Kolejne informacje o nowych polskich Herculesach

C-130H. Fot./US Air Force.
C-130H. Fot./US Air Force.
W latach 2021-2024 Siły Powietrzne przejmą pięć samolotów transportowych C-130H Hercules z nadwyżek sprzętowych amerykańskiego lotnictwa. Fot./US Air Force.

Inspektorat Uzbrojenia przekazał kolejne informacje dotyczące samolotów transportowych Lockheed Martin C-130H Hercules umowę przejęcia których z nadwyżek sprzętowych US Air Force niedawno podpisało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Polska, w ramach programu pomocy dla sojuszników Excess Defense Articles,  przejmie pięć maszyn. W US Air Force nosiły numery rejestracyjne: 85-0035, 85-0036, 85-0037, 85-0038 i 85-0039.

Wszystkie zostały więc zamówione przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w roku podatkowym 1985 (zaczynającym się 1 października 1984 r. i kończącym się 30 września 1985 r.). Z dużą dozą prawdopodobieństwa można zatem stwierdzić, że zostały wyprodukowane i dostarczone zamawiającemu w 1986 r. Maszyny służyły w 357. Dywizjonie Transportowym z bazy Maxwell w stanie Alabama. Co ciekawe jest to jednostka Air Force Reserve, co może potwierdzać informacje o stosunkowo niskim nalocie przekazywanych maszyn. Niemniej wiadomo, że C-130H tego dywizjonu brały udział w działaniach bojowych na Bliskim Wschodzie w latach 90. Wspierały także operacje na obszarze byłej Jugosławii.

Zgodnie z dostępnymi informacjami, wszystkie wycofano z eksploatacji w okresie luty-wrzesień 2017 r. Trafiły do składowiska 309th Aerospace Maintenance and Regeneration Group  w Davis-Monthan w Tuscon w stanie Arizona. Według informacji od amerykańskich miłośników lotnictwa egzemplarz 85-0038 zniknął już z ewidencji magazynowej składowiska AMARG. Być może będzie to pierwsza maszyna, która przyleci do Polski pod koniec roku.

Po przylocie do Polski Herculesy przejdą przegląd w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy. Planowany jest również proces ich ewentualnego dodatkowego doposażenia. Wszystko w gestii i zgodnie z potrzebami Sił Powietrznych.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Kadrowy kryzys pogrąża skarżyską amunicję

Mesko, największa w kraju fabryka amunicji i rakiet, główny dostawca środków bojowych dla polskiej ...

PZL Mielec dostarczy śmigłowce na Filipiny

Ministerstwo Obrony Filipin poinformowało, że podpisało umowę na dostawy 16 wielozadaniowych śmigłowców transportowych S-70i ...

Polskie MiG-i 29 znowu w powietrzu

W 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim wznowiono loty samolotów myśliwskich MiG-29. Wznowienie ...