„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 22.12.2024 08:48 Publikacja: 28.02.2022 12:49
Amerykański śmigłowiec bojowy Boeing AH-64E Apache Guardian przerzucony na jedno z lotnisk na Łotwie w ramach ćwiczeń „Saber Strike 2022".
Foto: NATO Multimedia
Większość z nich będzie pochodzić z 1. Brygady Pancernej (1st ABCT), 3. Dywizji Piechoty stacjonującej w Fort Stewart w stanie Georgia. Wspierać ich będą pododdziały logistyczne i transportowe. Jednocześnie prezydent ogłosił wprowadzenie sankcji finansowych przeciwko Rosji w postaci zamrożenia rosyjskich aktywów w wysokości ok. 1 biliona dolarów.
Jest to kolejny etap rozbudowy sił NATO, która rozpoczęła się pod koniec stycznia br. Do baz w Europie Środkowo-Wschodniej Stany Zjednoczone skierowały ponad 6000 żołnierzy, w tym do Polski 4700 z 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Kontyngent liczący ok. 1000 żołnierzy z bazującego w Niemczech 2. pułku kawalerii i 300 żołnierzy z jednostki dowodzenia XVIII Korpusu Powietrznodesantowego został na początku lutego wysłany na ćwiczenia do Rumunii. Jednostka ta ma w uzbrojeniu m.in. kołowe transportery opancerzone Stryker. Do Polski i Rumunii zostały wysłane również elementy amerykańskiego 5. batalionu, 4. pułku artylerii przeciwlotniczej uzbrojonego w system przeciwlotniczy bliskiego zasięgu Avenger/Stinger. Wkrótce ma zapaść decyzja o ewentualnym wysłaniu do Europy kolejnych 8500 żołnierzy amerykańskich w ramach sił reagowania NATO. W związku z tym w stan gotowości zostały postawione oddziały w bazie Fort Carson w Colorado i w Fort Bragg w Karolinie Północnej.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Atak w stylu islamistów dokonany w Niemczech przez zamachowca, który przedstawiał się jako największy krytyk islamu i popierał antymuzułmańską AfD, rozpętuje kolejną debatę o imigracji.
Już od ponad tysiąca dni Ukraina broni się przed rosyjską agresją.
Prezydent Islandii Halla Tomasdottir przedstawiła w sobotę nowy rząd pod przywództwem socjaldemokratycznej premier Kristrun Frostadottir.
Premier Słowacji Robert Fico oskarżył prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że zaoferował mu pieniądze z rosyjskich aktywów w zamian za zgodę Słowacji na członkostwo Ukrainy w NATO.
Brytyjski dziennik, powołując się na źródła w armii Ukrainy, napisał, że z powodu niedoboru personelu na froncie przesuwani są tam żołnierze obrony powietrznej, często wyszkoleni na Zachodzie. Źródła "Guardiana" w armii Ukrainy: Obrona powietrzna na poziomie krytycznym.
Węgry prowadzą rozmowy z Rosją i Ukrainą w sprawie utrzymania otwartych dostaw gazu przez Ukrainę, mimo że import rosyjskiego gazu odbywa się teraz przez gazociąg Turkstream - powiedział premier Viktor Orbán w sobotę, dodając, że nie chce rezygnować z tej trasy.
Francuzi uruchomili pierwszy nowy reaktor jądrowy od 25 lat. Elektrownia Flamanville 3 miała jednak powstać 12 lat temu i kosztować cztery razy mniej niż finalnie wyniosły koszty tej inwestycji francuskiego EDF. Technologia którą zastosowano we Francji może potencjalnie trafić do Polski pod drugą, rządową elektrownie jądrową.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas