Aktualizacja: 08.12.2024 23:54 Publikacja: 25.11.2021 10:32
Australia, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone zawarły trójstronne porozumienie w sprawie wymiany informacji dotyczących napędów jądrowym, mających zastosowanie w siłowniach morskich.
Foto: Ministerstwo Obrony Związku Australijskiego
Jest to kolejny ważny krok w dążeniu Australii do budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym, mający związek z zawartym trójprzymierzem AUKUS, i decyzją o zasileniu Royal Australian Navy okrętami podwodnymi z napędem jądrowym.
Minister obrony Australii Peter Dutton, powiedział, że umowa posunie naprzód konsultacje, pozwalając Wielkiej Brytanii i Stanom Zjednoczonym na wymianę poufnych i niejawnych informacji o morskich napędach jądrowych z krajem trzecim. Umowa wesprze Australię w zakończeniu 18-miesięcznego intensywnego i kompleksowego badania wymagań dotyczących dostaw okrętów podwodnych o napędzie atomowym – stwierdził Dutton. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone będą mogły dzielić się z Australią informacjami o morskich napędach jądrowych, czego nie mogą czynić z żadnym innym krajem, w celu określenia optymalnej ścieżki pozyskiwania atomowych okrętów podwodnych do działania przez Royal Australian Navy. Dzięki dostępowi do informacji dostarczanych przez niniejszą umowę, w połączeniu z dziesięcioleciami doświadczeń naszych partnerów z Wielkiej Brytanii i USA w dziedzinie morskiej energii jądrowej, Australia będzie również pozycjonowana jako odpowiedzialny i niezawodny zarządca tej technologii.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Zebrani w Brukseli szefowie dyplomacji 32 państw członkowskich sojuszu nie porozumieli się w sprawie zaproszenia Ukraińców do paktu.
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte ominął pytania o możliwe członkostwo Ukrainy w sojuszu wojskowym, stwierdzając, że priorytetem musi być teraz wzmocnienie pozycji tego kraju w przyszłych rozmowach pokojowych z Rosją poprzez wysłanie jej większej ilości broni - podaje agencja AP. Władze Ukrainy coraz głośniej w ostatnim czasie upominają się o członkostwo w Sojuszu mimo trwającej wojny z Rosją.
Norweskie ministerstwo obrony poinformowało w poniedziałek, że wyśle myśliwce F-35 i systemy obrony powietrznej NASAMS do Rzeszowa, gdzie koordynowana jest międzynarodowa pomoc wojskowa dla Ukrainy.
Żołnierze rumuńscy, ćwiczący na poligonie w Orzyszu, w sierpniu ostrzelali z działka przeciwlotniczego pobliskie Bemowo Piskie. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wdrożyło nowe procedury, aby zapobiec podobnym wypadkom.
Większość Polaków zgadza się na zwiększenie wydatków na zbrojenia. Opinie respondentów w tej sprawie są podobne do tych wyrażanych tuż po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie. W przyszłym roku rząd chce wydać na zbrojenia blisko 190 mld zł.
Zabrani w szwedzkim Harpund przywódcy krajów skandynawskich i bałtyckich oraz Polski poparli plan zwycięstwa Wołodymyra Zełenskiego, który zakłada natychmiastowe zaproszenie Ukraińców do sojuszu atlantyckiego.
Zgromadzenie Parlamentarne NATO przyjęło rezolucję, w której wzywa kraje członkowskie do dalszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy oraz podjęcia działań, które miałyby doprowadzić do jak najszybszego wejścia Ukrainy do NATO.
W pierwszej turze wyborów prezydenckich zwycięstwo nieoczekiwanie odniósł prorosyjski i antynatowski polityk Calin Georgescu. Czy to zwiastun objęcia władzy przez skrajną prawicę w Rumunii, kluczowym kraju wschodniej flanki NATO?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas