Jest to kolejny ważny krok w dążeniu Australii do budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym, mający związek z zawartym trójprzymierzem AUKUS, i decyzją o zasileniu Royal Australian Navy okrętami podwodnymi z napędem jądrowym.
Minister obrony Australii Peter Dutton, powiedział, że umowa posunie naprzód konsultacje, pozwalając Wielkiej Brytanii i Stanom Zjednoczonym na wymianę poufnych i niejawnych informacji o morskich napędach jądrowych z krajem trzecim. Umowa wesprze Australię w zakończeniu 18-miesięcznego intensywnego i kompleksowego badania wymagań dotyczących dostaw okrętów podwodnych o napędzie atomowym – stwierdził Dutton. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone będą mogły dzielić się z Australią informacjami o morskich napędach jądrowych, czego nie mogą czynić z żadnym innym krajem, w celu określenia optymalnej ścieżki pozyskiwania atomowych okrętów podwodnych do działania przez Royal Australian Navy. Dzięki dostępowi do informacji dostarczanych przez niniejszą umowę, w połączeniu z dziesięcioleciami doświadczeń naszych partnerów z Wielkiej Brytanii i USA w dziedzinie morskiej energii jądrowej, Australia będzie również pozycjonowana jako odpowiedzialny i niezawodny zarządca tej technologii.
Czytaj więcej
Australia ogłosiła rezygnację z kontynuacji programu budowy konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Attack. Jednocześnie zacieśnia trójprzymierza AUKUS, czego efektem ma być m.in. lokalna budowa „co najmniej” ośmiu okrętów podwodnych z napędem jądrowym.
Porozumienie zapewni również australijskiemu personelowi mechanizm dostępu do bezcennych szkoleń i edukacji od ich odpowiedników z Wielkiej Brytanii i USA, niezbędnych do nauki bezpiecznego oraz efektywnego budowania, obsługi i wspierania okrętów podwodnych z napędem jądrowym. Co ważne, umowa jest zgodna z międzynarodowymi zobowiązaniami Australii, m.in. wynikającymi z traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Australia nie zamierza jej pozyskać. Okręty podwodne będą uzbrojone wyłącznie konwencjonalnie. Umowa pozwala jedynie na udostępnianie informacji o morskich napędach jądrowych. W jej ramach nie można przekazywać żadnego sprzętu jądrowego.
Minister Dutton podkreślił również znaczenie umowy dla ram regulacyjnych Australii. Pomoże on Australii rozwinąć niezbędne umiejętności i wiedzę, aby stworzyć światowej klasy reżim regulacyjny i bezpieczeństwa wymagany do bezpiecznej eksploatacji morskiego napędu jądrowego – powiedział. Dziękuję naszym partnerom z AUKUS za ich zaangażowanie w szybkie zawarcie tego kluczowego porozumienia, które zapewnia stały postęp w realizacji naszych ambicji dotyczących okrętów podwodnych z napędem jądrowym i naszych wspólnych wysiłków na rzecz zapewnienia stabilności, bezpieczeństwa i dobrobytu Indo-Pacyfiku oraz braku przymusu.