Umowa na dostawę systemów rakietowych K239 Chunmu dla Wojska Polskiego

Z udziałem wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, została podpisana umowa wykonawcza na zakup w firmie Hanwha Aerospace z Republiki Korei modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmu wraz z amunicją i usługami towarzyszącymi.

Publikacja: 04.11.2022 14:57

Oryginalna wyrzutnia systemu K239 Chunmu na południowokoreańskim podwoziu w układzie 8×8.

Oryginalna wyrzutnia systemu K239 Chunmu na południowokoreańskim podwoziu w układzie 8×8.

Foto: Hanwha Defense

Bazą do zawarcia kontraktu była umowa ramowa z firmą Hanwha Defense, zawarta 19 października i dotycząca 288 modułów wyrzutni K239 oraz amunicji i transferu technologii serwisu oraz – w dalszym etapie – produkcji elementów południowokoreańskiego systemu.

Przedmiotem zawartej 4 listopada pierwszej umowy wykonawczej jest dostawa 218 modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym, zapasem amunicji, obejmującym kilkanaście tysięcy pocisków precyzyjnego rażenia kalibru 239 mm (zasięg 80 km) oraz 600 mm (zasięg 290 km) i wsparciem technicznym producenta. Wartość umowy wynosi 3,55 mld dolarów netto. Dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2023-2027, a przekazanie pierwszych 18 wyrzutni K239 ma nastąpić w przyszłym roku. Już w ich przypadku moduły wyrzutni zostaną zamontowane na polskich podwoziach Jelcz rodziny P882 w układzie 8×8, wyposażone w standardowe środki łączności oraz Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ. Harmonogram dostaw pierwszej partii został ustalony w taki sposób, aby pierwszy dywizjon Wojsk Rakietowych i Artylerii wyposażony w system K239 osiągnął podstawową gotowość bojową przed końcem 2023 r.

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdza swym podpisem pierwszą umowę wy

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdza swym podpisem pierwszą umowę wykonawczą na zakup systemu rakietowego K239 4 listopada br.

Foto: MON

Można na razie spekulować, czy wyrzutnie pierwszego dywizjonu przejdą proces integracji z polskimi podwoziami i wyposażeniem w Polsce, czy też na terenie Republiki Korei. W każdym razie proces ten w przypadku większości z zamówionych wyrzutni (200?) będzie prowadzony w Polsce.

Zawarty w umowie pakiet szkoleniowy przewiduje szkolenie polskiego personelu zarówno na terenie Republiki Korei, jak i Polski, natomiast pakiet logistyczny obejmuje m.in. urządzenia diagnostyczne i zapas części zamiennych. Wykonawca zapewni również wsparcie serwisowe na terenie Polski od chwili przybycia pierwszych wyrzutni. Jak konkluduje komunikat Agencji Uzbrojenia: Przyjęty sposób kontraktowania umów wykonawczych związany jest z realizacją całego projektu, obejmującego pozyskanie łącznie 288 modułów wyrzutni K239, z podziałem na etapy, co jest związane również z przewidzianym, szerokim zakresem transferu technologii oraz ustanowieniem potencjału przemysłowego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Pozwoli to na optymalne zarządzanie całym programem, a w szczególności umożliwi szybkie osiągnięcie, już w pierwszym etapie, wymaganych przez Siły Zbrojne RP zdolności operacyjnych poprzez zasilenie nowoczesnym sprzętem wojskowym.

Wizja wyrzutni K239 z modułem wyrzutni zamontowanym na polskim podwoziu Jelcz serii P882.

Wizja wyrzutni K239 z modułem wyrzutni zamontowanym na polskim podwoziu Jelcz serii P882.

Foto: Agencja Uzbrojenia

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego