USS Arleigh Burke ćwiczy na Bałtyku obronę przeciwlotniczą zespołów floty

Amerykanie wzmacniają swoje siły w rejonie Bałtyku i Morza Śródziemnego. Do NATO-wskich zespołów okrętowych dołączają niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke.

Publikacja: 04.11.2021 13:51

Niszczyciel rakietowy USS Arleigh Burke (DDG 51) podczas rejsu po Morzu Śródziemnym.

Niszczyciel rakietowy USS Arleigh Burke (DDG 51) podczas rejsu po Morzu Śródziemnym.

Foto: US Navy

Wypierający 8800 ton niszczyciel rakietowy USS Arleigh Burke (DDG 51) dołączył na Morzu Bałtyckim do jednego z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego ‒ SNMG-1 (Standing NATO Maritime Group-1) ‒ aby wraz z jego okrętami i samolotami Portugalskich Sił Powietrznych przeprowadzić wspólne ćwiczenia oraz zademonstrować interoperacyjność NATO w regionie Bałtyku.

Zespół SNMG-1 składa się obecnie z:kanadyjskiej fregaty HMCS Fredericton (FFH 337), holenderskiej fregaty Zr.Ms. Van Amstel (F 831), portugalskiej fregaty NRP Corte-Real (F 332) i hiszpańskiej fregaty Almirante Juan de Borbón (F 102; w miniony weekend zastąpił ją norweski zaopatrzeniowiec KNM Maud A 530). Zespołem dowodzi kanadyjski kmdr Bradley Peats.

- Zdolność do prowadzenia manewrów taktycznych i elastyczne zaawansowane zdolności bojowe demonstrują siłę naszego sojuszu NATO i stanowią odważną przeciwwagę dla wpływu przeciwnika na teatrze europejskim – powiedział kmdr por. Patrick Chapman, dowódca USS Arleigh Burke.

- Nie możemy się doczekać kontynuacji operacji z naszymi sojusznikami z NATO - dodał.

Okręty przeprowadziły m.in. ćwiczenia systemów obrony przeciwlotniczej z udziałem portugalskich samolotów F-16AM, stacjonujących obecnie w Rydze na Łotwie w ramach Baltic Air Policing. Podczas tej zmiany misji w krajach bałtyckich stacjonują jeszcze cztery duńskie F-16AM, które znajdują się w litewskich Szawlach i cztery włoskie Eurofightery F-2000A, stacjonujące w estońskiej bazie Ämari.

- Integracja z naszymi sojusznikami i partnerami z NATO pokazuje naszą zdolność do szybkiego i skutecznego łączenia sił, aby razem być silniejszymi – powiedział komandor Kyle Gantt, dowódca Task Force 65.

- Wysłany kontyngent pokazuje zasięg NATO i nasze zaangażowanie na rzecz stabilności w całym regionie – dodał oficer.

Morze Egejskie

Również na Morzu Egejskim amerykański okręt wzmocnił tymczasowo zespół NATO. Niszczyciel rakietowy USS Porter (DDG 78) pływał z SNMG-2 w celu przećwiczenia wspólnych operacji i zaopatrzenia w morzu. Z tego względu pojawił się tymczasowo okręt dowodzenia USS Mount Whitney (LCC 20), który docelowo zmierza na Morze Czarne.

Obecnie w skład zespołu SNMG-2 wchodzą: włoska fregata Virginio Fasan (F 591), turecka fregata TCG Gökçeada (F 494), niemiecki zbiornikowiec Spessart (A 1442) i rumuńska fregata Regina Maria (F 222).

Zespoły NATO

Arleigh Burke i Porter to dwa z czterech niszczycieli rakietowych Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, które stacjonują w Rota w Hiszpanii i przydzielonych do dyspozycji dowódcy Task Force 65.

Okręty tej wysuniętej placówki US Navy mają za zadanie wspierać zespoły NATO operujące na wodach europejskich.

Szkielet Stałego Zespołu Okrętów NATO stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty m.in. z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski.

Ostatnim polskim okrętem, który uczestniczył w misji była fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski (272). Jednostka była częścią zespołu SNMG-1 przez pięć miesięcy 2019 r., do którego wróciła po ponad 10 latach przerwy.

Z kolei jesienią 2016 r. ORP Gen. T. Kościuszko (273) operował na Morzu Śródziemnym w ramach SNMG-2. Obecnie Kościuszko znajduje się w remoncie, który trwa od 2019 r.

W najbliższym czasie nie planuje się, aby polskie okręty dołączyły do stałych zespołów NATO.


Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego