Aktualizacja: 22.03.2025 17:43 Publikacja: 21.09.2022 09:06
Dla amerykańskiego okrętu, który ma być wycofany ze służby w przyszłym roku, pobyt na Bałtyku będzie najprawdopodobniej ostatnim dalekim rejsem operacyjnym.
Foto: Andrzej Nitka
Po raz pierwszy w historii w polskich portach przebywały jednocześnie dwa duże okręty desantowe Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (US Navy). Poza Gdynią, gdzie można było zobaczyć śmigłowcowiec desantowy-dok USS Kearsarge, w Gdańsku zacumował amerykański okręt desantowy-dok USS Gunston Hall.
USS Gunston Hall (LSD 44) jest jednym z ośmiu okrętów desantowych typu Whidbey Island. Jego portem macierzystym jest baza sił desantowych Floty Atlantyku Little Creek w stanie Wirginia. Aktualnie operuje on w ramach 6. dywizjonu desantowego US Navy (6 PHIBRON – 4th Amphibious Squadron), w składzie którego działają również śmigłowcowiec desantowy-dok USS Kearsarge (LHD 3) typu Wasp oraz transportowiec desantowy-dok USS Arlington (LPD 24) typu San Antonio. Okręt te mające na swoim pokładzie sprzęt i żołnierzy z 22. jednostki ekspedycyjnej USMC – 22 MEU (22nd Marine Expeditionary Unit) tworzą Grupę Gotowości Desantowej (Kearsarge Amphibious Ready Group – ARG). Po raz drugi w tym roku, tym razem w pełnym, składzie znalazła się ona na Morzu Bałtyckim. Poprzednio dwa okręty wchodzące w skład tej ARG (bez USS Arlington) operowały na Bałtyku w czerwcu br. w związku z ćwiczeniami BALTOPS 22.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rząd ma szansę stworzyć unikalny model wzmocnienia odporności społecznej na różne zagrożenia, nie tylko ze wschodu. Kluczem jest edukacja.
- Niemieckie głębokie państwo usiłuje wykorzystać struktury unijne do wzmocnienia niemieckiego przemysłu zbrojeniowego i całej niemieckiej gospodarki kosztem innych państw członkowskich. Gen. Polko tego nie widzi? - powiedział europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, odpowiadając na krytykę ze strony gen. Romana Polki w związku z głosowaniem nad rezolucją ws. białej księgi dotyczącej obronności.
Jeśli NATO ma być nadal paktem, który gwarantuje Polsce i Europie bezpieczeństwo, to musi wziąć na siebie o wiele więcej odpowiedzialności i zadań - powiedział po posiedzeniu Rady Europejskiej premier Donald Tusk, który przebywa w Brukseli.
– Rosja coraz śmielej będzie rozszerzała paletę narodów oskarżanych o kolaborację z nazistami. Na tej liście są już Polacy – mówi historyk dr Łukasz Kamiński, dyrektor Ossolineum, były prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
W stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano dziś niszczyciela min „Rybitwa”. To już piąty okręt z tej serii – do służby wejdzie w 2027 r. Czy uda się eksportować takie jednostki?
„Tarcza Wschód” – projekt umacniania wschodniej granicy Polski i wschodniej flanki NATO – została wpisana przez Komisję Europejską do tzw. Białej Księgi na temat obronności. Oznacza to, iż projekt uznano za obszar krytyczny w zwiększaniu zdolności obronnych Europy.
Historyczna zmiana konstytucji RFN ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa Niemiec, ale i przyszłości największej europejskiej gospodarki.
Gdy jest zagrożenie ze strony Rosji i Białorusi, powinny być budowane nie tylko zapory inżynieryjne, ale też pola minowe. Ministrowie państw bałtyckich rekomendują wycofanie się z konwencji ottawskiej, która zakazuje stosowania min przeciwpiechotnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas