Oblot został wykonany 27 lipca bieżącego roku, a dowodem na to są zdjęcia wykonane przez włoskich spotterów, którzy podzielili się nimi na mediach społecznościowych. Widzimy na nich śmigłowiec oznaczony numerem seryjnym CSX82112 z podpisem „Venegono, Leonardo AW149 dla polskich sił zbrojnych podczas testów w powietrzu”.

Na mocy kontraktu podpisanego w lipcu ubiegłego roku polska zakupiła łącznie 32 śmigłowce Leonardo AW149, które trafią na wyposażenie 25. Brygady Kawalerii Powietrzne. Wartość kontraktu wynosi 8,25 mld zł, a dostawy nowych maszyn rozpoczną się w bieżącym roku i potrwają do 2029 r.

Kiedy możemy się spodziewać nowych maszyn w Polsce? Zgodnie z zapowiedziami producenta, Polacy będą mogli się zapoznać z nową konstrukcją już wkrótce. Okazje do tego będą dwie i obie już w sierpniu. Pierwszą z nich będą obchody Święta Wojska Polskiego oraz planowana z tej okazji defilada powietrzna w Warszawie. Druga to zaplanowane na ostatni weekend miesiąca Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2023 w Radomiu.