Nowym przeciwminowym kormoranom zaostrzymy szpony

Trzy najnowsze niszczyciele min Kormoran II, które w czerwcu tego roku MON zamówi w okrętowym konsorcjum z gdańską Grupą Remontową Shipbuilding i gdyńskim OBR Centrum Techniki Morskiej na czele, będą silniej uzbrojone, wyposażone w lepsze sensory i morskie roboty. Okręty dostaną także poprawiony zintegrowany system walki.

Publikacja: 25.03.2022 13:51

Niszczyciel min ORP Kormoran.

Niszczyciel min ORP Kormoran.

Foto: DGRSZ/8. FOW.

O przygotowaniach do nowej okrętowej inwestycji szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w tym tygodniu. Zgodnie ze swoim zwyczajem na Tweeterze.

Radar ustalił, że kolejne niszczyciele min serii Kormoran II będą od swych poprzedników solidniej uzbrojone i wyposażone.

Czytaj więcej

Nowe okręty dla Marynarki Wojennej. Trzy kolejne Kormorany

– To wynik naturalnego procesu rozwoju pierwszych jednostek i pionierskich konstrukcji. Po latach żmudnych, drobiazgowych prób i testów pierwszych okrętów przyszedł czas aby wyciągać wnioski i ulepszać polskie kormorany – tłumaczy Krzysztof Wilecki, ekspert ds. uzbrojenia w resortowym piśmie MON „Polska Zbrojna".

Szybkostrzelne działo, pociski programowalne

Szczegóły odnowionego wyposażenia niszczycieli min nie są dostępne, ale już wiadomo, że podstawową broń - morską armatę ZU-23-2MR Wróbel II - zastąpi nowy, okrętowy system uzbrojenia OSU 35.

Sercem systemu jest licencyjna automatyczna armata morska kalibru 35 mm – zaadaptowana do polskich potrzeb przez warszawski PIT-Radwar, Zakłady Mechaniczne Tarnów, a także specjalistów z WAT i Akademii Marynarki Wojennnej w Gdyni. Działo potrafi wystrzelić 550 pocisków na minutę na odległość około 5 km. To broń przystosowana do strzelania nie tylko klasycznymi pociskami, m.in podkalibrowymi a także amunicją programowalną.

Marynarze USS Oak Hill salutują ORP „Kormoran” podczas 100-lecia Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Marynarze USS Oak Hill salutują ORP „Kormoran” podczas 100-lecia Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

U.S. Marine Corps /Staff Sgt. Dengrier M. Baez

W skład OSU-35 wchodzą oprócz armaty AM-35, zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca, wyposażona w kamerę termowizyjną i kamerę światła dziennego, dalmierz laserowy a także wideotracker oraz interrogator systemu identyfikacji „swój-obcy". Blok systemu kierowania ogniem uzupełniono o rezerwowe stanowisko dowodzenia. W fazie rozwojowej prototypową broń artyleryjską zainstalowano wpierw na ORP „Kaszub" i przez trzy lata wszechstronnie testowano przed wprowadzeniem do wyposażenia w marynarce.

Podwodne roboty na pokładzie

Pokładowy oręż nowych Kormoranów uzupełnią trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe kal. 12,7 mm, a także wyrzutnie przeciwlotniczych pocisków rakietowych Grom/ Piorun do zwalczania zagrożeń z powietrza.

Nowe niszczyciele min zostaną wyposażone w doskonalsze sensory umożliwiające poszukiwanie i neutralizowanie min i innych morskich i podwodnych zagrożeń. W grę wchodzi wyposażenie przyszłych jednostek w udoskonalone lub nowe sonary. M.in. w zmodernizowany sonar podkilowy SHL-101T i holowany sonar obserwacji bocznej Kraken KATFISH 180 wraz z autonomicznym systemem wodowania i podnoszenia. Do dyspozycji załóg nowych kormoranów będzie uzupełniony zestaw podwodnych morskich robotów i zdalnie sterowanych pojazdów takich jak m. in. Gavia - bezzałogowiec produkcji islandzkiej firmy Teledyne, niezastąpiony w tworzeniu sonarowej mapy morskiego dna i zobrazowań wysokiej rozdzielczości. Do misji specjalnych przewidziano też pojazdy autonomiczne Double Eagle Sarov (budowane przez spółkę Saab).

Czytaj więcej

Program Miecznik. Pierwsze informacje o uzbrojeniu polskich fregat

Zdaniem Krzysztofa Wileckiego w związku z planowanymi istotnymi zmianami w wyposażeniu i uzbrojeniu przyszłych nowych niszczycieli min w tym zastosowaniu ulepszonych systemów nawigacji, łączności, wymiany danych a także uwzględnieniu wniosków z prób i testów pierwszych jednostek typu Kormoran nowe okręty otrzymają poważnie zmodyfikowany zintegrowany system dowodzenia i walki SCOT-M uzupełniony przez twórców – inżynierów i programistów z OBR CTM o nowe możliwości.

Podstawowe parametry nowych niszczycieli min typu Kormoran II nie zmienią się. Załoga ok. 45 marynarzy. Wyporność okrętu ok. 850 ton, długość 58,5 m, szer. 10,3 m - zanurzenie 2,7 metra. Napęd dwa pędniki Voith 21R5/160 zasilane przez dwa ośmiocylindrowe silniki MTU 8V 396 TE74L o mocy 1360 KM każdy.

O przygotowaniach do nowej okrętowej inwestycji szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w tym tygodniu. Zgodnie ze swoim zwyczajem na Tweeterze.

Radar ustalił, że kolejne niszczyciele min serii Kormoran II będą od swych poprzedników solidniej uzbrojone i wyposażone.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego