Czesi tworzą własną „Narew". Kontrakt dla izraelskiej firmy

Firma Rafael uzbroi czeską armię w rakietowe zestawy przeciwlotnicze systemu Spyder z precyzyjnie kierowanymi pociskami Python i Derby. Międzyrządowy kontrakt, podpisany w Pradze, wycenia wartość 4 zamówionych baterii na ok. 520 mln dol.

Publikacja: 07.10.2021 12:00

Czesi tworzą własną „Narew". Kontrakt dla izraelskiej firmy

Foto: Rafael

Izrael podkreśla, że sprzedaż Spydera Republice Czeskiej to pierwszy przypadek, kiedy kompletny izraelski system obrony powietrznej - o strategicznym znaczeniu - trafia na wyposażenie armii kraju NATO. 

Podpisana umowa przewiduje udział czeskiego przemysłu w zapewnieniu wsparcia technicznego i  obsługi rakietowego systemu. Gen. Yoav Har-Even, dyrektor generalny firmy Rafael ujawnił, że umowa obejmuje nie tylko kwestie serwisowania broni przez dwie dekady, ale także uruchomienie w Czechach „produkcji lokalnej”. Zapewne niektórych komponentów systemu.  

– To dwa trendy, które nasza firma  rozwija w ostatnich latach - podkreślał szef Rafaela.

System sprawdzony w walce

Spyder to rozwijany od dawna i sprawdzony w walce system obrony powietrznej wykorzystujący rakiety powietrze-powietrze Python i Derby do przechwytywania i niszczenia wrogich samolotów, śmigłowców i bezzałogowych statków powietrznych. Zakupione przez Pragę izraelskie baterie zostaną zintegrowane z infrastrukturą obrony przeciwlotniczej NATO i będą bronić czeskiego nieba.

System Rafael Spyder to eksportowy wariant systemu wykorzystywany już przez wojska kilkunastu różnych państw, którego zdolności operacyjne są stale rozwijane w myśl koncepcji TMS (Tailor-Made Solutions) czyli dopasowywania rozwiązań i możliwości bojowych broni do wymagań i potrzeb konkretnego klienta. System ma otwartą architekturę i można go dostosowywać do różnych pocisków naprowadzanych na cel radarowo i na podczerwień, o zasięgach od krótkiego do dalekiego. Zastosowane w „czeskich” zestawach rakiety Python maja systemy naprowadzania wyposażone w aktywne radary oraz pasywne sensory elektrooptyczne.

Broń XXI wieku już u sąsiadów

Wariant uzbrojony w naprowadzane radarowo rakiety Derby (wykorzystywane operacyjnie w kilku różnych siłach powietrznych na świecie) to broń wyposażona w dalekosiężne pociski o wysokiej prędkości, zdolne do działania w każdych warunkach pogodowych i na wszystkich kierunkach. Dysponują one np. możliwościami look-down/shoot-down (patrz w dół- strzelaj w dół) i mogą być wykorzystywane zarówno w nocy, jak i w dzień. Dodatkowo ten rodzaj rakiety dysponuje zaawansowanym systemem pokonywania zakłóceń emitowanych przez środki walki elektronicznej. Najnowszy wariant pocisku - I-Derby ER - wyposażono w dwuimpulsowy silnik rakietowy, zapewniający zdecydowanie większy zasięg i wyższą manewrowość broni zwiększoną skuteczność. 

Po podpisaniu w umowy czeski minister obrony Lubomir Metnar podkreślał doskonałe relacje Pragi i Tel Awiwu, których efektem jest „gotowość rządu Izraela do podzielenia się (…) jednym ze najbardziej zaawansowanych systemów obronnych”, który „przenosi  czeskie siły zbrojne w dziedzinie obrony powietrznej w XXI wiek”.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego