Dębickie Agregaty potrzebne wyrzutniom Patriot

Odpalenie pocisków PAC-3 MSE z wyrzutni M903 systemu Patriot. Fot./US ArmyJason Cutshaw.

Prywatna firma, Agregaty Pex-Pool Plus Janusz Kania z Podkarpacia, wyposaży zestawy przeciwrakietowe kupowane w ramach Programu „Wisła” w kontenery operacyjne dla systemów łączności i wsparcia technicznego.

To duży sukces spółki, która w Dębicy rozwinęła produkcję generatorów prądu, strażackich motopomp i całej gamy specjalistycznych kontenerów. W tym do zastosowań wojskowych

Podkarpackie kontenery dla „Wisły”

Na rynku wojskowych zamówień podkarpackie Agregaty nie są nowicjuszem. Ich kontenery i polowe generatory prądotwórcze są obecne w polskiej armii. W wielu przypadkach sprzęt został sprawdzony w warunkach bojowych m.in. na zagranicznych misjach. Firma ma też niezbędne certyfikaty i uprawnienia, by dostarczać swoje produkty militarnym klientom zagranicznym. Także  sojusznikom z innych państw NATO.

Agregaty z Dębicy, aby stać się elementem łańcucha dostaw Raytheona, musiały spełnić wysokie wymagania stawiane poddostawcom amerykańskiego koncernu. Raytheon wziął w Polsce pod lupę kilka firm o podobnym profilu. Następnie, właśnie w spółce w Dębicy, przeprowadził drobiazgowy  ponad roczny audyt.

– To zresztą standard w relacjach z amerykańskim partnerem. Trzeba dowieść, że oferowany sprzęt jest niezawodny i dobrej jakości. Trzeba także wykazać, że może współdziałać w ramach złożonych struktur wsparcia wyrzutni Patriot – mówi Janusz Kania, prezes podkarpackich Agregatów.

Czekanie na offsetowy rozkład jazdy

Dostawy dębickich urządzeń są elementem uzgodnionego z koncernem Raytheon programu angażowania polskich firm w produkcję uzbrojenia kupowanego dla programu Wisła.

Rakietowy koncern odpowiada z integracje zamówionych zestawów Patriot zmówionych w procedurze Foreign Military Sales.

Raytheon, choć nie podpisał jeszcze z polskimi władzami umowy offsetowej (negocjacje wciąż trwają), sukcesywnie ujawnia kolejne wycinkowe projekty współpracy technologicznej z polskimi spółkami  w tym zlecenia produkcyjne dla krajowych firm włączonych w roli  podwykonawców do programu „Wisła”.

Przybywa przemysłowych partnerów

Do najważniejszych przedsięwzięć, absorbujących potencjał polskich kooperantów, należą potwierdzone stosownymi umowami zamówienia na wykonania w Hucie Stalowa Wola wszystkich 16 wyrzutni dla zestawów Patriot przewidzianych w ramach I fazy programu „Wisła”.

Innym przykładem jest przygotowanie specjalistów Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia do wykonywania w przyszłości prac certyfikacyjnych związanych z wyrzutniami Patriot.

Także Wojskowe Zakłady Elektroniczne z podwarszawskiej Zielonki, w ramach umowy o polsko amerykańskiej kooperacji, wyprodukują i zintegrują elementy wyrzutni. Mowa o modułach elektroniko DLTM (ang. Data Link Terminal Module) dla systemu „Wisła”.

Inny ważny komponent wyrzutni, mechanizm rozruchowy M903, powstanie w Zakładach Mechanicznych Tarnów.

Kolejna spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej, stołeczny PIT-Radwar, już produkuje (na rzecz w wszystkich obecnych użytkowników zestawów Patriot anteny systemu identyfikacji IFF („swój – obcy”).

W grupie partnerów koncernu Raytheon jest także bydgoski prywatny Teldat. Firma była jednym z pierwszych polskich poddostawców Raytheona. Najpierw starannie przygotowywała się do tej roli, a   obecnie dostarcza routery niezbędne do komunikacji i wymiany danych między modułami systemu Patriot do USA i wszystkim użytkownikom antyrakietowej broni zainteresowanych modernizacją swoich zestawów.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Operacja Zumbach. Fot./ ppor.Anna Jasińska-Pawlikowska, 12WBOT

Nasza obrona terytorialna w Dover

Najistotniejszym wnioskiem udziału polskich żołnierzy w rozładowaniu korka ciężarówek w Dover jest umiejętność szybkiej ...

Polska nadal bez umowy na nowe-stare Herculesy

Rozmowy dotyczące szczegółów międzyrządowej umowy przejęcia przez Polskę pięciu używanych średnich samolotów transportowych Lockheed ...

Wojska Specjalne odebrały Black Hawki

Na warszawskim Okęciu odbyło się przekazanie Siłom Zbrojnym RP czterech śmigłowców wielozadaniowych Sikorsky S-70i ...