Sejm pyta MON o okręty klasy LCS

Na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano interpelację poselską (wysłaną 24 lipca) dotyczącą potencjalnego zakupu przez Polskę wielozadaniowych okrętów wojennych klasy LCS. Okręty, na początku przyszłego roku, zakończą służbę w US Navy.

Publikacja: 04.08.2020 13:34

Prototypowe okręty klasy LCS – USS Freedom (LCS 1) i USS Independence (LCS 2) we wspólnym rejsie. Fo

Prototypowe okręty klasy LCS – USS Freedom (LCS 1) i USS Independence (LCS 2) we wspólnym rejsie. Fot./US Navy/LT Jan Shultis.

Foto: Prototypowe okręty klasy LCS – USS Freedom (LCS 1) i USS Independence (LCS 2) we wspólnym rejsie. Fot./US Navy/LT Jan Shultis.

Grupa posłów z partii Wiosna: Marek Rutka, Hanna Gill-Piątek, Paweł Krutul, Maciej Kopiec, Robert Obaz, Monika Falej, Katarzyna Ueberhan, Anita Kucharska-Dziedzic, Katarzyna Kotula zwróciła się do Ministerstwa Obrony Narodowej z czterema pytaniami dotyczącymi wycofywanych przez US Navy LCS-ów:

  • Czy Polska planuje dokonać zakupu okrętów typu LCS?
  • Czy planowane są inne zakupy dla Marynarki Wojennej w Stanach Zjednoczonych?
  • Czy hipotetyczny zakup okrętów typu LCS odpowiadałby na najważniejsze (bieżące) potrzeby Marynarki Wojennej?
  • Czy prowadzone są rozmowy ze stroną amerykańską w sprawie zakupu okrętów typu LCS lub innych jednostek?

Powyższa interpelacja to wynik ostatniej aktywności mediów, wynikających z upublicznienia decyzji Departamentu Obrony Stanów Zjednoczony o wycofaniu czterech prototypowych jednostek do końca marca 2021 r. Ze względu na swój wiek – najstarszy wszedł do służby w 2008 r., mogą stać się przedmiotem transferu do zaprzyjaźnionych państw, m.in. poprzez procedurę EDA.

Przypomnijmy, że chodzi dwa okręty typu Freedom (USS Freedom i USS Fort Worth) oraz dwa typu Independence (USS Independence i USS Coronado). Ze względu na liczne problemy techniczne, Amerykanie ocenili, że ich dalsza eksploatacja jest nieopłacalna.

Czytaj także: Marynarka Wojenna odebrała pierwszy nowy holownik

Program LCS budzi liczne kontrowersje w Stanach Zjednoczonych. Krytycy zarzucają, że jednostki są drogie w budowie, a ich potencjał bojowy jest niewielki (szczególnie przy porównaniu z innymi okrętami wojennymi o podobnych rozmiarach budowanych choćby w Europie). Z tego też względu Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zdecydował się na zmniejszenie liczby okrętów i przesunięcie środków finansowych na projekt fregat FFG(X).

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego