracji. Obejmują one przede wszystkim poprawę parametrów pracy stacji radiolokacyjnej i silników, integrację celowników nahełmowych i nowego podwieszanego zasobnika walki radioelektronicznej.

Obecnie Dassault prowadzi działania marketingowe zmierzające do uzyskania kolejnego zamówienia Indii na samoloty Rafale. Ma to związek z dwoma programami modernizacji lotnictwa. Pierwszy obejmuje nowe wielozadaniowe samoloty dla lotnictwa morskiego (Rafale M rywalizuje w nim z Boeingiem F/A-18E/F Super Hornet), a drugi kolejną partię maszyn dla sił powietrznych.

Czytaj także: Czy Paryż wraca do pierwszej ligi w wydatkach obronnych?

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Chytry dwa razy traci

Wojsko zamierza kupować na potęgę. Liczby robią wrażenie – 185 mld zł do roku ...

Polski przemysł na IDEX 2019

W Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoczęła się międzynarodowa wystawa i konferencja przemysłu ...

Polska wyjątkowym sojusznikiem dla USA! IBCS coraz bliżej „Wisły”

Rusza pilotażowa produkcja IBCS – zakontraktowanego w ramach programu „Wisła” – kluczowego modułu dowodzenia ...