Vidar Skjelstad: Budowa Narwi może być szybsza, tańsza i mniej ryzykowna

W krótkim terminie oferujemy Polsce nasz system NASAMS, w dłuższym – budowę „Narwi" w partnerstwie z PGZ – mówi Vidar Skjelstad, wiceprezes norweskiej firmy zbrojeniowej Kongsberg Defence & Aerospace AS.

Publikacja: 07.09.2021 07:00

Vidar Skjelstad: Budowa Narwi może być szybsza, tańsza i mniej ryzykowna

Foto: materiały prasowe

Czy oferta Kongsberga dotycząca współpracy przy budowie systemu Narew jest ciągle aktualna? MON potwierdza swoje wcześniejsze deklaracje, że system ma powstać w PGZ.

W pełni respektujemy decyzje MON dotyczące programu „Narew" z PGZ jako głównym wykonawcą. Nasza oferta jak najbardziej aktualna i sądzę, że jest korzystna zarówno dla polskich sił zbrojnych, jak i dla polskiego przemysłu.

Co zatem oferujecie?

Budowa systemu Narew to program obliczony na wiele lat – tymczasem czołgi Abrams mają dotrzeć już w przyszłym roku, a samoloty F-35 w roku 2024. Takie kluczowe zasoby obronne muszą być od początku skutecznie chronione, gdyż mogłyby zostać zniszczone na ziemi już w pierwszych godzinach konfliktu. Dlatego nasza oferta jest dwuczłonowa: w krótkim terminie oferujemy Polsce nasz system NASAMS, a w dłuższym – partnerską współpracę z PGZ, aby zbudować „Narew" szybko i po niższym koszcie. Jeśli chodzi o rozwiązanie krótkoterminowe, jesteśmy w stanie dostarczyć pierwsze jednostki NASAMS w ciągu 26 miesięcy i następne w ciągu kolejnych 16 miesięcy.

Na ile NASAMS spełnia potrzeby Polski?

Żaden inny naziemny system obrony powietrznej krótkiego zasięgu nie może lepiej niż NASAMS spełnić potrzeb Polski. Jest systemem rozproszonym, sieciocentrycznym i o otwartej architekturze, co sprawia, że może doskonale współdziałać z innymi systemami, np. zakupionym przez Polskę systemem Patriot, ponadto wykorzystuje kilka różnych pocisków, w tym te, które już są wykorzystywane przez polskie F-16. W warunkach testowych i bojowych NASAMS osiągnął 90-procentową skuteczność przeciwko dronom, śmigłowcom, samolotom i pociskom manewrującym. Został już zakupiony przez 12 państw, w tym 6 członków NATO.

A jaka jest wasza oferta dla polskiego przemysłu?

Nawet te pierwsze, szybkie dostawy NASAMS obejmują pełne zaangażowanie PGZ. W ofercie długoterminowej proponujemy PGZ wspólną z nami i z naszym partnerem Raytheon Technologies budowę docelowego systemu Narew z wykorzystaniem naszych wieloletnich doświadczeń w budowie systemów obrony powietrznej. Widzimy duże możliwości udziału w niej polskiego przemysłu, np. w dziedzinie konstrukcji sensorów, systemu zarządzania polem walki, systemów łączności, pocisków, wyrzutni i pojazdów, jak również utrzymania i serwisowania systemu. Myślę, że taka współpraca z doświadczonymi partnerami może być szybsza, tańsza, mniej ryzykowna i oferować większe możliwości eksportowe niż samodzielna budowa systemu od zera.

Przedstawiciele MON podkreślają kwestie transferu technologii. Jesteście na to gotowi?

Będziemy opierać się na planie udziału przemysłowego opracowanym w celu realizacji umowy o dostawach dla Morskiej Jednostki Rakietowej. W tym programie w 100 procentach wywiązaliśmy się ze zobowiązań offsetowych, w tym wspólnie z WZE zbudowaliśmy w Zielonce centrum produkcyjno-serwisowe pocisków NSM. Kluczem do pomyślnej współpracy jest wzajemne uzupełnianie swoich kompetencji. Nasza oferta obejmuje zarówno włączenie do NASAMS, podobnie jak to zrobiliśmy w MJR, polskich komponentów, np. radarów, pojazdów czy systemów łączności, jak i daleko idący transfer technologii w takich obszarach, jak pociski, sensory, systemy zarządzania polem walki czy technologie sieciowe.

Czy prowadzicie negocjacje z PGZ i MON w sprawie budowy „Narwi"?

Jesteśmy firmą notowaną na giełdzie, dlatego nie możemy publicznie mówić o negocjacjach kontraktowych.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego