Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.07.2025 09:57 Publikacja: 25.11.2021 10:32
Australia, Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone zawarły trójstronne porozumienie w sprawie wymiany informacji dotyczących napędów jądrowym, mających zastosowanie w siłowniach morskich.
Foto: Ministerstwo Obrony Związku Australijskiego
Jest to kolejny ważny krok w dążeniu Australii do budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym, mający związek z zawartym trójprzymierzem AUKUS, i decyzją o zasileniu Royal Australian Navy okrętami podwodnymi z napędem jądrowym.
Minister obrony Australii Peter Dutton, powiedział, że umowa posunie naprzód konsultacje, pozwalając Wielkiej Brytanii i Stanom Zjednoczonym na wymianę poufnych i niejawnych informacji o morskich napędach jądrowych z krajem trzecim. Umowa wesprze Australię w zakończeniu 18-miesięcznego intensywnego i kompleksowego badania wymagań dotyczących dostaw okrętów podwodnych o napędzie atomowym – stwierdził Dutton. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone będą mogły dzielić się z Australią informacjami o morskich napędach jądrowych, czego nie mogą czynić z żadnym innym krajem, w celu określenia optymalnej ścieżki pozyskiwania atomowych okrętów podwodnych do działania przez Royal Australian Navy. Dzięki dostępowi do informacji dostarczanych przez niniejszą umowę, w połączeniu z dziesięcioleciami doświadczeń naszych partnerów z Wielkiej Brytanii i USA w dziedzinie morskiej energii jądrowej, Australia będzie również pozycjonowana jako odpowiedzialny i niezawodny zarządca tej technologii.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwi...
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposaż...
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedzia...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii k...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas