Artykuł powstał we współpracy z PGZ
Pozostaje pytanie, skąd to wszystko pozyskać. Odpowiedzią może być szersza współpraca z polskimi uniwersytetami oraz politechnikami. Ten proces już trwa, co podkreślali uczestnicy debaty „Polski przemysł obronny i nauka – współpraca na rzecz rozwoju", która odbyła się podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
– Potencjał krajowego przemysłu zbrojeniowego ma niebagatelny wpływ nie tylko na bezpieczeństwo państwa, ale również na rozwój gospodarczy. Sektor obronny był wielokrotnie źródłem innowacji technologicznych, zmieniających oblicze współczesnego świata. Jak najpełniejsze wykorzystanie tego potencjału zależy przede wszystkim od harmonijnej współpracy pomiędzy wojskiem, przemysłem a nauką, w tym uczelniami i szkołami wyższymi oraz instytutami badawczymi – powiedział na otwarciu konferencji Sebastian Chwałek, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Temat spotkania nie mógł być bardziej aktualny. Tuż przed nią miało miejsce podpisanie umowy współpracy pomiędzy PGZ i Politechniką Świętokrzyską.
– Żyjemy w czasach, kiedy współpraca uczelni z przemysłem stała się koniecznością. Firmy potrzebują stałego napływu coraz wyższej klasy specjalistów. Nie mówimy wyłącznie o wyłapywaniu absolwentów, ale także o ich dalszym rozwoju, czego przykładem są doktoraty wdrożeniowe – mówił prof dr hab. inż. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.