Łącznościowcy z Zegrza dołożą cegiełkę do Patriotów

19 czerwca 2019 r., podczas ćwiczeń Saber Guardian 2019 na rumuńskim poligonie Capu Midia, żołnierze 5. batalionu 7. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej US Army po raz pierwszy odpalili pocisk GEM-T systemu Patriot z poligonie w kontynentalnej Europie. Dotąd wykonywali strzelania tylko w NAMFI na greckiej wyspie Krecie. Fot./US Army/Capt. Aaron Smith.

Wojskowe Zakłady Łączności -1 podpisały umowę podwykonawczą która, włączy zakłądy w produkcję i integrację elementów zestawów przeciwlotniczych zakontraktowanych przez Siły Zbrojne RP w ramach programu „Wisła”.

Porozumienie spółka podpisała z Raytheon Missiles & Defense , producentem systemów antyrakietowych Patriot.

Zgodnie z umową WZŁ-1, spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej i wchodząca w skład konsorcjum PGZ-Wisła, wyposaży wnętrza kontenerów w sprzęt do obsługi technicznej systemu Patriot, przeprowadzi integrację kluczowych komponentów, a także testy końcowe i finalną weryfikację urządzeń zamawianych od krajowych poddostawców.

Kontenerowy łańcuch od Gdyni po Śląsk

Specjaliści z Zegrza będą odpowiadać m.in. z budowę i jakość centrum serwisowania akumulatorów, zajmą się organizacją obsługi średniego poziomu w tym zapewnieniem dostaw tzw. małych części zamiennych.

WZŁ-1 w procesie budowy systemu technicznego wsparcia polskich zestawów Patriot będzie ściśle współpracować z gdyńskim OBR Centrum Techniki Morskiej. Ośrodek zaprojektuje wyposażenie wnętrza kontenerów.

Ponadto WZŁ-1 ma współdziałać z innymi polskimi partnerami przemysłowymi wybranymi przez koncern Raytheon, którzy dostarczą same kontenery na osprzęt do obsługi technicznej wyrzutni Patriot. Będzie to zadanie Agregatów Pex Pool Plus z Dębicy oraz spółki Demarko, które produkuje oraz naczepy.

Tysiące fachowców już zatrudnianych przy „Wiśle”

– WZŁ-1 i nasi pozostali polscy partnerzy przemysłowi są cennymi członkami zespołu Patriot i znacząco przyczynili się do postępu prac, dzięki czemu pierwsza faza programu „Wisła” jest realizowana zgodnie z harmonogramem – chwali kooperantów Shawn Rantas, dyrektor ds. polskiego programu Patriot w Raytheon Missiles & Defense.

– Chcemy budować partnerskie relacje z kolejnymi polskimi firmami, aby tworzyć dalsze okazje do współpracy ekonomicznej, opierające się na lokalnej specjalistycznej wiedzy i technologii – zapewnia dyr. Rantas.

WZŁ-1 jest jednym z dziewięciu polskich partnerów-dostawców, którzy już aktywnie uczestniczą w realizacji zawartych z Raytheon Missiles & Defense kontraktów na obsługę techniczną i produkcję elementów systemu Patriot w ramach pierwszej fazy programu „Wisła”.

Według wyliczeń  Raytheon Missiles & Defense  rakietowego  działu Raytheon Technologies, amerykański koncern zbrojeniowy już obecnie daje pracę ok. 8 tys. pracowników z polskich spółek włączonych w realizację programu „Wisła”.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Unieważnienie zakupu amunicji do działek Jastrzębi

Inspektorat Uzbrojenia unieważnił przetarg na zakup partii 20 mm nabojów MP LD M70A1, przeznaczonych ...

Polska druga na liście największych importerów amerykańskiego uzbrojenia w FY2020

Amerykańska Agencja Współpracy Obronnej (Defense Security Cooperation Agency, DSCA) opublikowała dane dotyczące eksportu uzbrojenia ...

Rosjanie rozpoczęli dostawę S-400 do Turcji

Do bazy lotniczej Mürted w centralnej części Turcji dotarły pierwsze elementy, zakupionego w Rosji, ...