19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 16.01.2025 09:37 Publikacja: 19.11.2021 16:17
Według danych norweskich, koszty eksploatacji F-35A są porównywalne do kwot wydawanych obecnie na eksploatację F-16AM/BM.
Foto: Siły Powietrzne Królestwa Norwegii
Według cytowanych danych norweskich, koszt godziny lotu samolotu F-35A wynosi około 12 600 dol. Kwota ta obejmuje koszty paliwa, pracochłonność obsługi technicznej i zarobki personelu. Według norweskiej metodologii, koszt godziny lotu F-16AM/BM to obecnie około 9500 dol.
Obecnie Siły Powietrzne Królestwa Norwegii są jednym z największych użytkowników samolotów F-35A poza Stanami Zjednoczonymi. W linii znajduje się obecnie 31 spośród 52 zakontraktowanych (w tym 10 stacjonujących w Stanach Zjednoczonych) maszyn. Do końca bieżącego roku ich liczba wzrośnie do 34. Od listopada 2017 r., kiedy pierwsze egzemplarze trafiły na stałe do Norwegii, samoloty są intensywnie wykorzystywane do szkolenia i misji sojuszniczych. M.in. dwukrotnie uczestniczyły w misji Icelandic Air Policing. Informacje w mediach fińskich nie są przypadkowe – Lockheed Martin jest jednym z oferentów w programie HX, który przewiduje zakup nowych wielozadaniowych samolotów bojowych dla Sił Powietrznych Finlandii.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Odnawialne źródła energii uzupełnione magazynami energii, elektrociepłownie gazowe zastępujące emisyjne bloki węglowe i – docelowo – małe reaktory modułowe to składowe programu inwestycyjnego Orlenu do 2035 roku w segmencie energii.
Coraz więcej dużych, globalnych firm podkreśla, że preferują współpracę z dostawcami, którzy świadomie zarządzają swoją emisyjnością i podejmują działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
Dzięki dotacjom dla firm przedsiębiorcy będą mogli w tym roku liczyć na spory zastrzyk gotówki z funduszy UE, który pomoże im zrealizować projekty rozwojowe. Wsparcie będzie dostępne nie tylko w programach krajowych, ale też w regionalnych.
Mimo że plany zamknięcia fabryk Volkswagena na razie nie wchodzą w grę, najwyraźniej znalazł się nabywca, który jest chętny do wykupienia nierentownych lokalizacji. Według doniesień niemieckich mediów Chińscy producenci samochodów są zainteresowani przejęciem zakładów produkcyjnych.
Uważany za sygnalistę rynku kapitałowego Nathaniel Anderson ogłosił zamknięcie Hindenburg Research, firmy, która w 2024 r. doprowadziła do krachu na akcjach LPP. Dlaczego to robi i co zamierza?
Polskie drogi i kolejowy szlak Rail Baltica to fundamenty największego w historii Grupy Budimex portfela zamówień z rynku budowlanego. Wartość sięga 18 mld zł.
EBOR zainwestował w naszym kraju w 2024 r. rekordowe 1,43 mld euro. I zapowiada, że to nie koniec.
Branża spodziewa się poprawy koniunktury na rynku magazynowy i powrotu inwestorów do zakupów wraz z malejącą ceną pieniądza.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas