Na pokładzie desantowca USS Gunston Hall

Dla amerykańskiego okrętu, który ma być wycofany ze służby w przyszłym roku, pobyt na Bałtyku będzie najprawdopodobniej ostatnim dalekim rejsem operacyjnym.

Publikacja: 21.09.2022 09:06

Dla amerykańskiego okrętu, który ma być wycofany ze służby w przyszłym roku, pobyt na Bałtyku będzie

Dla amerykańskiego okrętu, który ma być wycofany ze służby w przyszłym roku, pobyt na Bałtyku będzie najprawdopodobniej ostatnim dalekim rejsem operacyjnym.

Foto: Andrzej Nitka

Po raz pierwszy w historii w polskich portach przebywały jednocześnie dwa duże okręty desantowe Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (US Navy). Poza Gdynią, gdzie można było zobaczyć śmigłowcowiec desantowy-dok USS Kearsarge, w Gdańsku zacumował amerykański okręt desantowy-dok USS Gunston Hall.

USS Gunston Hall (LSD 44) jest jednym z ośmiu okrętów desantowych typu Whidbey Island. Jego portem macierzystym jest baza sił desantowych Floty Atlantyku Little Creek w stanie Wirginia. Aktualnie operuje on w ramach 6. dywizjonu desantowego US Navy (6 PHIBRON – 4th Amphibious Squadron), w składzie którego działają również śmigłowcowiec desantowy-dok USS Kearsarge (LHD 3) typu Wasp oraz transportowiec desantowy-dok USS Arlington (LPD 24) typu San Antonio. Okręt te mające na swoim pokładzie sprzęt i żołnierzy z 22. jednostki ekspedycyjnej USMC – 22 MEU (22nd Marine Expeditionary Unit) tworzą Grupę Gotowości Desantowej (Kearsarge Amphibious Ready Group – ARG). Po raz drugi w tym roku, tym razem w pełnym, składzie znalazła się ona na Morzu Bałtyckim. Poprzednio dwa okręty wchodzące w skład tej ARG (bez USS Arlington) operowały na Bałtyku w czerwcu br. w związku z ćwiczeniami BALTOPS 22.

Pozostało 82% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego