Aktualizacja: 16.03.2025 23:27 Publikacja: 23.09.2021 09:59
Według deklaracji władz federalnych, w Palmdale w produkcji znajduje się pięć prototypowych bombowców B-21A Raider.
Foto: US Air Force
Informacja jest sporym zaskoczeniem, gdyż dotychczas Departament Obrony deklarował, że w budowie znajdują się jedynie dwa B-21, zamówione w ramach fazy badawczo-rozwojowej. Jak wskazali przedstawiciele amerykańskiej administracji podczas konferencji w National Harbor w stanie Maryland, program nowego bombowca strategicznego jest realizowany zgodnie z zakładanym harmonogramem. Zwiększenie tempa produkcji jest m.in. związane z rozbudową zakładów w Palmdale. Pierwszy egzemplarz Raidera ma wykonać dziewiczy lot w 2022 roku. Zgodnie z obecnymi planami Departament Obrony Stanów Zjednoczonych przewiduje zakup przynajmniej 100 bombowców B-21A Raider, które pozwolą na zastąpienie obecnie eksploatowanych maszyn tej klasy ‒ Boeing B-1B Lancer i Northrop Grumman B-2A Spirit. Uzupełnieniem B-21 będą leciwe B-52H Stratofortress, które mają przejść proces gruntownej modernizacji. Pojedynczy Raider ma kosztować około 640 mln dolarów (według cen z roku podatkowego 2019).
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Luty 2025 roku przyniósł zastopowanie długotrwałego, trwającego nieprzerwanie przez 19 miesięcy wzrostu importu używanych samochodów.
W strukturze krajowych oszczędności przeważają depozyty i lokaty, ale to mało efektywny sposób budowania kapitału emerytalnego. Z drugiej strony zagraniczna konkurencja jest coraz bardziej agresywna.
Czego brakuje, żeby system transportowy uznać za w pełni funkcjonalny? Jaka jest przyszłość Centralnego Portu Komunikacyjnego? M.in. o tym będzie mowa na Europejskim Kongresie Gospodarczym (23–25 kwietnia, Katowice).
Technologia znacząco ułatwia nam życie, szczególnie dzięki gadżetom elektronicznym, które pozwalają na łatwiejsze wykonywanie codziennych obowiązków. W naszym artykule opowiemy Wam o 7 gadżetach elektronicznych, które warto mieć w domu – ułatwią one codzienne funkcjonowanie na każdym poziomie życia.
Dołącz do projektu REPowerEU – Zielona Transformacja Energetyczna dla Samorządów Lokalnych
Jednym ze znaków rozpoznawczych wydarzenia jest duży nacisk na dyskusje o energetyce i jej transformacji. Nie inaczej będzie w tym roku.
Podczas X Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach zawarto porozumienie umożliwiające obniżenie emisji CO2 i kosztów ogrzewania w Inowrocławiu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas