Umowa na dostawę systemów rakietowych K239 Chunmu dla Wojska Polskiego

Z udziałem wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, została podpisana umowa wykonawcza na zakup w firmie Hanwha Aerospace z Republiki Korei modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmu wraz z amunicją i usługami towarzyszącymi.

Publikacja: 04.11.2022 14:57

Oryginalna wyrzutnia systemu K239 Chunmu na południowokoreańskim podwoziu w układzie 8×8.

Oryginalna wyrzutnia systemu K239 Chunmu na południowokoreańskim podwoziu w układzie 8×8.

Foto: Hanwha Defense

Bazą do zawarcia kontraktu była umowa ramowa z firmą Hanwha Defense, zawarta 19 października i dotycząca 288 modułów wyrzutni K239 oraz amunicji i transferu technologii serwisu oraz – w dalszym etapie – produkcji elementów południowokoreańskiego systemu.

Przedmiotem zawartej 4 listopada pierwszej umowy wykonawczej jest dostawa 218 modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym, zapasem amunicji, obejmującym kilkanaście tysięcy pocisków precyzyjnego rażenia kalibru 239 mm (zasięg 80 km) oraz 600 mm (zasięg 290 km) i wsparciem technicznym producenta. Wartość umowy wynosi 3,55 mld dolarów netto. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2023-2027, a przekazanie pierwszych 18 wyrzutni K239 ma nastąpić w przyszłym roku. Już w ich przypadku moduły wyrzutni zostaną zamontowane na polskich podwoziach Jelcz rodziny P882 w układzie 8×8, wyposażone w standardowe środki łączności oraz Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ. Harmonogram dostaw pierwszej partii został ustalony w taki sposób, aby pierwszy dywizjon Wojsk Rakietowych i Artylerii wyposażony w system K239 osiągnął podstawową gotowość bojową przed końcem 2023 r.

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdza swym podpisem pierwszą umowę wy

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdza swym podpisem pierwszą umowę wykonawczą na zakup systemu rakietowego K239 4 listopada br.

MON

Można na razie spekulować, czy wyrzutnie pierwszego dywizjonu przejdą proces integracji z polskimi podwoziami i wyposażeniem w Polsce, czy też na terenie Republiki Korei. W każdym razie proces ten w przypadku większości z zamówionych wyrzutni (200?) będzie prowadzony w Polsce.

Zawarty w umowie pakiet szkoleniowy przewiduje szkolenie polskiego personelu zarówno na terenie Republiki Korei, jak i Polski, natomiast pakiet logistyczny obejmuje m.in. urządzenia diagnostyczne i zapas części zamiennych. Wykonawca zapewni również wsparcie serwisowe na terenie Polski od chwili przybycia pierwszych wyrzutni. Jak konkluduje komunikat Agencji Uzbrojenia: Przyjęty sposób kontraktowania umów wykonawczych związany jest z realizacją całego projektu, obejmującego pozyskanie łącznie 288 modułów wyrzutni K239, z podziałem na etapy, co jest związane również z przewidzianym, szerokim zakresem transferu technologii oraz ustanowieniem potencjału przemysłowego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Pozwoli to na optymalne zarządzanie całym programem, a w szczególności umożliwi szybkie osiągnięcie, już w pierwszym etapie, wymaganych przez Siły Zbrojne RP zdolności operacyjnych poprzez zasilenie nowoczesnym sprzętem wojskowym.

Wizja wyrzutni K239 z modułem wyrzutni zamontowanym na polskim podwoziu Jelcz serii P882.

Wizja wyrzutni K239 z modułem wyrzutni zamontowanym na polskim podwoziu Jelcz serii P882.

Agencja Uzbrojenia

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego