RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 26.12.2024 01:37 Publikacja: 21.09.2022 09:06
Dla amerykańskiego okrętu, który ma być wycofany ze służby w przyszłym roku, pobyt na Bałtyku będzie najprawdopodobniej ostatnim dalekim rejsem operacyjnym.
Foto: Andrzej Nitka
Po raz pierwszy w historii w polskich portach przebywały jednocześnie dwa duże okręty desantowe Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych (US Navy). Poza Gdynią, gdzie można było zobaczyć śmigłowcowiec desantowy-dok USS Kearsarge, w Gdańsku zacumował amerykański okręt desantowy-dok USS Gunston Hall.
USS Gunston Hall (LSD 44) jest jednym z ośmiu okrętów desantowych typu Whidbey Island. Jego portem macierzystym jest baza sił desantowych Floty Atlantyku Little Creek w stanie Wirginia. Aktualnie operuje on w ramach 6. dywizjonu desantowego US Navy (6 PHIBRON – 4th Amphibious Squadron), w składzie którego działają również śmigłowcowiec desantowy-dok USS Kearsarge (LHD 3) typu Wasp oraz transportowiec desantowy-dok USS Arlington (LPD 24) typu San Antonio. Okręt te mające na swoim pokładzie sprzęt i żołnierzy z 22. jednostki ekspedycyjnej USMC – 22 MEU (22nd Marine Expeditionary Unit) tworzą Grupę Gotowości Desantowej (Kearsarge Amphibious Ready Group – ARG). Po raz drugi w tym roku, tym razem w pełnym, składzie znalazła się ona na Morzu Bałtyckim. Poprzednio dwa okręty wchodzące w skład tej ARG (bez USS Arlington) operowały na Bałtyku w czerwcu br. w związku z ćwiczeniami BALTOPS 22.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Sejm większością głosów odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Chociaż dotyczył on zaniedbań w sprawie rosyjskiej rakiety, która spadła koło Bydgoszczy, nie wyjaśnione zostały żadne wątpliwości.
Więcej jednostek stanie na straży przesmyku suwalskiego. Lokalne władze wierzą, że będzie praca i wróci koniunktura.
- Bronimy każdego skrawka polskiej ziemi. Wzmacniamy wschodnią część naszego kraju i świadomie powołujemy do życia nowe jednostki wojskowe, często na gruzach jednostek zlikwidowanych przez rząd koalicji PO-PSL - mówił w Białymstoku szef MON.
Nadbryg. Marek Kubiak został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych wyposaży swoich marines w nowoczesną broń. Ale nie chodzi o karabiny, lecz bezzałogowce. Żołnierzy wspierać mają zabójcze drony kamikadze, a nawet całe ich roje.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w ostatnich latach było sabotowane przez niektóre instytucje. Przez ostatnie dwa lata, nie mówiło się o jego rozwoju tylko likwidacji, której chce MSWiA.
Sztuczna inteligencja dostarczyła właśnie jej przeciwnikom mocne argumenty. Po ujawnieniu wyników symulacji z AI w USA wybuchła burza. Pentagon wszystkiemu zaprzecza.
Niezależne służby powinny wyjaśnić, jak podejmowane były decyzje 16 grudnia, gdy nad Polskę dostała się rosyjska rakieta. Wyniki prac powinny być jawne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas