Uzbrojone i rozpoznawcze drony już dokonały nad Dnieprem w starciach z moskiewskim agresorem prawdziwej rewolucji. Nic dziwnego, że największe firmy zbrojeniowe świata takie jak Raytheon szukają na bezzałogową broń skutecznego antidotum.
Najnowsza propozycja technologicznego giganta z USA to wdrożony już operacyjnie i sprawdzony w wymagających poligonowych testach system LIDS wykorzystujący do namierzenia i zneutralizowania dronów nowej generacji precyzyjnego radaru KuRFS oraz efektorów (pocisków) Coyote.
Radiolokator działający w starannie wybranym pasmie umożliwia obrazowanie sytuacji taktycznej w wysokiej rozdzielczości, co jest szczególnie istotne w przypadku niewielkich obiektów latających, takich jak np. bardzo dziś rozpowszechnione mikrodrony.
KuRFS to wielozadaniowy radar o polu widzenia 360 stopni, który może jednocześnie wykrywać zagrożenia artyleryjskie, ostrzegać przed wrogim atakiem, a także zintegrowany z efektorami ma skutecznie chronić przed amunicją moździerzową, rakietową oraz bezzałogowymi uzbrojonymi statkami powietrznymi.
Coyote przeciw pociskom i dronom
Wielozadaniowe radary KuRFS umożliwiają wykrywanie nawet wyjątkowo szybkich i niewielkich celów, jak choćby pociski wystrzeliwane z broni strzeleckiej czy szybkostrzelnych działek pokładowych. Radiolokator umożliwia kierowanie ogniem zróżnicowanych efektorów, takich jak promienie wysokoenergetycznych laserów czy precyzyjnie ukierunkowanych emisji walki elektronicznej,a także klasycznej artylerii kinetycznej, w tym broni maszynowej. Przełomem dla zwiększenia efektywności broni było uzbrojenie zestawu przeciwdronowego w specjalnie skonstruowane pociski Coyote. Kinetyczny efektor Coyote®, został wyposażony w zmodernizowany układ naprowadzania i głowicę bojową, co daje jeden z najskuteczniejszych na świecie systemów obrony przeciwko złożonym zagrożeniom, jakimi są zdalnie kierowane, manewrujące i w coraz większym zakresie autonomiczne i nieprzewidywalne bezzałogowe statki powietrzne. Efektory kinetyczne Coyote Block 2 zwalczają pojedyncze drony oraz roje dronów różnych rozmiarów i o różnym stopniu manewrowości.