Aktualizacja: 21.11.2024 19:42 Publikacja: 28.02.2022 12:49
Amerykański śmigłowiec bojowy Boeing AH-64E Apache Guardian przerzucony na jedno z lotnisk na Łotwie w ramach ćwiczeń „Saber Strike 2022".
Foto: NATO Multimedia
Większość z nich będzie pochodzić z 1. Brygady Pancernej (1st ABCT), 3. Dywizji Piechoty stacjonującej w Fort Stewart w stanie Georgia. Wspierać ich będą pododdziały logistyczne i transportowe. Jednocześnie prezydent ogłosił wprowadzenie sankcji finansowych przeciwko Rosji w postaci zamrożenia rosyjskich aktywów w wysokości ok. 1 biliona dolarów.
Jest to kolejny etap rozbudowy sił NATO, która rozpoczęła się pod koniec stycznia br. Do baz w Europie Środkowo-Wschodniej Stany Zjednoczone skierowały ponad 6000 żołnierzy, w tym do Polski 4700 z 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Kontyngent liczący ok. 1000 żołnierzy z bazującego w Niemczech 2. pułku kawalerii i 300 żołnierzy z jednostki dowodzenia XVIII Korpusu Powietrznodesantowego został na początku lutego wysłany na ćwiczenia do Rumunii. Jednostka ta ma w uzbrojeniu m.in. kołowe transportery opancerzone Stryker. Do Polski i Rumunii zostały wysłane również elementy amerykańskiego 5. batalionu, 4. pułku artylerii przeciwlotniczej uzbrojonego w system przeciwlotniczy bliskiego zasięgu Avenger/Stinger. Wkrótce ma zapaść decyzja o ewentualnym wysłaniu do Europy kolejnych 8500 żołnierzy amerykańskich w ramach sił reagowania NATO. W związku z tym w stan gotowości zostały postawione oddziały w bazie Fort Carson w Colorado i w Fort Bragg w Karolinie Północnej.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Chorwacja dzięki pięknej i różnorodnej przyrodzie, wspaniałym zabytkom, kulturze i atrakcjom oferuje niezapomniane doświadczenia przez cały rok. Magiczna przedświąteczna atmosfera zimą, aktywności na świeżym powietrzu wiosną, błogi relaks latem czy delektowanie się bogactwem smaków jesienią, to tylko niektóre z wielu interesujących propozycji na ciekawe spędzenie czasu w Chorwacji.
- Tak jak targi turystyczne są świętem dla branży turystycznej, tak dla linii lotniczej świętem jest uruchomienie nowej trasy. Dzisiaj połączę te dwa wydarzenia i ogłoszę, że w przyszłym roku LOT rozpocznie loty na Maltę - mówił podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Turystycznych ITTF Warsaw prezes LOT-u Michał Fijoł.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA chcą umorzyć Ukrainie 4,65 mld dolarów długu.
Prezydent Rosji Władimir Putin w orędziu do narodu potwierdził atak na Ukrainę przy użyciu eksperymentalnej rakiety. - Był to udany test najnowszego pocisku, który zakończył się sukcesem - stwierdził.
Eksperci z firmy Cushman & Wakefield ogłosili listę najdroższych ulic na świecie. Na czele tym razem znalazło się jedno z miast Europy. W ten sposób przerwana została dominacja nowojorskiej Piątej Alei.
Nowa administracja Donalda Trumpa będzie jeszcze mocniej wspierać Izrael. Co kształtuje politykę USA? W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Michał Płociński rozmawia z Philipem Steele’em, amerykańskim historykiem, o głębokich korzeniach chrześcijańskiego syjonizmu oraz współczesnej ideologii chrystianizmu i ich kolosalnym wpływie na światopogląd białych Amerykanów.
Ukraińcy niszczą rosyjskie sztaby i magazyny amunicji za pomocą pocisków dalekiego zasięgu, Rosjanie szantażują bronią jądrową.
Dwaj zachodni urzędnicy zaprzeczają, że Rosja podczas ataku na ukraińskie miasto Dniepr użyła międzykontynentalnego pocisku balistycznego ICBM. Zastrzegają jednak, że te wnioski mogą ulec zmianie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas