Nowym przeciwminowym kormoranom zaostrzymy szpony

Trzy najnowsze niszczyciele min Kormoran II, które w czerwcu tego roku MON zamówi w okrętowym konsorcjum z gdańską Grupą Remontową Shipbuilding i gdyńskim OBR Centrum Techniki Morskiej na czele, będą silniej uzbrojone, wyposażone w lepsze sensory i morskie roboty. Okręty dostaną także poprawiony zintegrowany system walki.

Publikacja: 25.03.2022 13:51

Niszczyciel min ORP Kormoran.

Niszczyciel min ORP Kormoran.

Foto: DGRSZ/8. FOW.

O przygotowaniach do nowej okrętowej inwestycji szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w tym tygodniu. Zgodnie ze swoim zwyczajem na Tweeterze.

Radar ustalił, że kolejne niszczyciele min serii Kormoran II będą od swych poprzedników solidniej uzbrojone i wyposażone.

Czytaj więcej

Nowe okręty dla Marynarki Wojennej. Trzy kolejne Kormorany

– To wynik naturalnego procesu rozwoju pierwszych jednostek i pionierskich konstrukcji. Po latach żmudnych, drobiazgowych prób i testów pierwszych okrętów przyszedł czas aby wyciągać wnioski i ulepszać polskie kormorany – tłumaczy Krzysztof Wilecki, ekspert ds. uzbrojenia w resortowym piśmie MON „Polska Zbrojna".

Szybkostrzelne działo, pociski programowalne

Szczegóły odnowionego wyposażenia niszczycieli min nie są dostępne, ale już wiadomo, że podstawową broń - morską armatę ZU-23-2MR Wróbel II - zastąpi nowy, okrętowy system uzbrojenia OSU 35.

Sercem systemu jest licencyjna automatyczna armata morska kalibru 35 mm – zaadaptowana do polskich potrzeb przez warszawski PIT-Radwar, Zakłady Mechaniczne Tarnów, a także specjalistów z WAT i Akademii Marynarki Wojennnej w Gdyni. Działo potrafi wystrzelić 550 pocisków na minutę na odległość około 5 km. To broń przystosowana do strzelania nie tylko klasycznymi pociskami, m.in podkalibrowymi a także amunicją programowalną.

Marynarze USS Oak Hill salutują ORP „Kormoran” podczas 100-lecia Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Marynarze USS Oak Hill salutują ORP „Kormoran” podczas 100-lecia Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

U.S. Marine Corps /Staff Sgt. Dengrier M. Baez

W skład OSU-35 wchodzą oprócz armaty AM-35, zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca, wyposażona w kamerę termowizyjną i kamerę światła dziennego, dalmierz laserowy a także wideotracker oraz interrogator systemu identyfikacji „swój-obcy". Blok systemu kierowania ogniem uzupełniono o rezerwowe stanowisko dowodzenia. W fazie rozwojowej prototypową broń artyleryjską zainstalowano wpierw na ORP „Kaszub" i przez trzy lata wszechstronnie testowano przed wprowadzeniem do wyposażenia w marynarce.

Podwodne roboty na pokładzie

Pokładowy oręż nowych Kormoranów uzupełnią trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe kal. 12,7 mm, a także wyrzutnie przeciwlotniczych pocisków rakietowych Grom/ Piorun do zwalczania zagrożeń z powietrza.

Nowe niszczyciele min zostaną wyposażone w doskonalsze sensory umożliwiające poszukiwanie i neutralizowanie min i innych morskich i podwodnych zagrożeń. W grę wchodzi wyposażenie przyszłych jednostek w udoskonalone lub nowe sonary. M.in. w zmodernizowany sonar podkilowy SHL-101T i holowany sonar obserwacji bocznej Kraken KATFISH 180 wraz z autonomicznym systemem wodowania i podnoszenia. Do dyspozycji załóg nowych kormoranów będzie uzupełniony zestaw podwodnych morskich robotów i zdalnie sterowanych pojazdów takich jak m. in. Gavia - bezzałogowiec produkcji islandzkiej firmy Teledyne, niezastąpiony w tworzeniu sonarowej mapy morskiego dna i zobrazowań wysokiej rozdzielczości. Do misji specjalnych przewidziano też pojazdy autonomiczne Double Eagle Sarov (budowane przez spółkę Saab).

Czytaj więcej

Program Miecznik. Pierwsze informacje o uzbrojeniu polskich fregat

Zdaniem Krzysztofa Wileckiego w związku z planowanymi istotnymi zmianami w wyposażeniu i uzbrojeniu przyszłych nowych niszczycieli min w tym zastosowaniu ulepszonych systemów nawigacji, łączności, wymiany danych a także uwzględnieniu wniosków z prób i testów pierwszych jednostek typu Kormoran nowe okręty otrzymają poważnie zmodyfikowany zintegrowany system dowodzenia i walki SCOT-M uzupełniony przez twórców – inżynierów i programistów z OBR CTM o nowe możliwości.

Podstawowe parametry nowych niszczycieli min typu Kormoran II nie zmienią się. Załoga ok. 45 marynarzy. Wyporność okrętu ok. 850 ton, długość 58,5 m, szer. 10,3 m - zanurzenie 2,7 metra. Napęd dwa pędniki Voith 21R5/160 zasilane przez dwa ośmiocylindrowe silniki MTU 8V 396 TE74L o mocy 1360 KM każdy.

O przygotowaniach do nowej okrętowej inwestycji szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w tym tygodniu. Zgodnie ze swoim zwyczajem na Tweeterze.

Radar ustalił, że kolejne niszczyciele min serii Kormoran II będą od swych poprzedników solidniej uzbrojone i wyposażone.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego